Tartalom
- 1 A szopás mint összetett szükséglet
- 2 Az orális imprinting jelensége – a cumizavar oka
- 3 Miben zavarhatja meg a babát a cumi? A cumizavar 2 fő fajtája és a cumizavar tünetei
- 4 A cumizavar kockázata az első hetekben – a szenzitív időszak
- 5 A cumizavar tünetei és jelei
- 6 Cumizavar – gyakori kérdések
- 6.1 Van-e cumi, ami nem okoz cumizavart? Létezik-e mellérzetű cumi(süveg)?
- 6.2 A cumi vagy a cumisüveg okozza a cumizavart?
- 6.3 Akkor is kialakulhat cumizavar, ha csak alkalmanként kap a baba cumit/cumisüveget?
- 6.4 A cumi/cumisüveg bevezetése után mennyi idővel alakul ki a cumizavar?
- 6.5 Kapjon-e a szoptatott anyatejes baba cumit? Milyen életkorban biztonságos cumit adni a babának?
- 6.6 Komfortszopiról való leszoktatás cumival?
- 7 Hogy létezik, hogy nem szopik, ha éhes?
- 8 A cumizavar kezelése
- 9 Hogyan lehet leszoktatni a babát cumiról? A cumi ‘elvonási tünetek‘
- 10 Hogy fogom megnyugtatni, ha nem kap cumit?
- 11 Hogyan adjam neki a pótlást cumisüveg helyett? – alternatív etetési eszközök
Miben zavar a cumi? Mi az a cumizavar? Mik a cumizavar tünetei Hogyan kezeld a cumizavart?
A cumi vagy a cumisüveg használatát azért érdemes körüljárni, hogy a szülőként hiteles információkon alapuló döntéseket tudj hozni a táplálást érintő kérdésekben. Köztük a cumi, az ujjszopás és a szoptatás kérdésében. A cumisüveg és bizonyos esetekben a cumi használata fontos, akár elkerülhetetlen is lehet. A cumi és a cumisüveg nem ördögtől való. Ugyanakkor azonban kockázatot is hordoznak a szoptatásra nézve.
A cumizavarról szóló írásom célja nem az, hogy bárkiben bűntudatot vagy félelmet keltsen a cumi és cumisüveg használata. Sokkal inkább az esetleges nehézségek, mint a cumizavar jelenségének felismeréséhez, megelőzéséhez és feloldásához szeretnék hiteles információkat adni.
A WHO Bababarát Kórház Kezdeményezésének 10 lépése közül az egyik az, hogy az anyákat tájékoztatni kell a nyugtatócumi és a cumisüveg használatának kockázatairól. Ezzel a cikkel és a videókurzussal ebben szeretnék neked én is segíteni. Ha pedig azt gondolod a cikk kapcsán, hogy nálatok a cumi vagy a cumisüveg szoptatási nehézségeket okoz, akkor a kurzusból a cumizavar feloldásának lépéseihez részletes útmutatót kapsz.
A cumizavar fogalma mára ismertté vált, sok tévhit veszi azonban körül. Sokan a létezését is megkérdőjelezik. A cumi és cumisüveg az egyik legnagyobb üzlet a világon. Ma már a cumi a csecsemőkor szimbólumává vált. Vannak olyan országok, ahol alig van cumi és cumisüveg használata nélkül felnövő csecsemő. Ezzel párhuzamosan sok egyéb tényező miatt is a kizárólagos szoptatás aránya drasztikusan csökken.
Egy 2021-ben megjelent 38, a cumizavar témájába vágó vizsgálatot felölelő szakirodalmi áttekintés eredménye szerint az újszülötteknél a cumi bevezetésének számos negatív hatása van a szoptatásra. Ezek valójában mind a cumizavar tünetei:
- korai elválasztás,
- szopási sztrájk,
- rossz szopási technika,
- bimbó fájdalom és sebesedés.
