Tartalom
- 1 Bizalom és kontroll – Hogyan lehet a vetélés lehetőségét elfogadni?
- 2 Mit tehetsz magadért?
- 3 Mik nem feltétlen a korai spontán vetélés jelei és tünetei? Mit jelent, ha vérzel?
- 4 A korai spontán vetélés tünetei és jelei
- 5 Mit mond az ultrahang?
- 6 Mit tehetsz magatokért, amíg nincs külső bizonyosság?
- 7 Hogyan hatnak az orvos szavai?
- 8 Készülj kérdésekkel és kérj időt!
- 9 A vetélés természetes és gyakori
- 10 A vetélést követő gyász
- 11 A vetélés okai – a vetélés megelőzése
- 12 Bűntudat a vetélés miatt?
- 13 A vetélés utáni terhesség esélyei. Ki fogsz tudni hordani egy egészséges kisbabát?
- 14 Mennyit kell várni a vetélés után az újabb várandósággal?
- 15 Lehet-e otthon megélni a vetélést? A vetélés utáni vérzés
- 16 A várandósság tudatállapota, az érzelmek kezelése
- 17 A Benned rejlő erő. Légzés, meditáció és imagináció.
- 18 A testeddel való kapcsolat
Megfogan? Megmarad? Honnan tudhatod, hogy fejlődik és jól van? Mik a korai spontán vetélés jelei és tünetei? Mit tehetsz, hogy elkerüld a vetélést?
Minden kismamában van bizonytalanság és szorongás. Az első trimeszterben ez leginkább annak szól, hogy veled marad-e a babád, hogy az apró jelek, amiket észlelsz, vajon a vetélés jelei vagy normálisak, és vajon egészséges-e a benned élő pici.
Ha bármi olyat tapasztalsz, ami elbizonytalanít, akkor sorjázni kezdenek a fejedben a kérdések. Mik a vetélés jelei és tünetei? Normális, hogy fáj az alhasam? Menjek orvoshoz, ha picit vérzek? Honnan tudom, hogy vetélek?
Az anyaság fő feladata a befogadás és az életben tartás. A gyermekre való vágyakozástól, a fogantatáson át a várandósság és a szülés, valamint a gyereknevelés hosszú folyamatában a befogadás, megtartás és elengedés hullámain kelsz át anyaként.
Az élet minden pillanata, de a várandósság különösen kapcsolódik a veszteség és halál témájához. Olyan törékeny és sebezhető az élet. A legelején is. Annyira kevés a kontrollunk felette. A testünkben zajlik, mégis láthatatlan a számunkra. Közel van, mégis az az élményünk, hogy nehéz hozzáférni.
Bizalom és kontroll – Hogyan lehet a vetélés lehetőségét elfogadni?
Akár tervezetten, sok várakozás után, akár váratlanul toppant az életedbe, akkor is felkavaró élmény. Boldogság, félelem, kétely, szorongás és várakozás vegyüléke lehet, amit érzel. Biztonságra vágysz, érzelmi és fizikai szempontból is. Miközben az élet maga nehezen kiszámítható és kontrollálható. Nem kisebb feladat vár Rád, mint hogy bizalmat találj az életben, magadban, a testedben-lelkedben és a kisbabádban egy olyan utazás során, amiben a kormány nem csak a te kezedben van.
A 21. században az életünk külső körülményei felett gyakorolt kontroll igénye minden korábbi időnél nagyobb mértékű. Igaz ez a várandósságra vonatkozóan is.
Engedni, hogy legyen úgy, ahogyan lesz. Óriási és gyönyörű kihívás. Keresni a bizalmat mindenben, ami történik! Mi ad Neked ehhez erőt? A kisbabád és az anyává válás folyamata segíthet Neked ebben akkor is, ha megszületik a babád, és akkor is, ha éppen csak látogatóba jött és aztán elmegy.
