Tartalom
- 1 A 12 hetes magzat méretei: milyen fejlődési-érési időszakon megy keresztül növekvő kisbabád?
- 2 12 hetes magzat képek – hogyan néz ki fejlődő kisbabád?
- 3 A 12 hetes magzat: hogyan mozog gyermeked?
- 4 12 hetes magzat 4D ultrahang képek és videó
- 5 A 12 hetes pocak – mikortól látszódik?
- 6 A 12 hetes terhesség szűrővizsgálatai
- 7 Aggódom a 12 hetes szűrővizsgálat miatt, mit tehetek?
- 7.1 Kötelező a terhességi szűrővizsgálat?
- 7.2 Van kockázata a terhességi szűrővizsgálatnak? Mit ad egy-egy vizsgálat elvégeztetése neked és a magzatnak?
- 7.3 Informált döntéshozatal a szűrővizsgálatokkal kapcsolatban
- 7.4 Úristen, baj van?! – A szűrővizsgálati eredmény nem diagnózis
- 7.5 Kommunikáció az orvosokkal és szakemberekkel
- 8 Nem csak a genetikai vizsgálat, több dolog is szorongást vált ki belőlem. Ez rendben van?
- 9 Megérkezés az anyaságba
- 10 A testedbe és a terhességed alakulásába vetett bizalom. Intuíciód feljesztése
- 11 Mit súg a testem?
- 12 Kommunikáció a 12 hetes magzattal
- 13 Beszélgethetek a 12 hetes magzatommal?
- 14 Hogyan tudok egyedül lelki kapcsolatot felvenni 12 hetes pocaklakómmal?
- 15 Mikor mondjam el a tágabb családnak?
- 16 Szóljak-e a munkahelyemen?
- 17 Hogyan támogathatod magadat az étkezésen keresztül? Az öt elemes étkezés javaslatai a 12 hetes terhesség idején
Lassan a terhesség első trimeszterének végére érsz. 12 hetes a magzat a hasadban. Az első időszak lezárultával stabilabbá válik a várandósságod. Fontos szűrővizsgálat is vár rátok: a 12 hetes genetikai ultrahang szűrés, ami izgalmas és csodás találkozás! Ám egyben lelki megmérettetésként is nehezedhet rád.
Mit érdemes tudni a 12 hetes magzat fejlődéséről? Hogy készülhetsz a genetikai vizsgálatra? Hogyan támogathatod – fizikailag és lelkileg – magadat és gyermekedet a második trimeszter küszöbén?
A 12 hetes magzat méretei: milyen fejlődési-érési időszakon megy keresztül növekvő kisbabád?
A 12 hetes magzat akkorka, mint egy kisebb szem szilva. Ülőmagassága 43 és 56 mm között van. Súlya kb. 14 gramm. Minden létfontosságú szerve kialakult, a szíve elnyerte végleges formáját és szerkezetét. A porcszövetekből elkezdenek kialakulni a csontmagvak, majd azokból a csontok. Ez a folyamat sokáig – egészen a pubertáskor végéig tart. A tápanyagellátást mostanra veszi át a méhlepény, ami a tizennegyedik hétre fejlődik ki teljesen. Ekkorra – ha voltak – csökkennek, majd teljesen megszűnnek az émelygéses-hányásos tüneteid.
12 hetes magzat képek – hogyan néz ki fejlődő kisbabád?
Hogy néz ki épp a kisbabád? Még nem érzed a magzatmozgásokat, nem látod a növekvő kis életet. A terhesség tudata, az esetleges rosszullétek, az érzelmek mellett te is igyekszel elképzelni, milyen is épp a kisbabád. A fantázia és a belső képek is segítenek ebben, ugyanakkor a mai technika lehetővé teszi, hogy 12 hetes magzat képeket és videókat nézz. Ahogy a képeket csodálod, közben kapcsolódhatsz befelé is. Tudatosítsd, hogy mindez benned és általad megy végbe. Egy csoda kibontakozásának ad helyet a tested.
Terhességed 12 hetében magzatodnak már kifejlődtek a végtagjai és azokon az ujjai, sőt, a körömágyak is kialakultak rajtuk. Magzatod neme szemmel már látható, de elhelyezkedésétől függően még nem midig lehet ezt ultrahangos vizsgálaton keresztül megállapítani.
A 12 hetes magzat arca elnyerte végleges formáját. Persze, az arányai még másmilyenek, mint csecsemőkorban. Homloka magas, orra fitos. Kis füleivel már mindent remekül hall. Tenyereinek és talpainak szőrtelen felszínén, valamint ujjbegyein ekkorra finom barázdák rajzolódtak ki – az egyedi mintázatból formálódik az ujjlenyomat.
A 12 hetes magzat: hogyan mozog gyermeked?