Szoptatási tanácsadóként több száz olyan esettel dolgoztam, ahol a cumisüveg és a cumi okozta zavar, azaz a cumizavar nagyban hozzájárult a szoptatási nehézségekhez.
Ha röviden szeretnék megfogalmazni a cumizavar lényegét, akkor azt mondhatjuk, hogy a babának adott minden olyan eszköz, amelyen a baba szopómozgást végez, negatív hatással lehet a babának a mellen történő szopására.
A cumizavar tüneteinek és kezelésének számbavétele előtt nézzük meg, mit jelent a szopási szükséglet összetettsége csecsemőkorban. Ennek alapján válik majd igazán érhetővé a cumizavar jelensége.
A szopás mint összetett szükséglet
A mellen való szopáskor a baba egyrészt szopómozgást végez, közben intim testi kapcsolatban van az édesanyjával és anyatejhez is jut. Ez a három összetevő mind nagyon fontos a szopás jelenségének megértéséhez.
Szopómozgás
Maga a szopómozgás egy nagyon intenzív késztetés, egy reflex, amelynek legkezdetlegesebb formája magzatkorban már a 15. hét környékén megjelenik, majd kifejlődése során többfunkcióssá válik. Gyakran csak a táplálkozási funkcióját veszik figyelembe. A szopómozgás azonban a babád sokféle szükségletét kielégíti az evésen túl.
A szopómozgásnak óriási szerepe van a megnyugvásban, elalvásban, az alapvető biztonságérzet, fiziológiai és érzelmi egyensúly helyreállításában.
A szopómozgás hatására megemelkedik a csecsemők oxitocin szintje, amely többek között segít a stressz csökkentésében. Ezért is hajlandóak a babák a cumin szopni vagy az ujjuk szopásával megnyugodni akkor is, ha közben nem jutnak táplálékhoz. A szopómozgás az idegrendszert befelé forduló, nyugodta állapotba hozza. Emellett a szopómozgás fontos az állkapocs fejlődésének a szempontjából is.
Ennek fényében ’a csak cumizik a mellen’ kifejezés nem állja meg a helyét. A babának ugyanolyan alapvető szükséglete a komfortszopás, azaz a nem táplálkozási célú szopómozgás a mellen, mint az éhsége és a szomjúsága csillapításáért végzett szopómozgás.
A mellen cumizik kifejezés azt sugallja, mintha a mell nem erre való lenne. Holott a baba érzelmi, fiziológiai igényei és a tejtermelés fenntartása szempontjából is élettanilag kifejezetten indokolt jelenség. Valójában a fordított értelmű kifejezés lenne jogos: a baba ’mellezik a cumin’. Hiszen a szopómozgást, ami evolúciósan az anyamellhez kötődik, egy másik eszközön, a cumin végzi.
Intim testkontaktus az anyával
A mellen való szopás mindig együtt jár az anyával való intim testi kontaktussal, azzal, hogy a baba érzékeli édesanyjának melegét, illatát, bőrét, hallja a szívhangját, a légzését, tartva érzi magát, és a tekintetük a csecsemők látásképességének szempontjából is ideális közelségben és szögben találkozhat.
Ennek hosszútávú jótékony hatásai összefüggnek a bőrkontaktus hatására is felszabaduló oxitocinnal, anyában és babában egyaránt. Ez pedig hosszútávon hozzájárul a szervezet stresszválasz reakciójának kedvező kialakulásához, és támogatja az anya-gyerek kötődés megalapozását.
Anyatej
A szopás során a baba anyatejhez jut még akkor is, ha ’csak’ a megnyugvásért szopik. Az anyatejre leginkább mint tápanyagokban, immunanyagokban, élő sejtes elemekben gazdag táplálékra szoktunk gondolni, amely számos jelentős jótékony fizikai hatással bír, melyeknek egy része felnőtt korban is meghatározó.
