Tartalom
- 0.1 Mi a növekedési ugrás?
- 0.2 Mi a 3 fő jele annak, hogy a babád növekedési ugrásban van?
- 0.3 Mi nem a növekedési ugrás jele?
- 0.4 Mikor várhatóak a növekedési ugrások és milyen hosszan tartanak?
- 0.5 Van-e növekedési ugrás 9 és 12 hónapos korban és utána?
- 0.6 Lehet, hogy kevés a tej?
- 0.7 A 3 hetes és a 6 hetes növekedési ugrás újszülötteknél és a szoptatás
- 1 Mitől lesz elegendő tejed?
Mi a növekedési ugrás?
A kisbabád egyik napról a másikra gyakrabban ébred, rövidebbeket alszik, nyűgös és állandóan szopni vagy enni szeretne? Nem érted, hogy mi az ok? Félsz tőle, hogy valami baj van? Aggódni kezdesz, hogy esetleg nem elég a tej neki? Lehet, hogy csak egy növekedési ugrásban vagytok benne.
A babák érzékenyek és sokféle hatás fel tudja borítani a napjaik nehezen kialakult körülbeli ritmusát, a szopizások és alvások menetét. A babák az oltásokra, a betegségekre, egy utazásra, költözésre, a családban lévő feszültségekre, a fogzásra, is gyakran átmeneti nyűgösséggel, gyakori ébredésekkel és gyakori szopásigénnyel szoktak reagálni. A növekedési ugrások mint normális változások szintén ugyanezeket a tüneteket okozhatják.
Mi is tulajdonképpen a növekedési ugrás? A kisbabád elképesztő gyorsan fejlődik és növekszik. Az élet első pár hónapjában rövid idő alatt olyan beláthatatlanul sok és gyors változáson megy át, mint a későbbi életszakaszokban soha többé. Igaz ez a fizikai növekedésre súlyban, hosszban és a fejkörfogat tekintetében is. És igaz az agy érésére, az idegrendszeri fejlődés gyors ütemére, ezzel összefüggésben a mozgásfejlődésre, a kognitív és érzelmi képességek fejlődésére is.
Amikor növekedési ugrásról beszélünk, akkor ez az amúgy is gyors növekedés ugrik meg hirtelen, pár nap leforgása alatt. Szűkebb értelemben a növekedési ugrás a babád fizikai növekedésére vonatkozik. Hirtelen, pár nap alatt a hossza és a súlya megugrik, ebből kifolyólag több táplálékot igényel. Többet szeretne enni a megnövekedett kalóriaigény fedezésére.
Tágabb értelemben a növekedési ugrások gyakran együtt járnak egyéb fejlődési mérföldkövekkel. Bizonyos mozgásos képességek elsajátításával és integrálásával, mint például a szem-kéz koordináció, a hasról-hátra és visszafordulás, a kúszás, a mászás.
Mi a 3 fő jele annak, hogy a babád növekedési ugrásban van?
Nem minden esetben és nem mindenki veszi észre, hogy a kisbabája növekedési ugrás időszakához ért. Előfordul, hogy minden különösebb jel nélkül megy át rajta a babád. Ez is normális.
Ha azonban azt tapasztalod, hogy az addig kialakult ritmus egyik napról a másikra megborul, a babád rövidebbeket alszik, gyakran megébred éjjel és nappal is, állandóan nyűgös, szinte folyamatosan kézben akar lenni és állandóan szopni kér, akkor lehet, hogy növekedési ugráshoz értetek.
1. Az alvás megborulása
A növekedési ugrás közeledtének jele lehet, hogy a babád hosszabban, nagyobbakat alszik. Azaz a növekedési ugrások előtt az alvás javulhat. Ennek oka feltételezések és bizonyos vizsgálatok szerint az, hogy a növekedési hormonok, amik a növekedési ugrást segítik, mélyalvásban tudnak jól termelődni. Tehát a hosszabb és mélyebb alvás segíti a növekedést és bizonyos mértékű összefüggést mutat a növekedési ugrások közeledtével. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy egyáltalán nem minden babánál javul az alvás a növekedési ugrás előtt és ez nem befolyásolja negatívan a növekedésüket.
Amikor pedig megérkezik a növekedési ugrás, akkor az a jellemzőbb, hogy a babák gyakrabban ébrednek. Ennek célja a gyakori szopás vagy evés lehet. Ez érthető módon csalódás és megterhelő a számodra, hiszen végre örülhettél, hogy (kicsit) jobban alszik. Talán segít neked, ha tudod, hogy a gyakori ébredéseknek ebben az időszakban is céljuk van. Az alvás lassabban szokott rendeződni, mint a gyakori szopási vágy. Lehet, hogy 1 hétbe is beletelik, amíg azt tapasztalod, hogy újra hosszabbakat alszik a babád egy-egy növekedési ugrás után.
