Tartalom
- 1 Mitől fájhat a mell belseje a mellgyulladáson túl? Biztos, hogy mellgyulladásod van?
- 2 Ellentmondó tanácsok a mellgyulladással és a tejcsatorna elzáródással kapcsolatban
- 3 Mik a tejcsatorna elzáródás és a mellgyulladás tünetei?
- 4 Mellgyulladás vagy tejcsatorna elzáródás?
- 5 Mik a tejcsatorna elzáródás és a mellgyulladás okai?
- 6 A mellgyulladás kezelése. Mit tegyél?
- 7 A mellgyulladás kezelése. Mit NE tegyél?
- 8 Milyen pozícióban érdemes szoptatni mellgyulladás és tejcsatorna elzáródás esetén?
- 9 Mikor lehet szükség antibiotikumra?
- 10 Mikor érdemes orvoshoz és/vagy szoptatási tanácsadóhoz fordulni? Milyen orvoshoz fordulj mellgyulladás esetén?
- 11 Milyen gyorsan múlik el a mellgyulladás?
- 12 Szabad-e szoptatni mellgyulladás alatt?
- 13 Mellgyulladás totyogó korú gyerekkel
- 14 A mellgyulladás után kevesebb a tej? Csökken a tejmennyiség? Elapad a tej?
- 15 A mellgyulladás és a tejcsatorna elzáródás megelőzése
- 16 Tályog a mellben szoptatáskor?
Ha fáj a szoptatás, akkor a fájdalom érintheti a bimbót és a mell belsejét. A mellgyulladás és a tejcsatorna elzáródás elsősorban a mell belsejét érinti. Mik a mellgyulladás és a tejcsatorna elzáródás tünetei? Hogyan kezeld ezeket? Milyen káros gyakorlatokat érdemes elkerülnöd a mellgyulladás kezelésénél? Mikor érdemes orvoshoz fordulni és szükség van-e antibiotikumra? Ezeket a kérdéseket járom körbe ebben az írásban, részletesebben pedig az alábbi videókurzusban kapsz segítséget a mellgyulladás, a túltelítődés és az elzáródás kezelésére.

Fájdalommal szoptatni rendkívül megterhelő lelkileg és fizikailag is. Fontos tudnod, hogy a szoptatásnak nem kell fájnia. Minden mellfájdalomnak oka van, amit kezelni kell és lehet is. A bimbó sérülések és a mellgyulladás, a tejcsatorna elzáródás elhúzódása és nem megfelelő kezelése miatt sokszor idő előtt abbamaradhat a szoptatás. Ezért is nagyon fontos a megfelelő kezelés.
A bimbófájdalom okairól és kezeléséről egy másik videókurzusból tudhatsz meg mindent.
Mitől fájhat a mell belseje a mellgyulladáson túl? Biztos, hogy mellgyulladásod van?
A mell belsejében jelentkező fájdalomnak más oka is lehet a mellgyulladáson túl. A következő nehézségek is okozhatnak a mell belsejében fájdalmat:
- túltelítődés a tejbelövelléskor
- hát- és izomfájdalom a mellbe kisugárzik
- szájpenész / gombás fertőzés, ami égő, szúró érzéssel járhat nemcsak a bimbónál, hanem a mell belsejében is
- bármilyen bimbó fájdalom kisugározhat a mell belsejébe is
- mellgyulladás (tejláz) / tejcsatorna elzáródás / (melltályog)
A túltelítődés a szülés utáni 2-6 nap között a tejbelövellés megtörténtekor szokott jelentkezni. Ez a fajta túltelítődés és elzáródás abban a tekintetben különbözik a szoptatás későbbi időszakaiban kialakuló elzáródástól és túltelítődéstől, hogy a tejbelövellés idején a nyirokfolyadék is jelentősen felszaporodik a mellben. Mellödéma alakulhat ki. Ez is nehezíti a hirtelen megnövekvő tejmennyiség kiürülését. Ennek okával és kezelésével a túltelítődés című bejegyzésben olvashatsz.
A mell belsejében a szoptatás teljes ideje alatt keletkezhet mellgyulladás (mastitis) és tejcsatorna elzáródás, ritka esetekben pedig melltályog. Az esetek legnagyobb részében pár nap – 1 hét alatt kezelhető, a tejmirigyeket érintő gyulladásról vagy elzáródásról van szó.