Hogyan engedhetem útjára belső békében, ha el kell mennie? Lehet-e biztonságban vetélni otthon? A vetélés jelei, a vetélés lefolyása, a vetélés okai és a vetélés utáni következő várandósság mind-mind központi kérdések, ha annak jeleit tapasztalod, hogy a kisbabád esetleg visszafordul.
Először is nézzük meg, hogy mit tehetsz Te, ha szorongsz!
Mit tehetsz magadért?
A teljesség igénye nélkül, az orvosi szempontokat csak érintve, várandósokkal és anyákkal dolgozó szakemberként és édesanyaként szeretnék néhány támpontot adni Neked, ha éppen a vetéléstől félsz vagy vetélést éltél át korábban. Biztosan rengeteg cikket elolvastál már. Keresed a kapaszkodókat. Amikor nagyon félünk, akkor hajlamosak vagyunk leginkább a külső valóságban keresni a megnyugvást.
Belül is lehetséges megnyugvást adó erőforrásokat találni a várandósságot kísérő szorongások közepette is. Hogyan segíthetsz magadon a bizonytalanság pillanatiban vagy heteiben? Mi ad nyugalmat az orvosi vizsgálatokon túl?
Mik nem feltétlen a korai spontán vetélés jelei és tünetei? Mit jelent, ha vérzel?
A félelem beszűkíti a gondolatainkat a lehető legrosszabb kimenetelre! A testünk pedig erre a gondolatra még erősebb szorongással reagál. Ez pedig újra a legrosszabb forgatókönyv gondolatait hívja elő.
Ezért állj meg egy pillanatra, amikor elindul benned a vészforgatókönyv! Vegyél 10 mély levegőt, érezd meg a talajt a lábad alatt! Igyál egy pohár vizet! Nézz körül a szobában, és találj egy tárgyat, ami kedves a számodra. Nézd meg jól a körvonalait, a részleteit. Ha érzed, hogy egy a testedben a feszültség kiengedett valamelyest, akkor kérdezd meg magadtól, hogy mi van, ha a számodra ijesztő jelek, amiket tapasztalsz és amiktől megijedtél, valójában nem a legrosszabbat jelentik!
Fontos, hogy tudjad, hogy az ijesztő jel nem minden esetben utal arra, hogy a kisbabád veszélyben van. Ha görcsöl a hasad vagy akár pecsételő vérzésed van, az nem feltétlenül a korai spontán vetélés tünete. A beágyazódás folyamata járhat kisebb vérzéssel, a házasélet során az érzékeny méhszáj vérezhet. A várandósság alatt végzett rákszűrés is okozhat néha kisebb vérzést, illetve a méhszájhoz közel tapadó lepény is.
Ha tehát vérzést tapasztalsz, akkor nem kell azonnal arra gondolnod, hogy a kisbabád elmegy! Nagy esélye van annak is, hogy egyéb ok miatt vérzel és közben a pici embrió a méhedben teljesen jól van!
A korai spontán vetélés tünetei és jelei
A vetélés első jele lehet vérzés, alhasi vagy deréktáji fájdalom. Tapasztalhatod azonban ezeket a tüneteket akkor is, ha a kisbabád közben teljesen jól van.
Az is előfordul, hogy csak az ultrahang vizsgálat állapítja meg, hogy a üres a petezsák vagy az embrió nem fejlődött tovább. Ezek az elhalt terhesség tünetei. Ilyenkor a vetélés természetes folyamatára várni kell.
Mit mond az ultrahang?
Te is mihamarabb ultrahang vizsgálatra mész, ha bármilyen gyanús tünetet tapasztalsz, hogy meg tudj nyugodni? Az első teszt után tünetek nélkül is azonnal látni szeretnéd az ultrahangon a pici élet jeleit?