Kevésbé köztudott tény, hogy a tej sok összetevője a baba fiziológiai állapotainak szabályozásáért és érzelmi egyensúlyáért is felelős. Vizsgálatok kimutatták, hogy a saját anya tejét a babák annak illata és íze alapján is felismerik, preferálják és fájdalomcsillapító hatásúnak érzékelik.
Az alvás-ébrenlét átmenetének valamint a nappal és éjszaka ritmusát követő mintázatának kialakulása az első hónapok egyik fontos feladata a baba számára. Az anyatejben az alvást segítő anyagok is megtalálhatók, amellett hogy a megnyugtató, ellazító hatású prolaktint is tartalmazza. A szopómozgás és a testkontaktus oxitocin szintet emelő hatásán kívül magának az anyatejnek is van az oxitocin szintet emelő hatása.
A mellen való szopás tehát egymástól elválaszthatatlanul adja a babának az anyatej jótékony élettani hatásait, a testi közelséget és a szopómozgás lehetőségét, ezzel összekapcsolva az fizikai és pszichés hatásokat.
Minél kisebb a baba annál intenzívebb a szopás komplex szükséglete. Az újszülött számára a világ és az anya érzékelése nagyban az orális területhez, a szopáshoz, a táplálkozáshoz kapcsolódik, ezeknek bármely aspektusa hiányzik, az élménye nem teljes.
Az orális imprinting jelensége – a cumizavar oka
A fentiek alapján érthető, hogy bármi, ami kielégíti a baba szopásszükségletét, ami számára a szopómozgással összekapcsolódik, tehát bármi, ami a szájába kerül és ő azon szopni tud, az mély és erős benyomást gyakorol rá. Ez az alapja az orális imprinting vagy orális bevésődés jelenségnek.
A baba megszokja, megjegyzi és elvárja a szopási vágyát kielégítő tárgyat annak jellegzetességeivel együtt. A cumi méretéhez, érzetéhez, puhaságához valamint az ebből jövő táplálék ízéhez, és a folyás üteméhez alkalmazkodik.
Alkalmazkodik a szájtartásával, a nyelv- és állkapocs mozgásával, hogy mekkorára tátsa a száját, hogyan gyakoroljon nyomást és csináljon vákuumot, és hogyan koordinálja a légzés-szívás-nyelés ütemét.
Azaz úgy tanul meg szopni és azt várja el szopómozgás közben, ami a legintenzívebb vagy legkorábban észlelt vagy a leggyakrabban tapasztalt szopási élmény a számára. Ha ez a mell, akkor ahhoz igazodik, ha ez egy cumisüveg, akkor ahhoz. Ezért is jelentős, hogy a születését követően mikor és mire találhat rá először táplálékforrásként és a szopásvágyát kielégítő forrásként.
Vizsgálatok alapján is megerősített tény, hogy az orális imprinting jelenségéből és a csecsemők kifinomult és fejlett érzékelési képességeiből következően nemcsak a szájukba kerülő nagyon eltérő tárgyak között tesznek különbséget, mint például a mell és a cumi.
Hanem felismerik az ugyanazon tárgyak, például különböző cumik, eltérő méretű szondák és eltérő alakú/méretű mellbimbók közötti picinek tűnő eltéréseket is. Sőt képesek a vizuális és a taktilis érzet összekötésére, azaz össze tudják kötni a cumi látványát, az adott cumi okozta ingerrel, felismerik, hogy melyik az a cumi, ami a szájukban van.
Ebből az is következik, hogy bármilyen, a baba szájába kerülő tárgy, etetési eszköz (tehát nemcsak a cumi) meg tudja zavarni a baba szopását. Az az eszköz azonban, amin a baba kifejezetten szopómozgást tud végezni, sokkal nagyobb mértékben képes a mellen való szopást befolyásolni.
A szopásra kifejlesztett tárgy a cumi és a cumisüveg. A cumi és az üveg által okozott nehézségeket nevezzük cumizavarnak.