Gyakran elég az alább felsorolt technikák és praktikák alkalmazása ahhoz, hogy a tejcsatorna elzáródás vagy a mellgyulladás feloldódjon. Vannak azonban helyzetek, amikor mindenképp orvoshoz kell fordulni és szükség lehet antibiotikumos kezelésre is.
Ellentmondó tanácsok a mellgyulladással és a tejcsatorna elzáródással kapcsolatban
A mellgyulladás és az elzáródás kialakulásának okait és kezelésének hagyományos módját néhány újabb kutatás részben megkérdőjelezi. Nincs egységes protokoll a mell belsejét érintő gyulladásos állapotok kezelésére. Országonként más és más az ajánlás. Sőt időről időre új ajánlások látnak napvilágot. A mellgyulladás, az elzáródás és a túltelítődés, sőt a melltályog kialakulásának okai is kérdésesek. Ezért is találkozhatsz egymásnak ellentmondó tanácsokkal.
A régebben elterjedt erős masszírozásról ma már tudjuk, hogy kifejezetten káros. Újabban a forró és hideg borogatás és a nagyon gyakori ürítés, fejés és az állandó, szinte szünet nélküli szoptatás gyakorlata is kérdéses. Nem könnyű eligazodni a tanácsok között. Az írásomban igyekszem összegyűjteni azokat a kezelési módokat, amik segíthetnek és semmiképp sem ártanak, valamint azokat is, amiket biztosan érdemes kerülnöd.
A legújabb vizsgálatok biztató eredménye az, hogy megerősít minket abban, hogy a mell, az anyatej és a kisbaba együttműködése egy nagyon finom rendszer, ami képes az öngyógyításra és a felborult belső egyensúly visszaállítására. Ez azt is jelenti, hogy sokszor gyógyszeres kezelés nélkül is viszonylag könnyen és gyorsan gyógyulnak ezek az állapotok, ha igyekszünk a szoptatás normál, természetes menetét tartani. Igény szerint, cumi és bimbóvédő használata nélkül, a legkényelmesebb, ellazult pozícióban való szoptatás csökkenti a mellfájdalmak és a mellgyulladás kialakulásának kockázatát is.
Mik a tejcsatorna elzáródás és a mellgyulladás tünetei?
A lehetséges tünetek megjelenhetnek csak az egyik melleden vagy mindkettőn egyszerre. Az alábbi tünetek közül nem féltetlen jelentkezik az összes:
- forró, duzzadt mell
- kemény, csomós részek
- piros folt a mellen
- hőemelkedés / láz – ezért is használják a tejláz kifejezést
- influenzaszerű tünetek: izomfájdalmak, hidegrázás
- érzékeny mellbimbó (de nemcsak a bimbó érintett)
- nehezen ürül a mellből a tej
- a mellből nyúlós állagú tej ürül
Az elzáródás és mellgyulladás tünetei kialakulhatnak hirtelen, szinte egyik óráról a másikra. Azonban az is lehetséges, hogy fokozatosan, pár nap alatt jelennek meg és erősödnek fel a kellemetlen tünetek.
Mellgyulladás vagy tejcsatorna elzáródás?
A tejcsatorna elzáródás általában enyhébb tünetekkel, sokszor láz nélkül zajlik le. A mellgyulladás jellemzően hirtelen alakul ki, inkább kétoldali, azaz mindkét mell érintett és általában lázzal és influenzaszerű tünetekkel is jár. A klasszikus kategorizálás megkülönböztet bakteriális eredetű és nem bakteriális eredetű mellgyulladást. A tejcsatorna elzáródás elhúzódása vezethet súlyosabb tünetekhez, mellgyulladáshoz. A kezeléshez és gyógyuláshoz nem feltétlen kell tudnod neked megkülönböztetni ezt a két állapotot.
Tejláz?
A tejláz kifejezés is gyakori. Arra utal, hogy a mellgyulladás és a tejbelövelléskori túltelítődés sokszor lázzal jár. Azonban nem feltétlenül és nem minden esetben. Tehát a tejláz nem egy külön problémakör, hanem a mellgyulladás és a túltelítődés helyett használt közismert kifejezés.
Mellgyulladás – piros folt a mellen?
Sokan gondolják, hogy a mellgyulladás mindig piros folttal jár együtt. Ez nem feltétlen van így. Lehet mellgyulladásod akkor is, ha nem jelentkezik piros folt a mellen. Ugyanakkor a súlyosabb gyulladások gyakran járnak együtt fájó piros folttal vagy piros csíkkal a mellen.
