Tartalom
- 1 1. Késői köldökellátás császármetszésnél
- 2 2. Hüvelyflórával való találkozás császármetszésnél is
- 3 3. Bőrkontaktus császármetszés után anya és baba között
- 4 4. Megszakítatlan bőr-bőr kontaktus a császármetszés után is
- 5 5. Szoptatás közvetlenül a baba születése után a műtőben. Aranyóra a műtőben.
- 6 6. Kolosztrum azonnal császármetszés után is
- 7 7. Tejbelövellés a megfelelő időben császármetszés után is
- 8 A ráadás csoda – Az anya emeli ki a babát császármetszésnél
A legtöbb édesanya nem császármetszésre vágyik. A császármetszés sokaknak veszteség. A természetes, hüvelyi szülés élményének elveszítése. Ennek a traumája és a műtéttel járó nehézségek valósak. Ugyanakkor sok negatív tévhit is kering a császármetszés körül. A tévhiteket pedig sok felesleges és rossz kórházi gyakorlat erősíti meg.
Úgy gondolsz a császárra, mint ami azzal jár, hogy a babádra vethetsz ugyan egy pillantást, de nem kerülhet rögtön a mellkasodra? Természetesnek veszed, hogy a köldökzsinórt azonnal elvágják? Úgy tudod, hogy a császármetszés után természetes, hogy később lövell be a tejed?
Ezek tévhitek. Eloszlatásuk fontos. Tudd, hogy ha császármetszéssel születik a babád, akkor is jár és lehetséges egy sor olyan élmény a számotokra, amiről esetleg azt hitted, hogy császármetszésnél lehetetlen. Ha egyre többen vannak ezzel tisztában, akkor remélhetőleg az elavult és káros kórházi gyakorlatok is lassan mindenhol átíródnak. A szoptatás kezdeti időszaka pedig sokkal zökkenőmentesebb lesz. A szoptatás hosszútávú sikerét pedig császármetszés esetén is könnyedén elérheted.
Ebben az írásban szeretném megmutatni azt a 7 + 1 csodát, amit császármetszés esetén is megélhetsz:
1. Késői köldökellátás császármetszésnél
Tudtad, hogy császármetszés esetén is megvalósítható a késleltetett köldökellátás? Ami nem más, mint a köldökzsinór késői elvágása. Ez lehetővé teszi, hogy a lepényben és a zsinórban lévő vér az újszülött testébe áramoljon.
Fontos hangsúlyozni, hogy a köldökzsinórvér és a lepényvér valójában az újszülött saját vére. A teljes vérmennyiségéhez tartozik. Ha a születés után (akár császármetszésről, akár hüvelyi szülésről van szó) túl korán elvágják a zsinórt, akkor nem tud a teljes vérmennyiség beáramolni a baba testébe. Azaz a korai köldökzsinór elvágás megfosztja a babát a saját vérének egy részétől (akár egyharmadától is). Ez óriási mennyiség. Negatív következményekkel jár. Gondolj bele, mi történne, ha a véred harmadát lecsapolnák. Igencsak hiányozna ez a mennyiség. Valószínűleg rosszul lennél.
Az újszülöttnek fontos, hogy császármetszés és hüvelyi szülés esetén is a köldökzsinór megfelelő ideig érintetlen maradjon és ezzel a teljes vérmennyiség a baba testébe jusson. A vizsgálatok szerint a legegyértelműbb különbség a hemoglobin szintben mutatkozik meg. A késleltetett köldökellátásban részesülő babák hemoglobin szintje magasabb.
Egy friss, 900 császármetszéssel szülő anyát vizsgáló kutatás szerint se az anyára, se a babára nézve nincs kockázata ennek a gyakorlatnak a programozott és a sürgősségi császármetszésnél sem.
A késleltetett köldökellátás császármetszés esetén is:
- segíti az újszülött adaptációját
- biztosítja az optimális hemoglobin szintet
- hosszútávon jelentős tartalékot biztosít a szervezetének
- csökkenti a kiemeléssel járó stresszt
2. Hüvelyflórával való találkozás császármetszésnél is
Tudjuk, hogy az újszülött bélflórája és immunrendszere számára hosszútávon fontos, hogy érintkezzen az anyai hüvelyflórával. Hüvelyi szülésnél ez természetes módon megtörténik. A szülőcsatornán áthaladva a baba bőre érintkezik a hüvelyben lévő baktériumokkal. Ezek bekerülnek az emésztőrendszerébe, elszaporodnak és kialakítják a baba saját egyéni bélflóráját, erősítik az immunrendszerét.
A császármetszésnél ez az érintkezés nem történik meg. Kutatások szerint emiatt a császármetszéssel született babák bélflórája másként alakul, ami egészségügyi kockázattal járhat a számukra.