A 12 hetes magzat mozgás repertoárja már elképesztően nagy. Képes nagy mozgásokat tenni, például saját tengelye körül forogni. Végtagjaival tud lassabban és gyorsabban mozogni, és a fejét is fordítja. A már korábban megjelent összerezzenés-szerű mozdulatok is jelen vannak életében. Finom mozdulatokat is használ: a magzatvízből kortyolva légzőmozgásokat végez. Az ajkai is mozdulnak időnként: csücsörít és szopó mozdulatokat végez velük. A lassacskán megjelenő finomabb arc mimika és a fej mozdulatai nemsokára kereső- és szopóreflexszé rendeződnek össze. Így készül a méhen kívüli életére. A 12 hetes pocaklakó már az érintésen keresztül is érzékel.
12 hetes magzat 4D ultrahang képek és videó
A 12 hetes pocak – mikortól látszódik?
Méhed ekkor már a szeméremcsont fölé magasodik, de 12 hetes pocakod még nem biztos, hogy láthatóan indult növekedésnek. Ez alkati jellemzőktől, izomzattól és attól is függ, hogy első vagy már többedik terhességedben vagy-e. Ha második vagy többedik gyermekedet várod, akkor valószínű, hogy a 12 hetes has számodra és lassan a kívülállók számára is látszódik.
A 12 hetes terhesség szűrővizsgálatai
12 hetes magzatodat és mozdulatait hamarosan megcsodálhatod a genetikai ultrahangos szűrővizsgálat keretén belül. Itt jelzi vissza a vizsgáló szakorvos, hogy gyermeked egészségesen fejlődik-e és zárja ki annak lehetőségét, hogy hordoz-e valamilyen genetikai eredetű betegséget. Ekkor zajlik például a 21-es triszómia, azaz a Down-kór valószínűségének szűrése, amelyre a nyaki redő vizsgálatából és az orrcsont meglétéből következtetnek.
A vizsgálatra a terhesség 11-14. hete között kerül sor. Optimálisan a betöltött 12.-13.hét 6.nap között. A fejlődés elvárt jellemzőinek monitorozása mellett a magzatod születési idejét is pontosítják (az utolsó menzesz első napjához képest). A babák méretei ugyanis ekkor még szorosan összefüggenek a korukkal és viszonylag pontos becslést tesznek lehetővé.
A szűrővizsgálaton részletes magyarázatot kell kapj a babád fizikai fejlődéséről, csontozatának és szerveinek fejlettségéről. Emellett beszámolnak a korának megfelelő készségeiről. Ilyenek az érzékszerveinek fejlettsége, motoros készségei, aktivitási állapotai, és önmegnyugtató jelzései.
A 12 hetes genetikai ultrahang szűrés érthető módon egyszerre tölthet el várakozással és szorongással is. Alapos betekintést ad méhed belső világába. Egészen új módon, hosszabban találkozhatsz a benned növekvő magzattal, mint korábban.
Ez azért is különleges, hiszen ebben az időszakban nincsenek még közvetlen fizikai élményeid a kisbabáddal kapcsolatban: mozgása még nem érzékelhető és nagy valószínűséggel pocakod sem indult növekedésnek. Az ultrahang képén át találkozni vele – az egyik első “kézzelfogható” élményed lesz gyermekedről. Ideális esetben, amennyiben minden értéket jónak találnak a szűrés során, nagy követ gördítenek le a szívedről: tudni fogod, hogy rendben halad a terhességed és rendben van gyermeked is.
Aggódom a 12 hetes szűrővizsgálat miatt, mit tehetek?
Érthető és normális, hogy a szűrővizsgálat szorongást kelt benned. Vajon mi derül ki? Vajon tájékoztatnak-e megfelelően? Vajon hogyan zajlik pontosan? Mikor lesz eredmény? Minél több információd van, annál több választási lehetőséged és annál nagyobb biztonságérzeted. Éppen ezért az alábbi információkkal érdemes tisztában lenned.
Kötelező a terhességi szűrővizsgálat?
A kötelező terhességi vizsgálat azt jelenti, hogy az orvosnak kötelező felajánlania az adott vizsgálatot. Valójában a te választásod, hogy milyen vizsgálatokat végeztetsz el. A kiskönyvben időre szülés esetén három orvosi vizsgálatról szóló pecsétnek kell lennie ahhoz, hogy a baba születése után járó egyszeri anyasági támogatást megkapd. Ez azonban nem azt jelenti, hogy minden vizsgálatra köteles vagy elmenni.
A terhesgondozás szolgáltatás, nem kötelező. 2014 óta Magyarországon is érvényes, hogy alacsony kockázatú terhesség esetén szülésznő is végezheti a terhesgondozást, nemcsak orvos.