Miben zavarhatja meg a babát a cumi? A cumizavar 2 fő fajtája és a cumizavar tünetei
- A baba szopási technikája romlik. A cumisüvegen és a cumin is máshogy kell, hogy szopizzon a baba, mint a mellen. Bármilyen kiképzésű is a cumi, a mellen való szopás technikájától eltér. Amikor a baba a cumin/cumisüvegen használt technikával szopik a mellen az egyrészt nem hatékony, azaz nem jut vele elég tejhez. Másrészt pedig fájdalmas lehet az anyának. A leggyakrabban azt tapasztaljuk, hogy a baba nem nyitja elég nagyra a száját, a nyelvét felpúposítja vagy hátrahúzza, vagy ínyével rászorít a mellre.
- A cumizavar másik tünete, a baba alkalmanként vagy rendszeresen frusztrált és elutasító a mellen való szopás során. A cumis/cumisüveg használata ilyenkor a mellen való szopási kedvet veheti el. Mellre kerülve rángatja a mellet a baba, sír a cicin. A szoptatás alatt végig vagy egy részében idegesen eszik a baba, frusztrált, nyűgös. Azt látjuk, hogy szeretne szopizni, a keresőreflex beindul, de amint a szájába kerül a mell, vagy amint a szoptatási helyzetbe kerül, sír, elengedi, hátrafeszíti magát. Majd újra keres és újra sír. Feszültség keletkezik benne, szopni szeretne, de a mell mégsem teljesen azt az élményt adja, amit vár. Ettől frusztrálódik. Ezt nevezzük szopási sztrájknak.
A cumizavar kockázata az első hetekben – a szenzitív időszak
A szopásszükséglet annál intenzívebb és annál kizárólagosabban tudja kielégíteni a baba megnyugvásra, biztonságra való szükségletét, minél kisebb a baba. Az első hetek a szoptatási kapcsolat és a tejtermelés stabilizálódásának időszaka. Ilyen értelemben is kitűntetett és szenzitív periódus. Az ebben az időszakban adott cumi vagy cumisüveg nagyobb kockázatot hordoz a szoptatás szempontjából, így a cumizavar szempontjából is, mint a későbbi időszakban bevezetett eszközök. Ugyanakkor az is igaz, hogy minél kisebb egy baba, annál rövidebb idő alatt képes a cumi elhagyása után a cumit elfelejteni. Így a cumizavar tünetei a korai időszakban gyorsan tudnak rendeződni.
A cumizavar tünetei és jelei
A szopástechnikában észlelhető cumizavar tünetei(nemcsak a cumizavar tünetei lehetnek, más nehézségre is utalhatnak):
- a baba nem nyitja elég nagyra a száját
- a baba csak a bimbót szopja
- a baba gyakran rászorít a mellre az ínyével
- az anyának fájdalmas a szoptatás
- a bimbó sebes
- a baba nem jut elegendő tejhez
- cuppog a baba szopás közben
A szopási kedvben észlelhető cumizavar tünetei (a szopási sztrájk tüneteivel megegyezőek):
- szopás közben hátra feszíti magát, sír, rángatja a mellet a baba
- idegesen eszik a baba, evés közben rángatja a fejét a baba
- néhány szopómozgás után után elengedi a mellet és sír vagy nyugtalan
- nem szív a baba, csak tartja a szájában a mellet
- minden szoptatásnál vagy csak alkalmanként jelentkező tünetek
- leggyakrabban fokozatosan alakul ki, napok, akár hetek alatt egyre gyakoribb és erőteljesebb tünetekkel
- jellemzően a késő délutáni és esti időszakban gyakoribb és hevesebb a gyermek tiltakozása
- a reggeli első szopinál, délelőtt és éjjel ritkábban jelentkezik
- amikor a gyermek amúgy is nyűgös, fáradt, akkor a tiltakozás is erőteljesebb
- a gyermek éjjel, félálomban könnyebben vagy akár gond nélkül elfogadja a szopást, míg napközben gyakrabban tiltakozik
Cumizavar – gyakori kérdések
Van-e cumi, ami nem okoz cumizavart? Létezik-e mellérzetű cumi(süveg)?