Sokan vannak ezzel így. Azonban az ultrahang sem tud minden esetben biztosat mondani. Gyakori, hogy még olyan korai a várandósság, hogy a pici szívhangja nem kimutatható. Vagy nem látszik biztosra, hogy a petezsákban van-e embrió vagy üres a petezsák. Ilyenkor hiába tudod a racionális részeddel, hogy ennek oka az, hogy túl korán nézték meg UH-án, mégis a negatív gondolatokat erősíti fel benned. A bizonytalanság megijeszthet.
Alig várod, hogy elteljen a következő 1-2 hét és megnézd újra. Teljesen együttérzek Veled.
Miközben az orvosi kérdések fontosak és a modern technológia ténylegesen alkalmas arra, hogy bizonyos komplikációkat megelőzzön és orvosoljon, közben sok szorongást is generál. A figyelmedet túlzott mértékben kifele irányítja és azzal kecsegtet, hogy mindent az orvosok és eszközök fognak megmondani és megoldani. Mégpedig azonnal.
A biztonságot és a megnyugvást azonban nem(csak) a külső emberek és eszközök adhatják meg Neked. Rögtön jöhet benned az ellenvetés, hogy de igen, ha tudod, hogy biztosan jól van a kisbabád, akkor megnyugszol. És csakis akkor! Azt pedig, hogy jól van, csakis az UH tudja megmondani! Tényleg igaz ez? Vagy van esetleg más lehetőséged is?
Mit tehetsz magatokért, amíg nincs külső bizonyosság?
Amíg az UH vizsgálat időpontjára vársz, addig érdemes megfigyelned, hogy mik azok a helyzetek, amikben meg tudsz nyugodni. Ha valaki figyelmesen és együttérzően meghallgat vagy egy masszázs, egy finom kávé vagy zene hallgatás?
Ha vannak ilyen pillanatok, akkor észreveheted, hogy a tested ilyenkor hogyan érzi magát. A vállaid ellazulnak, a mellkasodban több teret érzel és könnyebben veszed a levegőt? Ha észreveszed a megnyugvás ezen apró jeleit, akkor ezeket tudatosan is létre hozhatod magadnak. Csak pár perc befelé fordulásra van szükséged és némi gyakorlásra, hogy a kavargó gondolatokról finoman visszatereld a figyelmedet a párod megnyugtató tekintetének felidézésére, egy finom illatra vagy a kedvenc zenéd dallamára, egy megerősítő mondatra és megérezd az ezek nyomán felbukkanó kellemes testérzeteket. És maradj ezekkel! Ha tudsz 1 percig, ha tudsz, akkor tovább!
Aztán vedd számba, hogy mi az, ami szorongást kelt! Mások történetei a vetélésről, a hasad görcsölése? Ha van olyan, aminek határt tudsz szabni, akkor tedd meg! Ne olvass és ne hallgass nehéz történeteket!
Ha a figyelmed irányításával egyre többször a megnyugvás állapotába hozod magadat, azzal csak jót teszel a testednek és a benned növekvő életnek is! Ha csak pillanatokra is, de felszabadítod magadat a stresszhormonoktól. Így a méhednek, a picinek és magadnak is azt üzened, hogy minden rendben van! A benned növekvő élet pedig együtt rezdül a te belső állapotaiddal.
A saját belső állapotaidnak a szabályozása a figyelmed segítségével nagy erőforrás lesz majd ez a későbbi kisbabás élet minden kihívásában. A sírás, a szoptatás, az altatás, az etetés körüli esetleges nehézségek, sőt a dackorszak szülte feszült állapotokban is.
Hogyan hatnak az orvos szavai?
Az orvosi és diagnosztikai lehetőségeket, a kapott információkat használhatod úgy, azok a lehető leginkább a javadat szolgálják. Tudd, hogy ha szeretnél Te döntéseket hozni, akkor arra minden jogod megvan, az egészségügyi szakemberek feladata az, hogy hiteles és teljes körű információkkal lássanak el. A döntés minden esetben a tied. Az egyenrangú és tiszta kommunikáció ennek első számú feltétele.