2. Gyakori szopási vágy
A gyakori szopási igény azt jelenti, hogy megszoptatod, elalszik vagy elégedetten elengedi a melled és aztán 10-20-30 perc múlva újra szopni kér. A növekedési ugrás idején az a jellemzőbb, hogy amikor mellre teszed újra a babádat, akkor a szopizás idejére megnyugszik. Hozzá kell tennünk, hogy újszülöttkorban a nagyon gyakori és hosszas szopizás életkori sajátosság. Növekedési ugrások nélkül is jellemző a babákra. A későbbi életkorokban pedig szintén normális lehet a gyakori szopási igény.
3. Nyűgösség
A nyugtalanság és nyűgösség a harmadik jele lehet a növekedési ugrásnak. Ahogy minden változás, a kisbabáknál az intenzív növekedés is valamennyi kiegyensúlyozatlansággal jár. A kevesebb és zaklatottabb alvás szintén erősíti a nyűgösséget. Mindez pedig érthető módon téged is kibillenthet az egyensúlyodból. Frusztrált és mérges lehetsz vagy lehet, hogy szorongsz, hogy mi lehet a baj, jut-e elég tejhez. A te nyugtalanságod a babád nyugtalanságát valamennyire fokozza. Mindez normális, nem kell azt várni magadtól, hogy a legnagyobb jókedvvel és derűvel csináld végig ezeket a nehéz napokat.
A növekedési ugrás normális fejlődési szakasz. Nem bajt és nem problémát jelez. ‘Csupán’ néhány nehéz nap, amit át kell vészelnetek és ami után újra a nyugalmasabb vagyis csak a megszokott módon igénybe vevő hétköznapok következnek.
A növekedési ugrás elmúltával várható, hogy a kisbabás napok visszatérnek az addig megszokott kerékvágásba. Lehet, hogy nem pont ugyanolyan ritmusban és hosszan fog a babád szopni és aludni, mint előtte, mindenesetre a nyugtalanság elmúlik. Lehet, hogy egy másfajta ritmus alakul ki.
Mi nem a növekedési ugrás jele?
Nem növekedési ugrásra, hanem egyéb problémára utal, ha a babád
- a gyakori mellretétel ellenére a szopik közben is frusztrált, nyűgös, kifeszíti magát.
- nem megfelelően gyarapszik, stagnál a súlya vagy veszít a súlyából.
- 1-2 héten át vagy hosszabban sokat sír vigasztalhatatlanul.
- hosszú ideje nagyon gyakran ébred, rövideket alszik. (normál életkori sajátosság is lehet)
Ezekben az esetekben, érdemes segítséget kérned.
Mikor várhatóak a növekedési ugrások és milyen hosszan tartanak?
Valójában növekedési ugrások bármikor előfordulhatnak. Minden kisbaba más. A növekedési ugrás jellemző időszakai nincsenek kőbe vésve. 1-2 héttel előbb vagy később is jelentkezhetnek. Általában a 10. nap környékén, 3 hetesen, 6 hetesen, 3 és 6 hónaposan szoktak a kisbabák növekedési ugráson átmenni.
A 3 és 6 hetes növekedési ugrás 1-2 napon át szokott tartani, ennél nem hosszabban. Mire felmerül benned a gyanú, addigra valószínűleg már majdnem túl is vagytok rajta.
A 3 hónapos és a 6 hónapos növekedési ugrás néha tovább tart néhány napnál. Előfordul, hogy 1 héten át érzékeled a nyűgösséget és a gyakori szopási vágyat. Ez is teljesen rendben van.
Van-e növekedési ugrás 9 és 12 hónapos korban és utána?
Növekedési ugrások a későbbi életkorokban is vannak, így a második félévben, sőt a második életévben is. Ezek azonban már kevésbé beazonosíthatóak, kevésbé egyértelműek a jelei, mint az első félévben. Addigra már nem kizárólag szopik a babád, mást is eszik, így a szopási vágy és az étvágy megugrása kevésbé egyértelmű. Az alvás időszakos felborulásának pedig a második félévben még több oka lehet, mint az elsőben, így nehéz szétszálazni az okokat.
Lehet, hogy kevés a tej?
A növekedési ugráskor a kisbabád több tejhez szeretne jutni, mint korábban. Ezért kér nagyon gyakran szopni. Ha igény szerint, kizárólag mellből táplálod és eddig is megfelelően gyarapodott, akkor ne legyen kétséged afelől, hogy a megnövekedett tejigényt is ki fogod tudni elégíteni. Ne gondold, hogy sokkal sokkal több tejet kell most termelned. Csak valamennyivel többet.