A gyakorlatban a legtöbb nehézséget a cumi és a cumisüveg okozza, hiszen ez az anyamelltől merőben eltérő ugyanakkor azonban szopható eszköz. Az egészségügyi rendszer és maguk az anyák is a leggyakrabban ezeket használják. A cumisüveg és az anyamell között pedig óriási a különbség.
- A cumi élettelen anyagból készül, szilikona kemény az anyai bőrhöz, szövethez képest.
- Cumirésze általában jobban kiáll, mélyebbre ér a szájban, mint a mellbimbó és a szájába érve, erőteljes ingerként hat a babára.
Bármilyen módon igyekeznek is a gyártók a bimbóhoz hasonló cumit gyártani, ez a vállalkozás képtelen ötlet, hiszen az élő, anyánként változó méretű, alakú és az élő anyag rugalmasságát, melegét hordozó anyai testrésznek a mását sosem lehet létrehozni.
A cumi vagy a cumisüveg okozza a cumizavart?
A cumizavar bármilyen nyugtató vagy játszócuminak nevezett eszköz, valamint a cumisüveg használata során kialakulhat.
Akkor is kialakulhat cumizavar, ha csak alkalmanként kap a baba cumit/cumisüveget?
Igen, az alkalmankénti, a rövid ideig tartó és a rendszeres cumihasználat is vezethet cumizavaros tünetekhez.
A cumi/cumisüveg bevezetése után mennyi idővel alakul ki a cumizavar?
Ez a baba életkorától, temperamentumától, egyéb körülményektől (betegség, ujjszopás, stb) a szoptatásos kapcsolat stabilitásától is függhet és alapvetően nem megjósolható. Vannak babák, akik a szoptatás szinte teljes ideje alatt cumiznak anélkül, hogy a szoptatásban ez bármi gondot okozna. Más babáknál, főleg az első hetekben, akár egyetlen cumisüvegezés is megzavarhatja a szoptatást.
A leggyakrabban azonban azt látjuk, hogy a cumizavar nem feltétlen a cumi bevezetése után azonnal, hanem hetek elteltével fokozatosan alakul ki. Ilyenkor sok szülő nem is gondol cumizavarra, hiszen a babája bizonyos ideig gond nélkül szopott a mellen cumihasználat mellett is.
Kapjon-e a szoptatott anyatejes baba cumit? Milyen életkorban biztonságos cumit adni a babának?
Teljes biztonsággal sosem jelenthetjük ki, hogy nulla kockázata van a cumi vagy cumisüveg bevezetésének. Csökken a cumizavar kialakulásának kockázata:
- ha 6-8 hetes koron túl kap a baba cumit, amikor a szoptatásos kapcsolat és a tejmennyiség már stabilizálódott.
- ha a baba a mellen megnyugvásért, elalvásért is szopizhat.
- ha alkalmanként és csak szükséghelyzetekben (több hetente egyszer-kétszer) kap cumit vagy cumisüveget és nem rendszeresen.
Stabil szoptatós kapcsolatban pedig néhány hónapos kor után a baba legtöbbször nem fogadja el a cumit és a cumisüveget sem.
Komfortszopiról való leszoktatás cumival?
A mellen való komfortszopás része a normál szopizásnak. Fontos a tejtermelés és a baba megnyugtatása szempontjából is. Ha szeretnéd a mellen való komfortszopást csökkenteni, akkor azt csak újszülöttkor után szabad elkezdeni és sosem teljes mértékben. A szoptatás teljes időszaka alatt fontos a babának, hogy a mellen tudjon komfortszopizni. Ellenkező esetben a szoptatás korai abbahagyásának kockázata nő. Azok a babák, akik csak táplálkozási céllal szopnak általában sokkal fiatalabban hagyják abba a szopást.