Mik a tejcsatorna elzáródás és a mellgyulladás okai?
- nyomás a mellen – kendő és hordozás közben nyomás a mellen, melltartó elszorította a melledet, ráfeküdtél alvás közben, a baba a melleden aludt és nyomta
- mellet ért rúgás, ütés
- kar- és mellizom megerőltetése – kar- és mellizmot igénybevevő dolgot csináltál, kád súrolás:), edzés, cipekedés
- kórokozók, baktériumok
- sebes, sérült mellbimbó és ezen keresztül könnyebben bejutó a kórokozók
- bleb (hólyag a bimbón), tejkő elzárja a bimbón a tejcsatorna kivezető nyílását
- a mell túlstimulálása fejéssel, masszírozással
- a kizárólagos fejés növeli a mellgyulladás kockázatát
- kimerültség / fáradtság
- a baba hirtelen ritkábban szopik, szokatlanul hosszú idő telik el két szoptatás között – ez lehet azért, mert szopási sztrájkban van, étvágytalan, beteg, oltást, cumit kapott vagy egyszerűen csak átalussza az éjszaka nagy részét.
A mellgyulladás kezelése. Mit tegyél?
- Fontos, hogy az érintett mellből gyakran szoptass. 2-3 óránál több ne teljen el két szoptatás között! Ugyanakkor az is fontos, hogy ne erőltesd a szopizást!
- Korrigáld a mellrehelyezést! Szoptass kényelmes pozícióban és figyelj, hogy a babád minél nagyobb részt bekapjon a mellszövetből.
- Szoptatás előtt és közben tehetsz a melledre forró borogatást, ha jól esik, bár ennek a hatékonyságát a legújabb kutatások megkérdőjelezik.
- Szoptatás után alkalmazhatsz hideg borogatást pár percig az érintett részen, ha jól esik! Ez gyulladáscsökkentő hatással van, bár ennek hatékonyságát is megkérdőjelezik legújabban. Csak akkor használd, ha jól esik! A rövid ideig, azaz alkalmanként pár percen át alkalmazott hideg nem csökkenti a tejmennyiséget.
- Nézd meg, hogy a bimbón van-e sérülés vagy elváltozás! Ez összefüggésben lehet a mellgyulladással. Ha igen, akkor annak kezeléséhez érdemes segítséget kérni!
- A mell finom megmozgatása, a ‘melltorna’ segíti a mellben a keringést és a betokosodott tej és a nyirokfolyadék szabad áramlását. Régebben a nők sokkal többet mozogtak. A mozgásszegény életmód és a szoros ruhák, melltartók használata korlátozza a mell mozgását, ezzel nehezíti a mellben lévő vér és folyadék természetes áramlását. A melltorna valójában ezt ellensúlyozza. Mellgyulladás nélkül is használhatod, jótényoan fog hatni akkor is, amikor nincs elzáródásod.A videókurzusban ezt is megtalálod.
- A nyirokmasszázs segíti a nyirokfolyadék áramlását a mellben, ami szintén segíthet a gyulladás oldásában. A nyirokmasszázs inkább simogatás szintű érintés, semmiképp sem erős masszázs. A tejbelövelléskori túltelítődésnél kifejezetten ajánlott! A videókurzusban ezt is megtalálod.
- Pihenj sokat! Tekintsd magad betegnek abban az értelemben, hogy tartsd tiszteletben a tested pihenésre és regenerálódásra való szükségét. Ez egy kisbaba mellett kihívás. Csak úgy tudod megtenni, ha sok segítséget kérsz.
- Kérj segítséget! Ne legyen más dolgod, csak szoptatni!
- A szoptatás a leghatékonyabb módja a mell ürítésének, a fejőgép és a kézi fejés kevésbé hatékony, ezért inkább a kisbabádat tedd gyakran mellre! Az indokolatlan és sok fejés ronthat a mellgyulladáson. Sok esetben egy jól szopó kisbaba mellett is ajánlják a fejést. Ennek nincs létjogosultsága, elég, ha a babád szopik és üríti a tejet.
- Ha valamiért nem szopik a babád (elégszer), akkor fejjél! Gyengéden, fájdalom okozása nélkül, inkább kézzel!!!