Van kockázata a terhességi szűrővizsgálatnak? Mit ad egy-egy vizsgálat elvégeztetése neked és a magzatnak?
A terhességi vizsgálatok sokfélék. Vannak olyanok, amiknek elvégzése egyértelműen védi a te és a babád egészségét és nem jár kockázattal. A vérvizsgálat például tájékoztat téged, hogy van-e tápanyag hiányod és ha igen, akkor tudod azt pótolni. A cukorvizsgálatnál rossz eredmény esetén a cukorszinted normál szinten való tartásához megfelelő lépéseket tehetsz.
Vérzés esetén az ultrahang vizsgálat alapján megállapítható, hogy a babád jól van-e és van-e a vérzésnek olyan oka, ami miatt elővigyázatosnak kell lenned például a mozgással vagy a házasélettel. A 37. heti ultrahang vizsgálat irányadó lehet a szülés szempontjából, megtudhatod, hogy a babád fejvégűen helyezkedik-e el.
Vannak azonban olyan szűrővizsgálatok, amelyek eredménye nem feltétlen jár terápiás következménnyel, azaz hiába derül fény rendellenességre, nem biztos, hogy lehet rajta segíteni. Vannak invazív, azaz a magzat számára kockázatot jelentő beavatkozások. Ilyen például a magzatvízből és a méhlepényből való mintavétel, amely növeli a vetélés kockázatát.
Az ultrahang vizsgálatnak szintén van hatása a magzatra. Hosszútávú kimutatható káros hatást nem találtak, de a szövetek hőmérsékletét és a szövetekben lévő nyomást befolyásolja. A szükségtelen és gyakori ultrahang vizsgálat nem javasolt. Az ultrahang vizsgálatokkal is együttjáró stresszt és szorongást pedig érdemes minimalizálni, hiszen a magzat fejlődő idegrendszerére közvetlenül is hatással van. Így a születés utáni időszakot is befolyásolhatja.
Mindezek fényében mindig érdemes a kockázatot és előnyt mérlegelni egy-egy vizsgálatot illetően. Majd ezek alapján informált döntést hoznod.
Informált döntéshozatal a szűrővizsgálatokkal kapcsolatban
Minden szűrővizsgálat előtt érdemes tájékozódnod a következő kérdéseket illetően:
- Mi a vizsgálat hozadéka?
- Mennyire megbízható a vizsgálat eredménye? Hány százalékban van álpozitív vagy álnegatív eredmény?
- Hányadik héten ad értékelhető eredményt az adott vizsgálat? Vannak vizsgálatok, amiknek az eredménye csak akkor értékelhető, ha a várandósság meghatározott hetében végzik el. Például a genetikai DNS alapú vérvizsgálat a terhesség korai időszakában elvégezve nem ad értékelhető eredményt, mert akkor még nincs elegendő magzati DNS az anyai vérben. A vizsgálat megismétlésének szükségessége gyakran szorongást kelt a várandósban. Ezt érdemes elkerülni. Ugyanígy a nyaki redő vizsgálat eredménye is a 11-12. héten értékelhető, de ha később végzik el vagy pontatlan a terhesség hetének kiszámítása, akkor felesleges szorongást okozhat a problémás eredmény.
- Van-e a vizsgálatnak kockázata? A magzatra vagy rád nézve.
- A vizsgálat eredménye mit befolyásol? Ha rendellenességre/problémára derül fény, akkor van-e arra kezelés? A vizsgálat eredménye befolyásol-e esetleg titeket abban, hogy a magzatot megtartsátok. Aki például tudja, hogy bármi is derül ki, ő megtartja a babáját, az esetleg úgy dönthet, hogy nem végeztet el bizonyos szűréseket.
- Okoz-e neked stresszt a vizsgálat menete? Vagy a vizsgálat eredménye? Ha igen, akkor mire van szükséged ahhoz, hogy nagyobb biztonságban érezd magadat? A párod jelenléte, az, hogy minden kérdésedre választ kapj, valamint az, hogy empatikusan és egyenrangúan kommunikáljon veled a szakember mind fontos.
A fentiek fényében tudsz informált döntést hoznod. Egyrészt arról, hogy szeretnéd-e elvégeztetni a vizsgálatot. Másrészt arról, hogy milyen körülmények között, milyen orvosnál.
A 12 hetes genetikai ultrahang és a választható genetikai vérvizsgálatok esetében fokozottan fontosak a fenti kérdések.