Mi múlhat a kommunikáción? Abban a kiszolgáltatott és sérülékeny állapotban, mint amilyen a várandósság is, nagymértékben hat Rád, hogy ki mit és hogyan mond. Egy amúgy jelentéktelennek tűnő megjegyzésnek óriási hatása lehet. A szorongásodat vagy éppen a biztonság érzetedet is megerősítheti.
Az, hogy az orvos részletesen tájékoztat-e, mennyire kedves, együttérző vagy éppen lekezelő, az rendkívül fontos!
Ha ezzel tisztában vagy, akkor az öngondoskodásod része lesz, hogy olyan orvost választasz, aki nemcsak szakmailag jó, hanem türelmesen válaszol a kérdéseidre, egyenrangúan kezel és elegendő időt szán rád. Ha ezek ellentétét tapasztalod, akkor jobb az első adandó alkalommal mást keresni vagy visszajelezni az orvosnak.
Készülj kérdésekkel és kérj időt!
Sok kismama élménye, hogy az orvosi vizsgálat során nem jutnak eszébe a megfelelő kérdések, csak utólag. Ez nem véletlen, hiszen ebben a helyzetbe a kiszolgáltatottság minimális élménye is a lefagyást idézheti elő benned, amiben az emlékezet és a gondolkodás sokkal kevésbé elérhető, mint nyugodt állapotban.
Érdemes előre készülnöd. Vedd sorra, hogy mire lenne szükséged az orvosnál. Szeretnél egyedül bent lenni vagy biztonságot ad, ha a párod vagy más valaki bent van Veled?
Miket szeretnél megkérdezni az orvostól? Fel is írhatod, hogy mi az, amit biztosan meg szeretnél kérdezni és bátran előveheted a listádat az orvos jelenlétében.
Készülhetsz néhány olyan fordulattal, ami segít Neked időt nyerni és udvariasan, de mégis határozottan kiállni a saját szükségleteid mellett. Időt és tájékoztatást kérni MINDIG lehet! Ez alapvető jogod!
Például mondhatod, ha valami váratlanul ér: „Elnézést, én másra készültem, azt hittem, hogy nem lesz ma vizsgálat. Emiatt kényelmetlenül érzem magam. Elmondaná, hogy erre miért van szükség? Nekem, fontos, hogy értsem, hogy mi miért történik.”
„Elnézést, egy kis időre van szükségem, hogy átgondoljam, hogy ezt vagy azt a vizsgálatot szeretném-e. Megbeszélem a párommal és majd visszajelzek!
A bántó, lekezelő mondatoknál pedig jogod van határt húzni! „A kisbabám életéért aggódom, kérem, beszéljen velem több tisztelettel!”
A vetélés természetes és gyakori
Az összes várandósság 26%-a, a felismert várandósságok 11-16%-a végződik vetéléssel a 20. hét előtt. Minden negyedik várandósság vetéléssel végződik és minden 10. nő átél egy vetélést az élete során. A gyermeket szülő édesanyák 43%-ának volt egy vagy több vetélése élete során. Tehát a vetélés gyakori.
A fejlett technikai eszközökkel sok olyan várandósság kimutatható, ami korábban még azelőtt spontán vetéléssel végződött volna, mielőtt a várandós nő tudomást szerzett róla. Ez azt is jelenti, hogy most sokkal több nőnek kell a vetélés érzelmi oldalával megküzdenie, mint korábban.
Korábban egy nő egy erősebb menstruációnál nem észlelt többet egy korán elhaló terhesség esetén, nem is lehetett benne biztos, hogy várandósságnak indult.
A statisztikákat csak azért érdemes elolvasni, hogy értsük, hogy a korai spontán vetélés természetes és viszonylag gyakori. Ez segíthet abban, hogy ne a saját alkalmatlanságodat lásd benne és ne vonj le belőle hamis következtetést a későbbi várandóságodra nézve!