- Ha 24 órán belül nem indul meg a javulás, akkor fordulj orvoshoz vagy szoptatási tanácsadóhoz! Orvos mérlegelheti az antibiotikum adásának szükségességét.
- Bevehetsz olyan fájdalom- és lázcsillapítót, ami szoptatás mellett szedhető.
- A teljes gyógyulás általában 4-6 napon át vagy akár ennél hosszabb időn át is eltarthat. A javuló tendencia a fontos. Ha a lázad lejjebb megy, a fájdalom csökken, a melleid ha csak időszakosan is, de fellazulnak, akkor az javuló tendencia!
- Ultrahang vizsgálat segíthet abban az esetben, ha a csomó vagy a kemény terület a mellen nem javul, nem könnyül átmenetileg sem.
- Egyes ajánlások a probiotikum használatát jótékonynak tartják a mellgyulladás és a tejcsatorna elzáródás kezelésében. A probiotikumok hatásossága a vizsgálatok szerint nem egyértelműen bizonyított.
A mellgyulladás kezelése. Mit NE tegyél?
- gyakori, indokolatlan fejést kerüld el – ne növeld a tejmennyiséget a gyerek igényein túl
- (erős, mély, fájdalmas) masszírozás kerülendő
- szünet nélküli szoptatás a baba igényein túl kerülendő! Inkább többször röviden szoptass! Tehát ne szoptass egyben 1,5 órán át, hanem tarts 10-15 perc szünetet és aztán kezd újra a szoptatást. A gyakori, de nem túl hosszú szoptatások a legújabb vizsgálatok szerint hatékonyabbak.
- nincs szükség a bimbó szappanos lemosására, fertőtlenítésére
A masszírozás helyett a melltorna ajánlott. Emellett szoptatás közben finom mozdulatokkal simogatni lehet a mellett a bimbó irányába. Semmiképp sem szabad fájnia!
Milyen pozícióban érdemes szoptatni mellgyulladás és tejcsatorna elzáródás esetén?
Kerüld a kényelmetlen pózokat! Ami neked kényelmetlen, az nagy eséllyel nem megfelelő szopási technikához és helytelen mellretapadáshoz vezet. Növeli a feszültséget benned és a babában is és ezzel növeli a mellszövetre gyakorolt negatív nyomást, ami a legújabb feltételezések szerint az egyik kiváltó oka lehet a mellgyulladás kialakulásának valamint a mellgyulladás és az elzáródás rosszabbodásához is vezethet.
Dőlj hátra kényelmesen, figyelj, hogy a babád minél nagyobb darabot vegyen a szájába a mellszövetből. A megtámasztott, kényelmes pozíció, amelyben a baba ösztönös szopási készsége a legjobban tud érvényesülni segít a problémamentes szoptatásban.

A baba alsó állkapcsnak nem kell feltétlenül az érintett terület felé esnie. Nem bizonyított, hogy ezzel hatékonyabb lenne az érintett területről a tej kiürítése. Kipróbálhatod, és érezd meg, hogy neked segít-e.
Régebben gyakran ajánlottuk, hogy hajolj a baba fölé és szoptasd felülről, hogy a gravitáció segítse a tej kiürülését. Ez a pozíció nagyon kényelmetlen, a kisbabák nem szokták szeretni, nem segíti a baba természetes mellre tapadását és nincs bizonyíthatóan pozitív hatása. Éppen ezért nem érdemes ezzel nehezítened a szoptatást mellgyulladás idején sem.

Mikor lehet szükség antibiotikumra?
Az ajánlásokban általában azt olvashatod, hogy ha a gyakori ürítés ellenére sem javulnak a tüneteid 24 órán belül, vagy ha nagyon hirtelen magas lázzal kísért mellgyulladásod van, és a gyulladás ráadásul mindkét melledet érinti, akkor valószínűleg antibiotikumra lesz szükséged.
Vannak országok, ahol ettől eltérő a protokoll. Vannak, akik azt mondják, hogy az anyák a mellgyulladások kapcsán (is) túl vannak kezelve, és sokkal kevesebb esetben lenne szükség antibiotikumra, mint amennyiszer felírják. Erre a kérdésre, hogy mikor szükséges az antibiotikum, nem tudunk egyértelműen válaszolni. Ennek eldöntése orvosi kompetencia, miközben az orvosok számára sincs egységes irányelv ebben.