Egy viszonylag friss kutatás szerint egy új és egyszerű eljárás segítheti a császármetszéssel született babáknál is a megfelelő mikrobiom kialakulását. A császármetszésnél a kiemelést követően egy az anyai hüvelyflórával átitatott gézlappal áttörlik a baba arcát. Ennek a módszernek a gyakorlata még sokak által vitatott. Érdemes ezzel kapcsolatban megkérdezned az orvosodat, ha császármetszésre készülsz.
3. Bőrkontaktus császármetszés után anya és baba között
Császármetszésnél is megvalósítható a bőrkontaktus az anyával közvetlenül a kiemelés után akár még a műtét befejezése közben. Külföldön ez több kórházban mindennapi gyakorlat. Az anya mellkasa alatt egy lepedővel szokták leválasztani a műtéti teret. Így az anya felsőteste teljesen szabad arra, hogy az újszülöttet fogadja. Az újszülöttet az anya mellkasára lehet helyezni bőrkontaktusban. A kiemelés után az anya a kezeit is tudja mozgatni, meg tudja érinteni a babát.
A műtét alatti, azaz a kiemelés utáni azonnali bőrkontaktusnak anya és baba között óriási jelentősége van. Nem szeretem azt írni, hogy előnyei vannak, hiszen a bőr-bőr kontaktus a norma. A szeparációnak vannak komoly kockázatai és hátrányai.
Nézzük meg, mit ad a császármetszésnél is a bőrkontaktus anya és újszülött között:
- Megnyugtató az anyának és a babának is. A műtét nagy stresszt jelent mindkettejük számára, ezt tudja csökkenteni az együttlét. A bőrkontaktus hatására oxitocin hormon szabadul fel, ami csökkenti a vérzést, segíti a korai kötődés kialakulását.
- A bőrkontaktus a baba éretlen fiziológiai szabályozását megtámogatja. Segíti a hőháztartását, a légzését, a szívverését szabályozni. Nagyban támogatja az anyaméhen kívüli léthez való adaptációját. A császármetszésnél az újszülött adaptációja nehezebb, mivel nem megy végig a szülőcsatornán és így nem készül fel a kinti létre.
- A bőrkontaktus támogatja a szoptatás sikerét. A baba kereső- és szopóreflexét aktivizálja.
- A szoptatás sikerének esélyét növeli a császármetszés közbeni bőrkontaktus. Egyes vizsgálatok szerint 3 és 6 hónapos korban is szignifikáns különbség mutatkozott a szoptatás sikerének szempontjából azoknál az anyáknál, akiknek a babája a császérmetszést követően azonnal bőrkontaktusba kerülhetett az anyukájával. Az apai szőrkontaktus a szoptatásra nincs pozitív hatással. (Más szempontból természetesen fontos a baba számára, ha az anya testére nem kerülhet rá).
- Az anyák pozitívabban élik meg a szülést. Elégedettebbek, magabiztosabbak. Azt érzik, hogy nagyobb volt a kontrolljuk a szülésben, aktív részesei voltak a folyamatnak, nemcsak megtörtént velük.
A ‘képes vagyok’ élménye a trauma ellenszere császármetszés esetén is
Talán van, aki azt gondolja, hogy ez a megélés nem annyira fontos. Pedig talán ez az egyik leglényegesebb. A császármetszés valamilyen mértékben szinte mindig traumatizáló. Önmagában azért is, mert a szülő nő a műtét során kiszolgáltatottá, magatehetetlenné válik. Az érzéstelenítés, a vágás a testnek is trauma. A szöveteknek, az izomnak, a méhnek.
A trauma mindig kontrollvesztéssel jár. A trauma ellenszere pedig a hatóerő, a ‘képes vagyok’ élménye. A szülő nő legelemibb késztetése, hogy a megszületett gyermekét a kezében tartsa, ezáltal biztonságot és közelséget adjon neki. Ez egy zsigeri késztetés. Nem felülírható a megértés által, hogy ez műtétnél nem volt lehetséges. Egyrészt nem is igaz, másrészt ha igaz is lenne objektíve, akkor sem írja fölül zsigeri szinten a vágyat és a hiányt.
Ha nem történhet meg a találkozás a születés után azonnal, akkor űr tátong az anyai lélekben. Valami nem történt meg, aminek meg kellett volna történnie. Valami nincs befejezve. Ez trauma.
Ha viszont az anyai késztetésnek, hogy megölelje, a testén érezze az újszülöttjét, eleget tehet az anya, akkor ez hozzájárul ahhoz, hogy elég jó anyának érezze magát az anyasága első jelentős pillanatában. Az anyaságban a legfontosabb élmény az ‘elég jó anya’ vagyok élménye. Hogy ‘képes vagyok’ a gyerekemet elég jól ellátni. Tudjuk, hogy az az anya, aki kompetensnek érzi magát, az tud válaszkészen jelen lenni a gyerekének. Vizsgálatok pedig egyértelműen mutatják, hogy az a gyerek lesz érzelmileg egészséges és reziliens, akinek az édesanyja kompetensnek érzi magát. Aki magabiztos az anyaságában, mert így tud igazán válaszkész lenni a gyerekével.