A vetélést követő gyász
A korai spontán vetélésről sokan nem beszélnek, láthatatlanul zajlik és mégis óriási veszteséget tud okozni. Ilyenkor a pici élettel együtt az elképzelt és vágyott, kihordott várandósságot, a kisbabás életet, a családdá válást és a saját születőben lévő anyaságodat is gyászolod! Adj magadnak időt és teret ehhez! Mindent, ami segíti, hogy a fájdalmadat és csalódottságodat átengedd magadon, azt érdemes megadni magadnak.
Lehet levelet írni a meg nem született kicsinek, egy szertartás keretében lelkileg is elengedni! Bármi, ami neked jóleső és elképzelhető, azt használd! Hosszútávon és a következő várandósságok lehető legkiegyensúlyozottabb megélése miatt is jó, ha nem azonnal szállsz vissza a hétköznapok rohanásába.
A meg nem gyászolt kisbabát övező veszteség és a vetélés fel nem dolgozott élményei a következő várandósságot szorongással terhelhetik meg.
A vetélés okai – a vetélés megelőzése
A korai spontán vetélések legnagyobb részében az embriónál van olyan ok, ami miatt nem tud tovább fejlődni. Ezeknek egy része genetikai. A legtöbb esetben akár visszatérő vetéléseknél sem lehet anyai okot megállapítani.
Visszatérő többszöri vetélés esetén érdemes csak kivizsgálást végeztetni. Krónikus betegségek, hormonális problémák lehetnek az esetek egy részében a vetélés hátterében.
Néhány olyan, a várandósság előtti és alatti életmódot érintő tényező létezik, ami kis mértékben növelheti a spontán vetélés esélyét. Ilyen a várandósságot megelőző időben a rendszeres és nagy mértékű alkohol fogyasztás, a dohányzás, valamint a túlsúly (BMI>25) és a kóros soványság.
A táplálkozás és a vetélés kockázata között a vizsgálatok mutatnak valamennyi összefüggést, de nem jelentőset.
A krónikus stressz és a spontán vetélés között nem találtak összefüggést a vizsgálatok.
Az anyai életkor egyértelműen befolyásoló tényező, az életkor előrehaladtával nő a vetélés kockázata. Ez azonban olyan faktor, amit nem tudsz befolyásolni, tehát ezzel nem nagyon érdemes foglalkozni!
Bűntudat a vetélés miatt?
Te vagy a hibás, amiért elment a kisbabád? Nem!!! A korai spontán vetélések legnagyobb része olyan, amire az anyának nincs ráhatása. Fertőzések, anyai betegségek esetében talán erősebb a bűntudat. Mit tehettél volna, hogy ne így legyen? Valószínűleg semmit. Az élet és a sors szálait nálunk nagyobb erők is irányítják.
Bármiért is történt, nem vagy hibás! A bűntudat az anyaság egyik legnagyobb kihívása.
Megtanulni magunk felé megengedéssel és elfogadással lenni anyaként is nagyon fontos! A bűntudat nem visz előre, sőt korlátoz! Téged és a megfoganni készülő gyermekedet is. Parancsszóra letenni a bűntudatot ugyan nem lehet, de mellette megerősítheted és gyakorolhatod az elfogadást és megbocsájtást magad felé. Idővel ezek átvehetik a bűntudat helyét!
A vetélés utáni terhesség esélyei. Ki fogsz tudni hordani egy egészséges kisbabát?
Igen!!! A vetélés nem jelenti, hogy másodszor vagy többedszer is ez fog megtörténni. Vetélés után nagy esélyed van újra teherbe esni és egészséges kisbabát szülni!
Egy vetélést kutató vizsgálat egyik fontos következtetése, hogy egy 39 éves, többszöri vetélést megélt nőnek is jó esélye van időre születő kisbabát kihordania!
A vetélés érthető módon elbizonytalanít, ugyanakkor nem előrejelzője a jövő lehetőségeinek! Az elménk úgy működik, hogy a múlt tapasztalati alapján építi fel a jövőről alkotott képét és a hiedelmeit a valóságról. Ha egyszer megtörtént veled valami, akkor annak eshetőségére felkészül az elméd.