Nem elbizonytalanítani szeretnélek, csak tisztánlátást adni abban, hogy az antibiotikum használata mérlegelés kérdése és nem egyértelmű.
Több olyan antibiotikum is létezik, amelyek szedése mellett a szoptatás folytatható. A megkezdett antibiotikumos kezelés 10-14 napon át ajánlott, mert az ennél rövidebb időn át szedett antibiotikum esetén nagyobb a kockázat a mellgyulladás visszatérésére.
Mikor érdemes orvoshoz és/vagy szoptatási tanácsadóhoz fordulni? Milyen orvoshoz fordulj mellgyulladás esetén?
Minden olyan esetben, amikor több, mint 24 órája fennálló fájdalmas állapotot tapasztalsz, csomós, kemény a melled, érzékeny, fájdalmas, piros, akkor érdemes segítséget kérned. Ennél hamarabb is kérhetsz segítséget, de ennél tovább nem érdemes várni, kivéve, ha egyértelműen javuló tendenciát tapasztalsz és meg vagy nyugodva. Vagy esetleg már több mellgyulladáson túlvagy és tudod, hogy mi szokott neked segíteni a kezelésben.
Minden eset egyedi, megnyugtató és hasznos, ha a tüneteidet átbeszéled szakemberrel.
Szintén fordulj szakemberhez akkor is, ha aggódsz és szorongsz a melled állapota miatt, ha bármi gyanúsat észlelsz. A mell a szoptatás időszakában alapból mirigyes, azaz kissé csomósnak érződik. Sokunknak nehéz megállapítani, hogy egy-egy csomó csupán a normális mirigyállomány része vagy gondot jelez. Ha bizonytalan vagy, kérdezz meg valakit, hogy ne kelljen feleslegesen szoronganod.
Fordulhatsz a körzeti orvosodhoz. A körzeti orvos azonban lehet, hogy viszonylag ritkán találkozik mellgyulladással és tejcsatorna elzáródással. Érdemes szoptatási ambulanciára menni, ahol szoptatási tanácsadó és orvos is elérhető. Esetleg visszamenni a szülészetre, ahol szültél. Vagy felvenni a kapcsolatot laktációs tanácsadóval is, aki segít a te saját egyedi helyzetedet felmérni és megfelelő szakembert keresni.
Milyen gyorsan múlik el a mellgyulladás?
A mellgyulladás olykor makacs lehet és eltarthat több, mint egy héten át is. Légy türelmes, de ne halogasd a segítségkérést. A csomó nem szokott pár nap alatt teljesen eltűnni. Ha szoptatások után fellazul, majd újra keményedik, az normális. Ha egyáltalán nem lazul fel napokon át rövid időre sem, akkor az is jelzés, hogy érdemes szakemberhez fordulni és esetleg ultrahangra menni.
Szabad-e szoptatni mellgyulladás alatt?
A mellgyulladás és a tejcsatorna elzáródás esetében nemcsak hogy szabad, de fontos is a gyógyulás szempontjából, hogy ne hagyd abba a szoptatást. A babád a szopizásával hatékonyabban üríti a melledet, mint a fejőgép vagy a kézi fejés.
A legújabb kutatásokból már azt is tudjuk, hogy a mellgyulladás kockázatát csökkenti, ha a baba nyála és a mell a szoptatáskor találkozhat. A tej mikrobiomját, azaz összetételét befolyásolja a baba nyála, mégpedig pozitív irányba. A tej megfelelő mikrobiomja segít megelőzni a mellgyulladást, valamint segít a már kialakult gyulladás regenerációjában.

A bakteriális mellgyulladásnál a gyulladást okozó baktériumok nem ártanak a babának, a tejben ellenanyagok is termelődnek, amik védik a babát a fertőzés ellen. Az anyai láz a tejet nem befolyásolja, a babára nézve nem jár veszéllyel.
Mellgyulladás totyogó korú gyerekkel
Ha már nagyobb a gyermeked és ritkábban szopik, akkor is előfordulhat, hogy begyullad a melled vagy elzáródik egy tejcsatorna. Lehet, hogy a nagyobb gyermekedet már nem tudod rávenni arra, hogy gyakran szopizzon és ezzel könnyítsen a melleden. Ebben az esetben valószínű, hogy már eleve kevesebb a termelődő tejmennyiség, mint az első félévben. Ezért elég lehet, ha szoptatások között hideg/langyos borogatást használsz. Ha mindenképp jól esne, hogy ürüljön a tej melledből, akkor megpróbálhatsz finoman fejni, leginkább kézzel.