A szülés-születés kitüntetett érzelmi pillanat. Minden sokkal erősebben hat, mint máskor. Minden élmény mélyen bevésődik. Ha a császármetszésnél az anya a testén érezheti az újszülöttet, akkor valami nagyon fontos és alap szükséglet elégül ki, ami hónapok és évek távlatában is erőforrás az anyának (és a babának is).
4. Megszakítatlan bőr-bőr kontaktus a császármetszés után is
Az sem lehetetlen, hogy az újszülött babát egyetlen pillanatra se vegyék le az anyukája testéről a császármetszést követően sem.
A császármetszés befejezése közben, a kiemelés után kerül a baba az anya testére bőrkontaktusban. Ha minden rendben van, akár el sem kell válniuk innentől kezdve. (Videót lásd lentebb)
5. Szoptatás közvetlenül a baba születése után a műtőben. Aranyóra a műtőben.
A császármetszés nem jelenti azt, hogy ne szoptathatnád meg a babádat azonnal, ahogy megszületett. Több, főleg külföldi kórházban bevett gyakorlat, hogy a kiemelést követően bebugyolálás nélkül, közvetlen bőrkontaktusban az anya mellkasára keresztben ráhelyezik az újszülöttet. Eközben a műtétet is be tudják fejezni.
Az újszülött az anya mellkasán hasonlóan a hüvelyi szülés utáni bőrkontaktushoz keresni kezd, majd szopizhat is. Természetesen az anyának segítségre van szüksége, hiszen a fejét nem emelheti fel, nem tud mozogni. A műtőben bent lévő szülésznő vagy csecsemős segíthet a babát tartani az anya mellkasán és ha szükséges, segíthet abban, hogy a baba rátaláljon a mellre.
A műtéthez adott érzéstelenítő és fájdalomcsillapítók hatnak az újszülöttre is. Ez nehezíti számára azt, hogy maga önállóan odakússzon és megtalálja a mellet. Ha azonban a mell közelében lehet, akkor nagy eséllyel még a műtőben szopni kezd.
A alábbi videóban 2 perc 55 másodperctől láthatod a császármetszést követő bőrkontaktus és szoptatás megvalósítását. Még a műtét befejezése közben szopni kezd a baba. Majd úgy kerülnek át a szobába anya és baba együtt, hogy a baba végig az anya mellkasán fekszik. Innentől nem is kell anyának és babának elválnia.
Ha nem is kezd a baba már a műtőben szopni, akkor is segítséggel az anyával maradhat bőrkontaktusban. Így lehet, hogy egy kis idő vagy 1-2 óra elteltével fog elkezdeni szopni.
6. Kolosztrum azonnal császármetszés után is
A császármetszés utáni bőrkontaktus és szoptatás azt is jelenti, hogy a baba azonnal hozzájut az értékes előtejhez, a kolosztrumhoz. Ennek minden jótékony hatásával együtt.
A WHO ajánlása szerint fontos, hogy a baba a születését követően mihamarabb szopni kezdjen és a tejbelövellésig az első (és egyetlen) tápláléka az anyai előtej legyen. Mindez azért is fontos, mert az első nap(ok)on a gyakori szopás elősegíti a tejbelövellés mihamarabbi bekövetkezését és biztosítja, hogy az újszülött az értékes kolosztrum minden pozitív hatásában részesüljön.
Császármetszés esetén is megvalósítható mindez. Az első szopásra még a műtőben sor kerülhet, majd ezután optimális lenne, ha a baba ugyanúgy az édesanyjával maradhatna, mint ahogyan a hüvelyi úton született babák is.
Ennek megvalósulásához az anyának több segítségre van szüksége, mint hüvelyi szülés esetén. Mivel az anya a mozgásban korlátozott, ezért az lenne az alap, hogy mindaddig, amíg nem kelhet fel, addig egy ember állandóan jelen legyen és segítsen az újszülöttet az anya mellett ellátni és segítsen mellre tenni, amikor a baba jelzi a szopási szükségét. Ez a segítő ember az apa vagy más rokon is lehet. Nem kell, hogy egészségügyi szakember legyen.
Ha valamilyen oknál fogva a császár után nem maradhat veled a babád, akkor is hozzájuthat az előtejhez nagyon hamar. Ehhez érdemes előre készülnöd és a műtét előtt már előtejet fejned. Koraszülött babáknál a legnagyobb az esély arra, hogy ellátásra van szükségük a császár után és emiatt nem kerülnek mellre. Ha már a műtét előtti nap kifejsz valamennyi kolosztrumot, akkor ezzel biztosíthatod, hogy a babád akkor is megkapja ezt, ha nem kerülhet a melledre a születése után azonnal.