Ez gyakran félelem és szorongás formájában érhető tetten. A hiedelmek szintjén pedig olyan hiedelmeket gyárt vagy erősít meg, mint például azt, hogy „Az én testem nem alkalmas arra, hogy egy kisbabának adjon életet.” „Nem érdemlem meg, hogy gyerekem legyen.” „Velem mindig a legrosszabb történik meg.” „Ez a büntetés, amiért korábban nem akartam gyereket!”
Fontos tudnod, hogy ezek nem igazságok, hanem a múlt veszteségeiből jövő félelmek. Ha ezt tudod, akkor tudsz ezekkel dolgozni és ezáltal egy bizalomtelibb életet élni. A múltbeli veszteséghez tartozó érzések, a gyász átélése, a testedhez való viszony szeretettelivé tétele, az önelfogadás és a bizalom építése mind segít, hogy a jövőre máshogy tekints! Ha ez egyedül nehéznek tűnik, akkor érdemes segítséget kérni!
Mennyit kell várni a vetélés után az újabb várandósággal?
A rövid válasz a fizikai szempontokat nézve az, hogy ha a vetélés rendben lezajlott és az orvos nem javasol mást egyéb okok miatt, akkor nincs fizikai ok a várakozásra. Tehát akár a következő peteéréssel is megfoganhat a következő baba, akár úgy is, hogy egyetlen menstruáció sincs a vetélés után.
A vizsgálatok azt mutatják, hogy a vetélést követő 0-3 hónapban való teherbeesés csökkenti a kockázatát egy következő vetélésnek.
Ha azonban azt érzed, hogy még nem állsz készen érzelmileg (vagy fizikailag) egy következő várandósságra, akkor minden bizonnyal az a legjobb választás, ha adsz némi időt magadnak!
Lehet-e otthon megélni a vetélést? A vetélés utáni vérzés
A korai spontán vetélés egy természetes folyamat. A mai világban azonban jórészt medikalizált esemény. A legtöbb nőben él az a meggyőződés, hogy műtét és kórházi befejezés nélkül vetélni veszélyes és felelőtlen.
A vizsgálatok szerint a műtéti befejezésnél semmivel sem több kockázattal, természetes módon és teljes egészében végbemegy a vetélés az első trimeszterben spontán módon vetélő nők több, mint 80%-ánál.
A korai vetélés folyamatában a műtéti befejezés egy lehetséges újabb trauma, amit sok nő joggal szeretne elkerülni. A vetélést kísérő gyászt sokan úgy tudják legjobban megélni és úgy tudják elengedni a babát és vele a hozzá fűződő vágyakat és álmokat, ha átélhetik a vetélés természetes folyamatát. Ez segíthet abban, hogy megerősödjenek abban a bizalomban, hogy a testük tudja a dolgát és képes a vetélés folyamatát befejezni.
A beavatkozás nélküli vetélés néhány naptól akár pár hétig tartó várakozást is igényelhet tőled, amíg megindul a folyamat. Amikor pedig elindul vérzés az alhasi görcsök kíséretében, akkor általában néhány óra alatt lezajlik. A várakozás nem felesleges idő, hiszen az elhalt embrió mérete csökken közben és a méh fala is változáson megy át.
Mindenképp fontos az egyéb kockázati tényezőket (fertőzésre utaló jelek, egyéb egészségügyi probléma, hosszan tartó túl erős vérzés, vérzékenység) kizárni és ezügyben orvossal vagy bábával konzultálni. Azonban a vetélés esetében is igaz, hogy a saját testeddel kapcsolatban Te vagy az, aki informált és felelős döntést hozhat.
Ha pedig úgy döntesz, hogy otthon szeretnéd a magad saját ütemében hagyni lezajlani a spontán vetélést, akkor érdemes olyan orvossal vagy bábával tartani a kapcsolatot, aki ebben támogat és bármikor felhívhatod, ha valami olyat tapasztalsz, ami elbizonytalanít.