A komfortszopás szükséglet magától is fokozatosan csökken azzal párhuzamosan ahogy egyre többféle megnyugtatási módot tud a babád elfogadni. Ahogy egyre jobban nyílik ki a világra, egyre több minden érdekli, úgy egyre rövidebbeket szopik.
Újszülöttkorban a komfortszopás nagyon jelentős mértékű szükséglet. Ennek rendszeres korlátozása a tejmennyiség csökkentéséhez vezethet. Ez nem jelenti azt, hogy nem veheted le a babádat a melledről, vagy nem altathatod el kendőben vagy ringatva. Nyugodtan megteheted. Nehézség akkor adódhat, ha rendszeresen, elvből és jelentős mértékben szabsz határt az újszülötted komfortszopás igényének. Ha pedig ezt cumival teszed, akkor a cumizavar kialakulhat. A nyugtató vagy játszó cumi használatánál a baba komfortszopás szükséglete a mell helyett a cumihoz kötődik. Ilyenkor egy baba általában addig hajlandó csak szopni, amíg nagyon jön a tej neki. Utána frusztrálttá válik, sír, hátrafeszíti magát, elengedi a mellet.
A cumi adása helyett használj hordozókendőt. Ringasd a babádat.
Hogy létezik, hogy nem szopik, ha éhes?
A szopás visszautasítása olykor azt jelenti, hogy a baba az éhsége és szomjúsága, azaz a legalapvetőbb testi szükségletei ellenébe is nemet mond a szopásra. Ez nagyon ijesztő tény lehet, és ellentétben áll azzal a tévhittel, hogy ha nagyon éhes lesz, akkor majd biztosan fog szopizni. Sajnos nem így van. A belső stressz állapot és tiltakozás bizony még az éhségnél is erősebb tud lenni a babánál. A frusztrált, ideges és az éhségtől még feszültebbé váló baba pedig még hevesebben szokott tiltakozni a szopás ellen. Így nemcsak, hogy nem szabad, de értelme sincsen a baba ’kiéheztetésének’, mert az nem vezet célra, a baba egészsége szempontjából pedig káros. Nyugodt, ellazult állapotban könnyebb a babát a mellre rátenni.
A cumizavar kezelése
Az elmúlt 10 éves szoptatási tanácsadói munkám alapján a cumizavar jelensége számomra egyértelműen létező, az első időszakban pedig a hozzám forduló eseteknek a nagy százalékát teszi ki.
A cumizavar megoldásának legfontosabb lépése a felismerés. Annak a tudása, hogy nem arról van szó, hogy lusta a baba, nem akar a mellből szopizni vagy képtelen jó technikával szopni. Ezek az értelmezések félrevezetőek és inkább a problémát mélyítik el. Ha az anya vagy szakember felismeri a cumizavart, akkor a feloldásnak a szopás kapcsolati és mellrehelyezési szempontjainak optimalizálása mellett a cumi vagy cumisüveg elhagyása a leghatékonyabb módja.
A cumi és cumisüveg használatának teljes elhagyása, a legtöbb esetben elegendő beavatkozás ahhoz, hogy a cumizavar tüneteit megszüntessük akár pár nap alatt.
Minél kisebb egy baba, annál nagyobb a szopási szükséglete, amit cumi(süveg) híján a mellen tud csak kielégíteni, ez segíti a gyors átállást a harmonikus szoptatásra. Emellett annál gyorsabban ’felejt’ abban az értelemben, hogy a cumi(süveg) keltette ingert elfelejti és rátalál arra, hogy szopási szükségletét a mellen elégítse ki. A sírás, frusztráció kezelésében ugyanazokat a lépéseket érdemes használni, mint a szopási sztrájk esetében.:
- bőrkontaktus
- a szopás erőltetésnek elkerülése
- átmenetileg félálomban szoptatás
- különböző pozíciók kipróbálása
Amikor a cumizavar helytelen szopási technikában jelentkezik, akkor a cumi(süveg) elhagyása mellett fontos a helyes mellrehelyezésre is figyelmet fordítani. Ennek legalapvetőbb ismérvei:
- legyen kényelmes a póz neked és a babának is
- a baba teljes testfelületével forduljon feléd
- érdemes megvárni, amíg a baba nagyra nyitja a száját, keres
- lehetőleg a lapockájánál megtámasztva segítsd a babát közel a melledhez, ne a mellet próbáld a szájába tenni
Hogyan lehet leszoktatni a babát cumiról? A cumi ‘elvonási tünetek‘
Egy ideig frusztrált és nyűgös lehet a baba azokban a helyzetekben, amikor eddig cumit kapott. Ez az a pont, ahol a legtöbb anya elbizonytalanodik. Van, aki azt érzi, hogy kínozza a babáját azzal, hogy nem ad neki cumit. Más azt éli meg, hogy ilyenkor cserben hagyja a babáját, hiszen pont azt nem adja oda neki, amitől a kicsi megnyugodna.
