Tartalom
- 1 Miben különbözik a tápszeres széklet és az anyatejes baba széklete?
- 2 Milyen az anyatejes baba széklete?
- 3 A tejbelövellés előtt milyen a normál újszülött széklet?
- 4 Az első héten egy napja nincs széklete az újszülöttnek?
- 5 Baj-e, ha zöld széklet van a baba pelenkájában az első félévben?
- 6 Mikor jelent problémát a zöld széklet?
- 7 Mi okoz állandó zöld székletet?
- 8 Túl vizes széklete van a babádnak? Hasmenése van?
- 9 Mit jelez, ha nyákos a széklet?
- 10 Baj-e ha túrós széklet van a pelusban?
- 11 Mitől lehet fekete széklete a babának?
- 12 Mit jelez a véres széklet csecsemőkorban? Nem minden vér, ami piros
- 13 Csak 4-10 naponta van széklete a kizárólag anyatejes babádnak?
Az első félévben a babák normál széklete nagyon változatos lehet állagban és színben is. A szín és állag változik attól függően is, hogy a baba csak anyatejet kap vagy tápszert vagy esetleg vegyesen tápszert és anyatejet is. Sok anya megijed, amikor nyákos vagy zöld székletet lát a pelusban. Pedig a legtöbbször nincs ok aggodalomra.
Miben különbözik a tápszeres széklet és az anyatejes baba széklete?
A tápszeres széklet általában sűrűbb, sötétebb, ritkább, mint az anyatejes baba széklete. A kizárólagos anyatejes táplálás mellé adott tápszeres pótlás már viszonylag kis mennyiség esetén is megváltoztatja a csecsemő bélflóráját. Ezzel a baba székletének állagát és gyakoriságát is. Hosszú idő, nagyjából 40 nap, amíg a tápszeres pótlás elhagyása után a kizárólagos anyatejes táplálás mellett, a csecsemő speciális anyatejes bélflórája újra vissza tud állni.
Ezt fontos tudni és emiatt is érdemes csak valóban indokolt esetekben pótlást adni a babának. Az is megfontolandó ilyenkor, hogy van-e lehetőséged pótlásként saját lefejt tejet vagy donor tejet adni, és nem tápszert.
Ha tápszert kap a baba, akkor látni fogod, hogy napi egyszeri 40-60ml tápszeres pótlás is megváltoztatja a székletét. Sűrűbb, sötétebb, barnásabb vagy zöldesebb széklete lesz, más lesz a szaga és ritkábban találkozol vele a pelenkában. Ha elkezded a tápszert csökkenteni, akkor gyakoribb lesz a babád széklete és a tápszer elhagyása után lassan visszaáll az anyatejes széklet megszokott aranysárag színe is.
Ha szeretnél átfogó információkat és útmutatást kapni arra, hogy mikor van szükség pótlás, hogyan építhető le, miből tudod, hogy elegendő-e a babádnak a tejmennyiség, kell-e fejned, és hogyan tedd jól mellre a babádat, akkor az alábbi videókurzusból mindezt megtudhatod!
Milyen az anyatejes baba széklete?
A normál anyatejes széklet a tejbelövellés utáni időszakban az aranysárga vagy mustársárga széklet. Lehet világosabb vagy sötétebb, mindegy. Ha a baba pelenkájában nagyrészt a sárga valamilyen árnyalatát találod, akkor megnyugodhatsz, minden rendben van a babád székletével.
A tejbelövellés előtt milyen a normál újszülött széklet?
Magzatszurok / mekónium – fekete széklet:
A tejbelövellés előtti napokban, a babád 1-2-3-(4) napos korában először az újszülöttek jellegzetes széklete, a magzatszurok vagy más néven a mekónium ürül. Ez a fekete újszülött széklet.
A fekete magzatszurok már magzat korában kitölti a babád beleit. A születése utáni első néhány napban ezt kakilja ki. A mekónium kiürülését az első napokban termelődő értékes előtej, a kolosztrum segíti. Ez az, ami a leghatékonyabban és leggyorsabban tudja kihajtani az újszülött beleiből ezt a ténylegesen szurokszerű, ragacsos, fekete újszülött székletet. És fontos, hogy a mekónium mihamarabb ki is ürüljön a belecskéiből, mert ha nem tud, akkor sárgaságot és ezáltal aluszékonyságot okozhat.