Úristen, baj van?! – A szűrővizsgálati eredmény nem diagnózis
A vizsgálatok, különösen a genetikai vizsgálatok esetében fontos, hogy egy teszt eredménye nem egyenlő a diagnózissal. Még a 99%-os biztonsággal dolgozó tesztek esetében sem 100%, hogy ha problémát jelez, akkor valóban probléma van. A különböző szűrővizsgálatok egymást kiegészítve és orvos által értékelve tudnak valószínűséget mondani. Ha netán egy vizsgálat eredménye pozitív, azaz egészségügyi gondra utal a magzatnál, akkor fontos, hogy empatikus és hozzáértő szakemberrel konzultálj és mérlegeld a további vizsgálati lehetőségeket, amik alapján biztosabbat tudhatsz meg.
Több olyan történetet ismerünk, amikor több vizsgálat nagy valószínűséggel problémát jelzett előre és aztán mégis egészséges kisbaba született. Vannak olyan fórumok és szervezetek, ahol szakmailag és emberileg is támogatást kapsz, és hasonló helyzetet megélt édesanyákkal is tudsz beszélni, valós történetekről olvashatsz.
Kommunikáció az orvosokkal és szakemberekkel
Minden orvosi és terhesgondozási konzultáció során, így a genetikai szűrővizsgálatkor is megillet téged a vizsgáló szakember részéről a tiszteletteljes, emberi kommunikáció. Jogod van teljes körűen információkat kérni és kapni. A 12 hetes genetikai szűrésen is szabadságodban áll kérdéseket feltenni a vizsgálatot végző orvosnak. Nyugodtan készülj akár előzetesen is kérdésekkel! Írd fel őket, és ha nem jutnak eszedbe a vizsgálat helyzetében, vedd elő és jelezd, hogy fel szeretnéd tenni őket!
Nem vagy köteles elviselni olyan jelenlétet, hangnemet, amik esetleg szorongást, aggodalmat, bizonytalanságot keltenek benned. Bármikor kérheted a szakembert, hogy támogató módon kommunikáljon veled!
Ugyanígy kérhetsz a magad számára pár perc csendet is. Érezheted úgy, hogy szükséged van egy kicsit elmerülni a látványban és találkozásban, és lelkileg kettesben időznél gyermekeddel.
Egy jól felkészült szakember annak is lehetőséget kell, hogy adjon, hogy megélt érzelmeidet és gyermekeddel kapcsolatos benyomásaidat, vagy akár fantáziáidat kifejezhesd. Ezek cseppet sem öncélú, önző szükségleteid. Mind nagyon fontos szerepet játszanak a kettőtök közötti kapcsolat erősödésében és összehangolódásotokban. Ez a kisbabád biztonságának elsődleges forrása lesz sok éven keresztül.
Nem csak a genetikai vizsgálat, több dolog is szorongást vált ki belőlem. Ez rendben van?
Igen, teljesen! Korábbi életed megszokott rendje, lelki egyensúlyod alaposan megváltozott. A belső harmóniára való igényed természetes és olyan helyzetben kell újra megtaláld, ahol saját állapotod gyakran változik és a folyamat végén sok ismeretlen tényező vár. Milyen lesz a gyermeked? Milyen anya leszel? Meg tudod-e majd adni neki, amire szüksége van? Hogyan hat a megérkezése a többi családtagra?
A külső, orvosi megerősítések egyáltalán nem az egyetlen lehetősége annak, hogy érezd és erősödjön bizalmad abban a folyamatban, amiben közösen vesztek részt 12 hetes magzatoddal! Valójában a kívülről érkező pozitív hírek akkor támogatnak téged és segítenek bízni téged ebben az ismeretlen felé vezető különleges utazásban, hogyha az információkat te magad megerősítőnek érzed. Benned alakulnak át meggyőződéssé és bizalommá. A kulcs benned van!
Összeszedtünk néhány olyan szempontot, ami segít visszatalálni a belső nyugalmadhoz. A körülötted levő szeretteid támogatása mellett saját, belső támaszaid: a bizalmad a testedben és a terhesség folyamatában, az intuíciód és a magzatoddal való kommunikáció. Lehet, hogy már tapasztalod és alkalmazod is őket! Hogyan fejlesztheted tovább ezeket a képességeidet?
Megérkezés az anyaságba
Lelkedet és gondolataidat eddig leginkább az kötötte le, hogy elhidd és elfogadd, hogy várandós vagy. Ez legtöbbször fokozatosan megy végbe, ami teljesen normális útja annak, ahogy testedben és azon keresztül egész életedben teret adsz egy új emberi lénynek. A terhesség 12. héthez közeledve rendeződik benned annak a tudata, hogy gyermeket vársz: döntést hoztál arról, hogy vállalod-e és elfogadod-e őt, vele együtt az új élethelyzetedet, új szerepedet.