Természetesen erre csak akkor van lehetőséged, ha tudod a császármetszés idejét.
Hozzá kell tenni azt is, hogy ha nincs előre lefejve kolosztrumod, akkor a szülést követően is tudsz és kell is fejni. Ugyanakkor a császármetszés egy műtét, utána korlátozva vagy a mozgásban. Mindezek nehezítik a fejés azonnali megkezdését. Ezért is segítség az előre lefejt előtej.
Milyen egyéb helyzetekben jöhet jól az előre lefejt kolosztrum?
- A cukorbeteg anya babájánál nagyobb a kockázata annak, hogy az élete első 24 órájában alacsony lesz a vércukorszintje. Ilyen esetben egyéb pótlás helyett az előre lefejt kolosztrum segíthet a megfelelő cukorszint fenntartásában. Így nagy eséllyel nem lesz szükség egyéb kiegészítésre.
- A szájpadhasadékkal született babák esetében valószínű, hogy a szopás és mellretapadás nehézségekbe ütközik. Ilyenkor az előre lefejt kolosztrum jó jön.
- Bármilyen olyan helyzetben, amikor sejthető, hogy a mellretétel vagy a baba szopása akadályokba fog ütközni egészségügyi problémák miatt.
7. Tejbelövellés a megfelelő időben császármetszés után is
A császármetszés negatív hatással van a tejbelövellésre. Császár után később történik meg a tejbelövellés, mint hüvelyi szülés után. Ez így NEM igaz. A császármetszés ténye önmagában nem hat negatívan a tejbelövellésre.
A tejbelövellés egy hormonális láncreakció eredményeként következik be. A hormonális láncreakciót a lepénynek a méh faláról való leválása indítja el. Ez császárnál ugyanúgy megtörténik, mint hüvelyi szülésnél.
A probléma császármetszés esetén az, hogy sokkal nagyobb az esélye annak, hogy az újszülött későn kerül mellre és annak, hogy el lesz választva az anyukájától. A késői első szoptatás és a külön töltött idő az, ami negatív hatással van a tejbelövellésre.
Ha ugyanis a baba nincs 24 órában az anyukájával, akkor kevesebbszer fog mellre kerülni, így kevesebb ingert ad a mellnek, ez pedig azt okozhatja, hogy a tejbelövellés később következik be. A szeparáció további kockázata az, hogy nagy valószínűséggel kap pótlást a baba, amitől esélyes, hogy még kevesebbszer fog mellre kerülni. Plusz a cumizavar kockázata is növekszik.
Lényeges tehát, hogy ha császármetszéssel szülsz, akkor is kérj támogatást ahhoz, hogy a babád szophasson a műtét alatt vagy után minél hamarabb és veled lehessen végig. Ha ez megvalósul, akkor nem kell aggódnod a tejbelövellés miatt. Időben meg fog történni. A császármetszés ténye nincs rá negatív hatással.
A ráadás csoda – Az anya emeli ki a babát császármetszésnél
Már van rá néhány példa a világban, hogy egy anya maga emeli ki a saját babáját császármetszésnél. Ha ez ellenérzést vált ki belőled, az is rendben van. Ha kíváncsiságot, az lehetőséget ad neked tágítani annak az elképzelését, hogy mi az, ami lehetséges, amiről nem is gondoltad volna.
Szó sincs róla, hogy minden császármetszéssel szülő anyának ez lenne a jó választás. Ugyanakkor vannak anyák a világban, akiknek a szülésélményét és kompetencia élményét megerősítette a császármetszésnek ez a módja. És vannak kórházak és orvosok, ahol ezt a módszert biztonságosan tudták kivitelezni.
Ha császármetszésre készülsz, akkor is tudd, hogy a műtét a te egyedi szülésélményed. Jogod van a tiszteletteljes, méltó bánásmódra. Arra, hogy az orvosok és az egészségügyi dolgozóktól tiszteljék a pillanat csodáját, ahogyan ez jár minden hüvelyi úton szülő anyának is. Jogod van a babáddal együtt lenni, és a babádnak is joga van mindenhez, ami az ő egyszeri és megismételhetetlen születés élményét a lehető legszebbé, trauma mentessé és a műtét ellenére is természetes folyamattá teszi. Egy sor olyan dolog van, ami császármetszés esetén is biztonságosan megvalósítható. Légy tisztában ezekkel és kérd ezeket, ahol és ahogy csak tudod.
A szoptatásra való készülés pedig bizonyítottan támogatja a szoptatás sikerét hosszú és rövidtávon is. Készülj fel te is!
Szép szülésélményt és sikeres szoptatást kívánok!