A víz és a tea egyáltalán nem alkalmas a magzatszurok kihajtására a belekből, a tápszer pedig sokkal kevésbé, mint az előtej. Ezért is fontos, hogy rögtön a születése után szopizzon az újszülött. A 2. életnaptól pedig lényeges arra figyelned, hogy naponta minimum 8 alkalommal szopizzon lehetőleg mindkét mellből annak érdekében, hogy elegendő előtejhez jusson.
Átmeneti széklet – újszülött zöld széklet / barna széklet:
A születése utáni 2-3-(4). napon az újszülötted pelenkájában barnás, zöldes székletet fogsz látni. Ez az átmeneti széklet. A fekete magzatszurkot megszínezi az elfogyasztott anyatej, ettől lesz barna vagy sötét zöld az újszülött széklet a pelusban. Ilyenkor sötét zöld a széklet, sötétebb, mint a túl sok laktóz miatti zöld széklet.
Anyatejes széklet – mustársárga:
A tejbelövellést követően, legkésőbb az 5.-(6). naptól az előző nap zöldes széklete után mustársárga, aranysárga széklete van a szoptatott babának. Ha viszont az 5. nap után még mindig fekete magzatszurkot vagy sötét zöldes székletet kakil, akkor az arra utal, hogy nem jut elég tejhez. Ilyen esetben kérj segítséget!
Az első héten egy napja nincs széklete az újszülöttnek?
A mekónium kiürülése és az anyatejes, sárga széklet megjelenése között, a 3. vagy 4. vagy esetleg 5. napon néha eltelik 24 óra anélkül, hogy az újszülött kakilna.
Ha ébreszthető, eleget pisil és aktívan szopik, akkor ez nem jelent problémát. A 24 órás szünet a széklet ürítésben ebben az átmeneti időszakban sok babánál előfordul.
Baj-e, ha zöld széklet van a baba pelenkájában az első félévben?
A tejbelövellés után is előfordulhat, hogy zöld széklet van a baba pelenkájában. A zöld széklet leggyakoribb oka az, hogy gyorsan halad át az anyatej vagy a baba bélrendszerén és emiatt zöld színű marad. A tápszeres babáknál a vizsgálatok szerint a zöld széklet (ha nem jár együtt bűzös, nyákos, híg állaggal) normálisnak tekinthető.
Anyatejes babáknál a zöldes széklet oka legtöbbször az, hogy a baba nem tudja teljes mértékben lebontani az anyatej laktóztartalmát. A laktáz enzim, ami a laktózt bontja, nem bír el a sok laktózzal. Ez akkor fordul elő, ha arányaiban kicsit többet vesz magához a szoptatás elején ürülő laktózban dús tejből. Ha bőséges a tejmennyiséged, ami gyakran erős tejleadó reflexszel is jár, akkor nagyobb az esélye az arányaiban nagyobb mennyiségű laktóz miatti alkalmankénti zöld székletnek.
Valódi problémát azonban a naponta 1-2x előforduló kissé zöldes széklet nem okoz. Ilyenkor szokták ajánlani, hogy hosszabb időn át szoptasd az első melledből és egy szoptatáson belül ne válts nagyon hamar mellett.
Ha azonban nem mindig zöld széklet van a pelusban, akkor nem érdemes kontrollálnod, hogy mennyi ideig van egy mellen.
Mikor jelent problémát a zöld széklet?
Ha a babád csak naponta 1-2x kakil zöldes székletet vagy zöldet, mellette megfelelően gyarapszik, alapvetően jókedvű, akkor nincs miért aggódnod. A zöld széklet kapcsán nincs tennivalód.
Amennyiben sokszor zöld a széklet, ráadásul híg, habos és bűzös is, akkor érdemes szakemberrel konzultálnod. Ilyenkor a baba gyarapodását is befolyásolhatja a túl sok laktóz mindkét szélsőség irányába. Lehet, hogy túl lassan gyarapszik, de az is előfordul, hogy extrém gyorsan.
Mi okoz állandó zöld székletet?
Legfőképpen a túl sok tej.