Az is előfordulhat, hogy időközben meggondolod magadat és azt érzed, hogy a kórház és a gyógyszeres vagy műtéti befejezést érzed a megfelelőnek. Ez is rendben van! A lényeg, hogy Te biztonságban érezd magadat.
A várandósság tudatállapota, az érzelmek kezelése
A tested és a lelked nagy átalakuláson megy át. A várandósság (és a babázás) olyan módosult tudatállapot, amely egyébként csak tudatmódosító szerek hatására vagy mentális betegségek alatt szokott létrejönni. A várandósság tehát egy különös állapot, egy különleges lehetőség, melyben az érzelmeidnek, tudatodnak olyan rétegei válnak elérhetővé, amelyek korábban esetleg soha.
A várandósság első heteiben a befogadást érintő kérdések, a tested átalakulásának érzetei, az anyai felelősséghez való viszonyod,, az életed visszafordíthatatlan megváltozása, a jövőképed átalakulása, valamint félelmek és várakozások áradata indul meg Benned. A szorongás felerősödhet.
Ha szeretnéd megtapasztalni, hogy hogyan tudod a saját érzelmeidet szabályozni, ha szívesen gyakorlod azt, hogy a szorongásodat belső errőforrásokból hogyan tudod csökkenteni, akkor érdemes a meditáció, a relaxáció és imagináció bármilyen formáját kipróbálni és rendszeresen gyakorolni.
A Benned rejlő erő. Légzés, meditáció és imagináció.
A biztonságot és a megnyugvást ugyanis nem(csak) a külső emberek, eszközök és információk adják meg.
Az életünk külső történései a szorongás vagy a megnyugvás állapotát idézhetik fel bennünk. Ugyanakkor a szorongás és a megnyugvás, a biztonság élménye a Te belsődben van, a te élményed, a te érzéseid, a külső ’csak’ felerősíti. Bármi is történik, van lehetőséged az érzéseidet és a belső állapotodat befolyásolni!
Tudod erősíteni vagy oldani a szorongásodat! Tudod erősíteni a biztonság és bizalom élményét. Lehet, hogy némi gyakorlásra van szükséged ehhez, de biztosan lehetséges a számodra!
Gondoltál már arra, hogy ha befele figyelsz, akkor Te is össze tudsz kapcsolódni a méheddel és a benned növekvő élettel? Gondoltál már arra, hogy a figyelmeddel és a képzeleted szándékával a méhed fészkének melegségét és biztonságát megerősítheted? Gondoltál már arra, hogy akármeddig is van Veled a magzatod, küldhetsz neki megerősítést és nyugalmat?
A vetélés kockázatát kizárni nem tudod, de adhatsz magadnak és a méhedben növekvő életnek nyugalmat, kapcsolódást és ellazulást.
Az embrió a méhedben el van zárva a szemed és a hétköznapi tudatod elől. Még nem érzed a mozgását. Védett helyen növekszik. A figyelmeddel azonban összekapcsolódhatsz vele és az őt védelmező méheddel is.
A vetélést követő várandósság alatt a szorongás hatékonyan csökkenthető, a teherbeesés valószínűsége növelhető!
A figyelmed befelé fordítása, a meditáció és a légzésgyakorlatok bizonyítottan csökkentik a stresszt.
Vizsgálatok szerint a rendszeresen végzett meditáció növeli a teherbeesés valószínűségét és a többszöri vetélésen átesett nők várandósság alatti stressz szintjét hatékonyabban csökkenti, mint a támogató csoportok. A vetélés kockázatának csökkentésére nincs direkt vizsgálat, ugyanakkor a testedre és idegrendszeredre gyakorolt pozitív hatásán keresztül az embriót is támogathatja.