A mellgyulladás után kevesebb a tej? Csökken a tejmennyiség? Elapad a tej?
Igen, az elzáródás és a mellgyulladás után az érintett mellben valóban csökkenhet a tej mennyisége. Ez azonban csak átmeneti és nem jelentős csökkenés szokott lenni. Tehát apadástól egy normál lefolyású mellgyulladás és tejcsatorna elzáródás esetén nem kell tartanod. A kisbabád a szopizásával pár nap alatt visszatornázza a mennyiséget. Hiszen a tejmennyiség rugalmasan tud nőni és csökkenni. Az apadás nem kell, hogy végleges legyen, a tejmennyiséget tudod növelni.
Ha a baba nem fogadja el azt a melledet, amiben csökkent a mennyiség, akkor alkalmazd azokat a trükköket, amiket szopási sztrájk esetén szoktunk. Kínáld az adott melledből félálomban, kínáld őt a nem megszokott szoptatási pozícióban. Amikor nagyon éhes és türelmetlen, akkor a másik melleddel kezd a szoptatást. Így lassanként vissza lehet csalogatniőt arra a melledre is, amiben kevesebb volt a tej átmenetileg.
A mellgyulladás és a tejcsatorna elzáródás megelőzése
Sajnos nem lehet 100%-ig kizárni a mellgyulladást és az elzáródást sem. A fent felsorolt okok közül van olyan, amit meg tudsz előzni. Figyelj, hogy ne szorítsd el a melledet kendővel, ruhával, ne feküdjön rajtad úgy a baba, hogy az kellemetlen nyomásérzetet adjon a mellednek! Ne végezz a mell- és karizmaidat megerőltető munkát és edzést! Pihenj sokat, amennyire ezt a baba mellett megteheted! Ha érzed, hogy kellemetlenül tele van a melled, akkor kínáld meg a babádat, hogy könnyítsen rajta.
Ezen túl azonban sajnos tény, hogy előfordulhat mellgyulladás. Van olyan anya, aki több gyerekét sok éven át egyetlen mellgyulladás nélkül szoptatja és van, aki többszöri visszatérő mellgyulladással küzd.
Tályog a mellben szoptatáskor?
A tályog egy jól körülhatárolható tej- és gennygyülem, ami már betokosodott. Éppen ezért fejés és szoptatás hatására nem tud kiürülni.
Nagyon sokan félnek a tályog kialakulásától mellgyulladás esetén. A melltályog azonban ritka. Ha pár napja fáj és gyulladt a melled, az nem jelenti azt, hogy a tályog kialakulásának reális kockázata lenne! Azonban a hosszan elhúzódó mellgyulladás vezethet tályoghoz. A mellgyulladást mindenképp fontos kezelni. Ha napokon át rövid időre sem lazul fel a kemény, csomós terület, akkor érdemes lehet ultrahangon megnézetni.
Ultrahang vizsgálattal megállapítható, hogy tályogról van-e szó. Ha igen, akkor legtöbbször tűvel leszívják a tályogban lévő folyadékot és gennyet.
A melltályogot általában látható bőrpír, csomó és fájdalmas duzzanat jellemzi. Nagyon ritka esetben láz és fájdalom nélkül is előfordul, hogy tályog alakul ki valakinél. A melltályog kialakulásának pontos okai vitatottak (ahogyan a mellgyulladás okai is).
A tályog leszívása után a szoptatás folytatható az érintett mellből is kivéve, ha a tályog közel van a bimbóhoz, azaz arra a területre esik, ami a baba szájával szopáskor érintkezik. Ebben az esetben az érintett mellből egy ideig kézzel kell fejni, majd a seb gyógyulása után lehet belőle újra szoptatni.
A mellgyulladásnál az antibiotikum adása melletti egyik fő szempont az szokott lenni, hogy ezzel megelőzhető a tályog kialakulása. Egy vizsgálat azonban arra jutott, hogy nem kisebb a tályog előfordulásának aránya azoknál az anyáknál, akik kapnak antibiotikumot, mint azoknál, akik nem kapnak antibiotikumot a mellgyulladás kezelésére.
Kívánom, hogy mihamarabb meggyógyulj a mellgyulladásból!