A most kezdődő időszakban a figyelmed természetes módon egyre inkább arra irányul, hogy mire van szükségetek. “Én” helyett egyre inkább “mi”-ben kezdesz gondolkodni. A második trimesztertől kezdve már biztosan kettőtökért teszel mindent a hétköznapjaidban. Egyre több fantáziád születik arról, milyen az a kis lény, akit szíved alatt hordasz és milyen édesanyja leszel. Lehet, hogy a saját édesanyáddal való kapcsolatod is központi témává válik. Milyen édesanya volt ő számodra és milyen érzelmi lenyomatokat őriz magadban a belső gyermeked az anyukáddal való kapcsolatból. Mindez fontos felkészülés a későbbi életetek sokféle helyzetére.
Tapasztalhatod, hogy érzékenyebb és sérülékenyebb vagy mostanában. Könnyebben elbizonytalaníthat, amivel találkozol, hiszen érzed: akármennyire is felkészülsz, olyasvalami történik, amit nem tudsz teljesen ellenőrzés alatt tartani. Miközben a felelősséged megnövekedett: egy új élet egészségének és boldogságának alakulásában vállalsz főszerepet.
Rengeteg kérdésed merülhet fel: mind a terhességre, mind gyermekedre és közös jövőtökre vonatkozóan. Érthető, ha igyekszel minél jobban tájékozódni és többféle forrásból is gyűjtesz információkat. Érezd meg, hogy mik azok az információk, amik a bizalmadat, a biztonságérzetedet erősítik és mik azok, amik a szorongásodat. Érdemes ezek alapján megszűrni a forrásokat.
A testedbe és a terhességed alakulásába vetett bizalom. Intuíciód feljesztése
A várandósság egyik legnagyobb kihívása és legszebb ajándéka is, hogy rámutat arra: a testünk csodálatos és csodálatosan bölcs. Olyan hozott képességei és tudásai vannak, amikkel ebben az időszakban összetalálkozhatsz és rábízhatod magadat. Tested ilyenkor sokkal kifinomultabban és észrevehetőbben jelzi, hogy mi az, ami jó neked és babádnak. Másfelől pedig azért, mert segít téged abban, hogy önmagadhoz hű maradj a különböző helyzetekben: jólléthez és kibontakozáshoz vezet téged.
A nehézség abban rejlik, hogy a testünkben való bizalomra legtöbbünket nem tanítottak meg korábban. Azok a felmenő nő-generációk, akikkel kapcsolatban vagyunk, még döntően nem így viszonyultak a saját terhességükhöz és szülésükhöz.
Te is kívánós lettél? Megtapasztaltad, milyen érzékenyen és pontosan jelzi tested, hogy mit szeretne fogyasztani? Ez az említett bölcsességnek az egyik tiszta megnyilvánulása. Ha kívánós vagy, érdemes követned megérzéseidet! Tested kifinomult jelzőműszerként jelzi neked, hogy mi tesz neki és a kisbabának jót, mire van szüksége. Az ennek következtében kialakulható testsúly-gyarapodás teljesen természetes folyamat. Pozitív hozadéka is van: a tested így erőforrásokat tud felhalmozni, amelyekre a szoptatás idején nagy szüksége lesz!
Mit súg a testem?
Van kedved játszani? Tested jelzéseit meghallani és követni olyan képesség, amit ha eddig nem is használtál volna, most fejlesztheted. Nincs is alkalmasabb idő erre, mint a várandósság! Adj magadnak naponta tíz percet, aminek a “mit súg a testem” nevet adhatod. Ebben a tíz percben nincs más dolgod, mint elfogadó figyelemmel fordulni saját magad felé. Ez valójában hatalmas lépés önmagad felé! Olyan kapcsolódás saját magaddal, amikor nem akarsz semmit teljesíteni, megoldani: ebben a tíz percben nincs cél, teendő.
Így csináld:
- Helyezkedj el egy számodra kényelmes testhelyzetben és pár percig csak figyeld a légzésedet. Engedd, hogy ellazuljon és elnehezedjen a tested.
- Majd kezdd el őszinte kíváncsisággal figyelni: mi jelenik meg benned? Milyen érzetek vannak jelen benned? Megjelenik-e valamilyen késztetés, vágy? Talán “csak” tíz perc pihenésre hív tested. Esetleg valamilyen étel jelenik meg lelki szemeid előtt. Lehet, hogy sétára csábulsz, aminek nincs célja, sehová sem akarsz odaérni, csupán belemerülnii a téged környező tájba. Talán beszélgetésre vágysz, vagy egy szeretetteljes érintésre.
- Mi történik, ha azt, amit érzel, meg is adod magadnak? Vagy teszel érte és jelzed, ha valaki mástól szeretnéd megkapni?
Napi pár perc intuitív idő önmagaddal jelentősen segít abban, hogy a tested bölcs jelzéseivel fejlődjön kapcsolatod. Ezek nagyon fontos segítőid a terhesség, a szülés és az anyaságod során.