A testeddel való kapcsolat
A testeddel való kapcsolat egy kulcs tényező az életben és különösen az anyaságban. Ha vetélést éltél meg, ha éppen várandós vagy, vagy babát tervezel, akkor sokat adhat, ha naponta figyelemmel és hálával tudsz a saját tested feléd fordulni. Ha meg tudod erősíteni a tested működésébe vetett bizalmadat. A legtöbben ezt nem tanultuk meg gyerekként. Talán most itt az ideje.
Át tudod-e érezni, hogy milyen csoda a tested?! Mi az, amiért hálás lehetsz neki? Vedd sorra és érezd át, mennyi mindent tesz lehetővé a számodra pillanatról pillanatra! Akarsz-e a testedre szeretettel és elismeréssel tekinteni? Hogy méltó módon kapcsolódj hozzá, hiszen neked és egy születő csodának is otthont ad!
Imagináció a benned lakó embrióval
Helyezkedj el kényelmesen úgy, hogy a hátad meg legyen támasztva. Ülhetsz egy fotelben vagy lefeküdhetsz a földre egy vékonyabb matracra.
Figyelj befele, érezd meg a tested azon részeit, amelyeket támaszt a talaj vagy a fotel. Érezd a tested súlyát! Érezd a fotel vagy a talaj megtartó erejét. Érezd a talpaidat, a hátadat, a combod hátsó részén a meleget, a fotellel való érintkezés puhaságát vagy épp keménységét.
Érezd a tested súlyát! Ahogy beleengeded a támaszba.
Milyen érzés? Válaszd ki az egyik testrészedet, ami a fotellel érintkezik és tartsd ott a figyelmed.
Majd vedd észre a légzésedet anélkül, hogy meg akarnád változtatni. Csak kövesd a be és a kilégzést. Ahogy a belégzésre emelkedik, majd a kilégzésre süllyed a mellkasod.
Van-e változás a testedben, amit észreveszel? Esetleg leengedted a vállaidat, jobban érzed a súlyodat vagy tapasztalod, hogy több tér van a mellkasodban? Ha nem, az is rendben van.
Majd figyeld meg, mit élsz át érzelmileg. Van-e bármilyen érzelem benned? Ha igen, akkor csak vedd észre! Nevezd meg, anélkül, hogy meg akarnád változtatni! Csak engedd, hogy ott legyen, és csak figyeld. Ha túl erős egy érzés, akkor vidd vissza a figyelmedet a talajra vagy a fotelre!
Ha bárhol feszültséget érzel, csak vedd észre azt is! Tartsd a figyelmed a testeden! Ha valahol van kellemetlen testérzet, csak figyeld, merj kapcsolódni hozzá és közben érezd a talajt/fotelt a lábad vagy a tested alatt, ahogyan tart Téged!
Majd tedd a kezeidet a hasadra! Milyen érzés elképzelni a méhedet, benne a pici embrióval? Milyennek látod? Képzeld el a méhedet, mint egy nagy meleg, életteli, puha gömböt! Csupa élet a belseje. És lásd magad előtt, ahogyan az embrió mélyen és élvezettel belefúrja magát a falába! Lásd, ahogyan a méhed védelmezően körbeöleli és tartja.
Lásd ezt magad előtt és ha van kedved, ki is mondhatod többször hangosan: „Befogadlak a testembe és táplállak! Biztonságban vagy! A méhem körbeölel és megtart Téged!”
Majd figyeld a légzésedet és érezd a hasadat.
Ha gondolatok jönnek, akkor finoman tereld vissza a figyelmedet a légzésedre és a hasad figyelésére. Érezd a kezeiddel a hasad melegségét és azt, ahogyan emelkedik és süllyed a légzésed ritmusával!
Elképzelheted, ahogy a légzésed ritmusa ringatja az embriót benned. Ahogy melegséget, fényt és életerőt szívsz be a testedbe, a méhedbe és körbeveszed vele a picit. Milyen érzés? Mi változik Benned?
Időzhetsz ebben hosszan, naponta sokszor.