A kisbabád pedig megoldja, hogy több tej termelődjön. Éppen azért kér gyakran szopni, hogy a gyakori szopizással több ingert adjon a melleden keresztül a hormonrendszerednek, ami pedig gyorsabb termelésre serkenti a tejtermelő mirigyeket. Hogy a tej 24 órás összmennyisége növekedjen. Azaz 24 óra alatt több tej termelődjön, mint korábban.
Tehát nem az egy alkalommal szopott mennyiség fog növekedni, hanem a 24 órás teljes tejmennyiség. Éppen ezért a méricskélésnek sincs értelme. A szervezeted elég rövid idő alatt képes reagálni a megnövekedett igényre. Általában a gyakori szopások hatására 24 óra elmúltával már több tej termelődik. Ezt te nem fogod feltétlenül érzékelni, nem is kell. A legjobb, ha az egész folyamatot rábízod a testedre és a kisbabádra.
Bízz a babádban és nyugodtan tedd mellre gyakrabban és engedd, hogy hosszabban szopizzon. Nem fog örökké tartani. Emlékeztesd magadat, hogy ha a babád pisil és kakil eleget, akkor elég tejhez jut. Ebben az esetben a nyugtalanság és a nagyon gyakori szopási vágy nem azt jelenti, hogy kevés lenne neki a tej. Csak annyit jelent, hogy dolgozik rajta, hogy még több legyen. A növekedési ugrás miatt. Az indokolatlan pótlást mindenképp érdemes elkerülni.
A 3 hetes és a 6 hetes növekedési ugrás újszülötteknél és a szoptatás
Az első 6 hét a szoptatás és a tejmennyiség megalapozása szempontjából a legérzékenyebb időszak. Ilyenkor a legnagyobb a félelem az anyákban attól, hogy esetleg nem lesz elég a tejük. Ráadásul ekkor a legnagyobb a kockázata a cumizavar kialakulásának is. Éppen ezért az első 3 növekedési ugrásnál különösen fontos, hogy ne adj a gyermekednek indokolatlanul pótlást. A tápszer adásának kockázata van a gyermek egészsége és a szoptatás hosszútávú sikere szempontjából is. A gyakori szoptatás növelni fogja a tejmennyiséget. Ha a kisbabád megfelelően gyarapszik, ha pisil és kakil eleget, akkor pótlásra nincs szükség. Ha kételyeid vannak, akkor kérj segítséget!
Videókurzus
Mitől lesz elegendő tejed?
- Mitől lesz elég az előtej az első napokban?
- Mi segíti a tejbelövellést?
- Mitől lesz elegendő a tejed az első félévben?
- Milyen jelekből tudod, hogy elegendő tejhez jut?
- Mit tehetsz, ha kevés tejhez jut? A pótlás kérdései
- Hogyan előzd meg és hogyan kezeld az aluszékonyságot?
- Kell-e fejni?
- Mi van, ha túl sok a tej, túl erős a tejleadó?
- Mi tudja gátolni a tejleadó működését és mi segíti?
- Mi a valódi igény szerinti szoptatás?
Hogyan kezeld a növekedési ugrásokat?
A jó hír az, hogy nem nagyon kell semmi különöset csinálnod ilyenkor. Valójában nincs semmi más dolgod, mint hogy átvészeld a babáddal a növekedési ugrások napjait.
Pihenj, amikor ő is alszik. Nyugodtan tedd mellre, amilyen gyakran csak igényli. Tedd magadnak is kényelmessé a hosszú és gyakori szoptatásokat. Szoptass hátra dőlve, a testedet megtámasztva vagy fekvő pozícióban. Készíts a közeledbe enni- és innivalót, könyvet, telefont, hogy a hosszú szopizások alatt te is ki tudj kapcsolódni. A hordozás ilyenkor is jó szolgálatot tehet, segít a nyűgös babád elaltatásában és megnyugtatásában.
Ezen kívül kérj sok segítséget és legyél magaddal megengedő. Hagyd a házimunkát másra, rendelj ebédet és ha segít neked, akkor ne maradj egyedül a babával! Legalább a nap egy részében legyen valaki, akivel beszélgethetsz vagy akinek a babádat átadhatod egy-egy ringatás erejéig.
Ha tudod, hogy nincs semmi különös baja a babádnak, csupán a növekedési ugrás nyugtalan napjait éli, akkor ez segíthet neked viszonylag nyugodtnak és türelmesnek maradnod. Kitartást!