Kommunikáció a 12 hetes magzattal
A 12 hetes magzat korábban leírt mozdulatai és kialakuló reflexei nem öncélú képességek. Ezek teszik számára lehetővé, hogy kifejezze magát, kommunikálni tudjon és előkészítik a születése utáni legfontosabb készségeit. Növekvő gyermeked az első pillanattól fogva érzékel, bár az érzékelése természetesen fokozatosan fejlődik és finomodik.
A 12 hetes pocaklakó a méhlepényeden keresztül és a magzatvízből táplálkozik és találkozik mindazzal a táplálékkal, amit te is magadhoz veszel. A magzatvízből kortyolva megtapasztal ízeket abból, amit fogyasztottál. A többi érzékszervén, elsősorban a tapintáson, halláson és a látáson keresztül kommunikál veled és rajtad keresztül a külvilággal.
Testeden, viselkedéseden és az intuíciódon keresztül gyakorlatilag állandó összeköttetésben vagytok, és akár tudatos vagy rá éppen, akár nem – folyton kommunikáltok is egymással. Éppen ebben a pillanatban is.
Biztosan hallottál már róla, hogy a magzat nagyon érzékenyen reagál az őt érő ingerekre! Nem csak a fizikai jellegűekre, hanem arra is, ami (idegrendszeri és hormonális összeköttetéseteken keresztül) az érzelmi-lelki dimenzióban érkezik hozzá. Ami rád hatással van, az hozzá is eljut!
Mozdulatokkal, vagy éppen mozdulatlansággal, a szívritmusának változásával és az ötödik hónaptól kezdődően egyre finomabb mimikával is reagál minderre. Ezt hívjuk összességében reaktív viselkedésnek.
A 12 hetes magzat ugyanakkor önmaga is kezdeményez mozdulatokat és kifejezi magát saját testnyelvén. Arra, hogy ezt te is megérezhesd, még néhány hetet várnod kell – a pocaklakó mozdulatait először a 16-19. hét között fogod megérezni. Ez egyéni jellemzők szerint változik és attól is függ, hogy hányadik terhességedben vagy jelenleg.
Csöppnyi babád ezeken túl pedig képes veled “párbeszédbe” is lépni, vagyis interakciót folytatni.
Beszélgethetek a 12 hetes magzatommal?
Igen, hihetetlennek hangzik, de igaz! Gyermeked hallórendszere már működik és erősen érzékeli tested hangjait: szívdobbanásod, légzésed vagy akár lépteid ritmusos zajait. Elkezdhetsz hozzá hangosan beszélni és énekelni is. Kutatások bizonyítják, hogy a babák születésük után megismerik a terhesség alatt hallott hangokat. Hogyha a terhesség alatt is jó élményük kapcsolódott hozzá, akkor azok később is megnyugtató hatással lesznek rájuk.
Érdemes minél többet beszélgetni a pocaklakóddal! Mesélj neki! Magadról, családotokról, a mindennapi történésekről. Minél aktívabb vagy te magad abban, hogy megmutasd neki a számodra fontos dolgokat és érzelmeidet, ez annál jobban segíti majd őt is. Így tanulja meg, hogy résztvevője és nem elszenvedője az eseményeknek és a családja érzelmi életének. Ezzel azt is elkezded megtanítani neki, hogy az érzések és érzelmek létjogosultak és kifejezhetőek.
A párbeszédnek további útjai is lehetségesek köztetek. Két magyar pszichológus dolgozta ki azt a belső, nonverbális kommunikációs formát, amit anya-magzat kapcsolatanalízisnek nevezünk. A közted és magzatod közt húzódó láthatatlan, intuitív csatornára, a kettőtök közti “lelki köldökzsinór”-ra épül ez a módszer. Lényege, hogy egy vezetett folyamatban olyan meditatívabb tudatállapotba kerülj, ahol magzatoddal belső párbeszéd, képek, érzetek formájában tudsz kommunikálni. Ebbe ráadásul az édesapákat is be lehet vonni.
Hogyan tudok egyedül lelki kapcsolatot felvenni 12 hetes pocaklakómmal?
Hasonló párbeszédre valójában egyedül is képes vagy! Leírjuk ennek egy lehetséges forgatókönyvét számodra.
Az intuitív kapcsolódáshoz érdemes egy nyugodt időt és helyet találj magatok számára, ahol semmiképp sem érzed sürgetve magadat és attól sem kell tarts, hogy megzavarnak titeket.
- Kényelmes testhelyzetet válassz!
- Szemeid behunyása segíti a figyelmed befelé irányítását.
- Néhány lélegzetvétel erejéig figyeld meg légzésed. Próbálj ne változtatni rajta, csak kapcsolódj össze vele. Engedd, hogy a maga ritmusában áramoljon ki és be.