Fontos azonban tudni, hogy hosszútávon a baba érdeke és valós szükséglete az édesanyja mellén való harmonikus szopás, és nem a cumizás. A baba sírása megterhelő lehet neked. Segíthet az a gondolat, hogy nem hagyod cserben, hiszen vele vagy ebben az átmeneti nehéz időszakban. Átsegíted őt a frusztráción és a síráson, hogy visszataláljon a valós szükségletéhez. Nem kínzod, hanem segítesz neki.
Hogy fogom megnyugtatni, ha nem kap cumit?
Ezt az átmeneti időszakot át kell vészelni. Érdemes segítséget kérni, hogy pár napig csak a babával tudj foglalkozni. A megnyugtatás és elaltatás új útjait kell közösen felfedezned a babával. Ez plusz érzelmi és fizikai energiát igényel. Lehet ringatni, szoptatni, hordozókendőbe tenni vagy ’csak’ megtartani a sírás közben.
Hogyan adjam neki a pótlást cumisüveg helyett? – alternatív etetési eszközök
Ha pótlás adására van szükség, akkor érdemes olyan eszközzel adni, amin a baba a szopási szükségletét nem tudja kielégíteni. Kispohárból, kanálból, fecskendővel (anélkül, hogy a fecskendőt szopná) vagy a mellen történő szopás közben szondából. Az az eszköz lesz a legalkalmasabb, ami az anya és a baba számára a lehető legkisebb stresszel jár. Az első próbálgatások gyakran nehezek, bele kell jönni az új technikába is. Ezen eszközök használatát érdemes először szakember segítségével kipróbálni.
Az alternatív eszközök használatának indokoltsága így foglalható össze:
- Kisebb a kockázata annak, hogy a baba szopási kedve és szopástechnikája romoljon. Kisebb, de nem nulla, mert minden táplálási eszköz tudja befolyásolni a babát, érzi, észleli, megszokja, hogy más módon kapja a táplálékot, mint a mellen való szopáskor.
- A baba szopásszükséglete nem elégítődik ki (vagy az sns esetében a mellen elégítődik ki), ezáltal a pótlás adása mellet is kizárólag az anyamellel kapcsolódik össze a szopásszükséglet kielégülése a baba számára.
- A jelentkező nehézségek könnyebben áthidalhatók.
- Sugallja a pótlás átmeneti voltát, ami megnyugtató lehet az anyának.
- Kisebb a túletetés esélye. (A cumisüveges etetésnél a túletetés kockázata bizonyított)
A cumizavar kezeléséhez szükséges a nehézség okának felismerése, kitartás, türelem és az annak a bizonyossága, hogy a cumi elhagyása, az ezáltal okozott átmeneti nehézség kezelése hosszútávon a baba érdekeit szolgálja. Néhány napot érdemes adni magatoknak ahhoz, hogy megtapasztaljátok, hogy a cumi elhagyása után a cumizavaros tünetek enyhülnek, majd teljesen elmúlnak.
Ha a fentiek nem segítenek és a tünetek továbbra is fennállnak, akkor érdemes szakember segítségét kérni.