- Ezután gondolatban és akár kezeddel kívülről is érintve, vedd fel a kapcsolatot méheddel. Köszönd meg neki, hogy óvja a magzatodat a nap minden percében! Majd kérd meg, hogy engedjen be hozzá most egy kis időre. Odabent köszöntsd gyermekedet. Érzékeld őt, érezd, hogy milyen csatornán keresztül tud veled kapcsolódni. Adj ennek időt! Lehet ennek képe, színe, hangulata. Lehet, hogy a testérzeteid erősödnek fel. Talán valamilyen minőséget tudsz érzékelni őbelőle. Időzz ebben a találkozásban, amíg jól esik!
- Az is rendben van, ha csak magadat érzékeled és nem tudod kifejezetten a kisbabádat külön érzékelni. Ne legyenek elvárásaid ezzel kapcsolatban. Ha neked jól esik befelé fordulni, a méhedet, önmagadat érzékelni, akkor az a babád számára is biztonságot ad. Lehet, hogy napok vagy hetek múlva, vagy amikor már érzed a mozgását könnyebb lesz őt is külön érzékelni.
- Megtapasztalhatod azt is, hogy a 12 hetes csöpp magzatod képes mutatni neked dolgokat. Csak fogadd ezeket! Minél nyitottabban fordulsz felé, minél kevésbé igyekszel ezt te magad irányítani és meghatározni, annál szabadabban jelenhetnek meg képek, információk. Meg is fordulhat a “beszélgetés”. Közvetíthetsz felé te is képeket, információkat. Mesélhetsz neki, elmondhatsz neki dolgokat, és akár kérdezhetsz is tőle.
- Érezd meg, hogyan hat rád a gyakorlat! Ellazulsz, bizalmat, biztonságot érzel?
- Amikor időtök végére értek, vagy úgy érzed, hogy lekerekedik a találkozásotok, fontos, hogy ha valamit meg szeretnél benne erősíteni, azt elmondd neki magadban. Például, hogy továbbra is vigyázol rá és biztonságban van itt a méhedben, vagy hogy mennyire fontos ő neked.
- Ezután köszönj el tőle. A méheddel is érdemes lezárnod a folyamatot: köszönd meg, hogy megengedte a találkozást, és kérheted, hogy legközelebb is tegye ezt lehetővé. Kifejezheted felé azt is, hogy továbbra is teljesen bízol abban, hogy csodálatos és biztonságos otthont ad magzatodnak.
Ez a fajta minőségi odafordulás magzatod felé esszenciális: elkezdheted vele felépíteni kettőtök lelki kapcsolatát és ebbe őt magát is bevonod. Ez nagyon támogató lesz számára, fokról fokra erősödhet benne annak tudata, hogy ő maga aktív résztvevője a közös életeteknek és hatással van mindarra, ami történik vele. A belső csatornátoknak a kialakításán át megoszthatod vele mélyebb szinten is mindazt, amit fontosnak érzel tudatni vele.
Ugyanakkor azt is segíted, hogy a születése után majd minél kifinomultabban és összehangoltabban értsétek egymást. Kettőtök egymásra hangoltságának meghatározó szerepe lesz benne, hogy gyermeked ki tudja fejezni, mi zajlik vele és mire vágyik és, hogy te a számodra is legkielégítőbb módon tudj ezekre reagálni.
Mikor mondjam el a tágabb családnak?
Régi szokás és van, aki ma is követi: nem szokták elújságolni a várandósságot annak első három hónapjában, hiszen ekkor a viszonylag nagy arányban elköszönő kisbabák miatt a kismamák még bizonytalannak érzik gyermekük életét és nehezen engedik közel magukat a terhességhez. Sokan csak a 12. hét betöltése és a jó eredménnyel záruló szűrővizsgálat után osztják meg a tágabb családjukkal, barátaikkal az örömhírt – ekkortól érezve biztosnak és egészségesnek gyermekük létét.
Az első trimeszter végén biztosan jól esik már megosztanod a családoddal és szeretteiddel, hogy gyermeket vársz. Ez fontos lépés számodra is azon az úton, hogy felvállald a gyermekedet és ha első a gyermekeid sorában, akkor új identitásodat is: azt, hogy anyává válsz. Ideális esetben olyan támogatást kaphatsz meg ettől kezdve a családod felől, amit érdemes is elfogadj: a terhesség új kihívások elé állít, és nem kell egyedül megküzdj velük!
Szóljak-e a munkahelyemen?
Hogyha munkavállaló vagy, fontos tudnod, hogy nincs jogszabályi megkötés arra vonatkozóan, mikor jelentsd be várandósságodat a munkahelyeden. Kivárhatod az első trimeszter végét, amikor már biztosnak érzed kisbabád helyzetét.
Íme néhány eset, amikor fontos lehet hamarabb bejelentened, hogy gyermeket vársz:
- Hogyha a terhességedet veszélyeztető anyagokkal vagy módon dolgozol, ekkor a munkahely köteles számodra másik munkakört biztosítani.
- Abban az esetben, ha létszámleépítés zajlana: várandósságod alatt ugyanis nem bocsáthatnak el.
- Hasonlóképp, ha otthon vagy éppen, a fizetés nélküli szabadságod letöltése előtt fontos lehet jelezned újabb terhességed: ekkor jár le ugyanis az elbocsátás alóli védettséged.
Hogyan támogathatod magadat az étkezésen keresztül? Az öt elemes étkezés javaslatai a 12 hetes terhesség idején
A terhesség alatti egészséges táplálkozás fontos a magzat optimális fejlődése és a te egészséged szempontjából is. Összegyűjtöttünk neked néhány táplálkozási és egészségügyi ötletet, amivel támogathatod magatokat a terhesség 12. hetében is. Nem az általános orvosi szemléletből csipegetünk, hiszen úgyis sok forrásból elérnek hozzád ezek az információk. Kevésbé ismert, de egyre inkább teret nyer a táplálkozási alternatívák között a kínai öt elem tanára épülő étkezés. Ez egy holisztikus megközelítés, ahol úgy tartják, hogy az ember teljes fizikai és energetikai rendszerével összefüggésben és összhatásban van az, ahogy táplálkozik.
Ez az irányzat a táplálkozásbeli és energetikai egyensúlyra nagyon nagy hangsúlyt helyez. A várandósság alatt két fő célkitűzésről beszél: a leendő anya életenergiájának megerősítéséről és a magzat sok és jó minőségű chivel és vérrel való ellátásáról. A chi maga az életenergia.
A gyermek megfelelő energiaellátása akkor valósul meg leginkább, ha az anya a lép és gyomor egészségét támogató táplálkozást folytat. 12 hetes várandósként érdemes előnyben részesítsd a főtt és könnyen emészthető ételeket. Az ételeknek van hűtő-fűtő hatása az emésztőrendszerre.
Terhesen a semleges vagy melegítő hatású és az enyhén édes ízű ételek ajánlottak. Ilyenek a teljes értékű gabonák, sok zöldségféle, hüvelyesek, húsfélék és a halak. A gabonák egyben fontos foszfor, fluor és magnézium forrást is biztosítanak, amire ilyenkor nagy szükséged van.
12 hetes magzatod is meghálálja, ha az adott időszakban szezonálisan elérhető zöldségek és gyümölcsök képezik étrended alapját. Ilyenkor ez a legtámogatóbb az emésztésed és egész energiaháztartásod számára is.
Mi a helyzet az élvezeti szerekkel a terhesség idején?
Mind a kávé, a fekete és a zöld tea, mind a kóla szárítja a testnedveket és a vért. A kávé és a kóla emellett megemeli a szívverést is, nem csak a tiédet, de a 12 hetes magzatét is.
Na és a savanyú mánia?
Visszatérő a terhesség folyamán a savanyú és az édes ízek iránt jelentkező vágy. A kínai gyógyászat szerint: előbbi a testben a várandósság hatására jelentkező jang energiatöbblet levezetését segíti. A második pedig a biztonság- és stabilitásérzetet fokozza és a természetesen megváltozó érzelmi szükségleteidre is mutathat. Igyekezz az édes ízt nem finomított cukorral készült termékek, hanem természetes módon édes ételek fogyasztásával élvezni. Úgy, mint gyümölcsök, aszalványok, párolt zöldségek, hús – bizony, ha megfigyeled, ez is édes!
Ha jellemző rád, hogy nagy a csokoládé-igényed: emögött rejtőzhet magnézium-hiány. Magnézium tartalmú készítményekkel, ásványvizekkel, zöld színű, magas magnéziumtartalmú, bio zöldségek illetve naponta többször 5 szem, hámozott mandula fogyasztásával is tudod ezt biztosítani magadnak.
Kiegyensúlyozott, örömteli és gondtalan várandóságot kívánok neked!
Felhasznált irodalom:
Magzattal való kapcsolatfelvétel:
Andrek A., Hadházi É., Kekecs Z. – A prenatális kötődés és befolyásoló tényezői
Hadházi É.: Anya-magzat kapcsolatanalízis
Táplálkozás:
B. Temelie, B. Trebuth: Teljes értékű táplálkozás anyáknak és gyermekeknek a kínai öt elem szerint, Lunarimpex Kiadó, Budapest, 2015
szerzők: Tompa Rozi és Verdes Dóra