- Például, ha valaki rendszeresen fej minden szoptatás után, hetek alatt vezethet oda, hogy a baba mindig azt a részét fogyasztja el a tejnek, ami a szoptatás első felében ürül és ami laktózban dúsabb. A fejéssel pedig az anya a magasabb zsírtartalmú, laktózban szegényebb tejet üríti ki. Ha ez következetesen így zajlik, akkor ez okozhat állandó zöld székletet. Ilyenkor érdemes a fejést fokozatosan leépíteni vagy ha donor tejnek fej az anya, akkor a szoptatásokhoz képest érdemes máshogy ütemezni a fejést, hogy a saját babája a szopinál hozzájusson a szoptatás vége fele ürülő tejhez is.
- Tandem szoptatásnál is előfordulhat hasonló probléma. Érdemes arra figyelni, hogy az újszülött / kisebb babának legyen alkalma hosszan szopizni egy mellen.
- Ha az anyának túltermelése van bármilyen okból. Ha a túltermelés gyanúja merül fel, akkor meg lehet fontolni, az alkalmankénti egy mellből való szoptatást vagy akár a blokk szoptatást is. Ez utóbbi azt jelenti, hogy 2-3-4 órán keresztül a baba ugyanarra a mellre kerül vissza. Ezt azonban érdemes szakemberrel átbeszélni, és csak akkor szabad alkalmazni, ha biztosak vagyunk benne, hogy túl sok tej termelődik. Közben fontos figyelni arra, hogy a 2-3-4 órán át nem használt mellben ne alakuljon ki elzáródás.
Hosszan tartó állandó híg, vizes, zöld széklet utalhat bélfertőzésre is. Ilyen esetben is orvoshoz érdemes fordulni.
Az alábbi videókurzus segít eligazodni a túl erős tejleadó és a túl sok tej témájában is.
Túl vizes széklete van a babádnak? Hasmenése van?
Az anyatejes babáknál állag tekintetében is széles a skála. A krémes állagtól a vizes állagig minden átmenet és fokozat normálisnak tekinthető. A vizes széklet gyakran jár együtt a zöld széklettel. Fogzás és betegség esetén gyakoran előfordul hígabb, vizesebb széklet.
6 hetes kor alatt a legtöbb baba naponta sokszor kakil, akár minden szopizásnál. Ez normális, nem számít hasmenésnek. 6 hetes kor felett nagy egyéni különbségek vannak. Az is normális, ha egy baba még mindig naponta nagyon sokszor és az is, ha többnaponta kakil csak.
A hasmenés az első 6 hónapban azt jelenti, hogy a babádra jellemző kakilási mennyiséghez képest jóval többször kakil, a széklete híg, bűzös és jellemzően zöld. Valamilyen betegség vagy fogzás állhat a háttérben.
Mit jelez, ha nyákos a széklet?
A nyákos széklet is gyakori és normális ha átmenetileg tapasztalod. Előfordulhat, hogy a nyálát vagy az orrváladékot nyeli a baba és ezt látod viszont a pelenkában. Fogzásnál a fokozott nyáltermelésből nyelt sok nyál irritálhatja a beleket, nehezíti a felszívódást és savas valamint nyákos, híg székletet okozhat. Ez pedig a popsin is kiütést eredményezhet.
Ha a nyákos széklet nem állandó, ha a betegség vagy fogzás elmúltával helyreáll, akkor nem kell vele foglalkoznod.
Baj-e ha túrós széklet van a pelusban?
A túrós széklet is teljesen ártalmatlan és normális csecsemőkorban. Az emésztetlen anyatej túró formájában van jelen a székletben. Ahogy nő a baba és érik az emésztőrendszere, úgy ez a jelenség megszűnik majd.
Mitől lehet fekete széklete a babának?
A születés utáni napokban az újszülött beleiből ürülő magzatszurok, a mekónium fekete. A 4-5. életnap után azonban már nem szabad mekóniumot látnod az újszülött babád pelenkájában, tehát gondot jelent, ha még ekkor is fekete székletet ürít. Ez azt jelenti, hogy nem jut elég tejhez. Ilyen esetben kérd szakember segítségét.
Ha már a tejbelövellés után vagytok és a babádnak fekete széklete van, akkor annak 2 oka lehet:
- A leggyakoribb, hogy vas kiegészítést kap a baba és ez feketére színezi a székletét. Valamint székrekedést is okoz. Az egészséges anyatejes babának biztosan nincs szüksége vas pótlása az első félévben. Az anyatejben lévő vas nagyon jól hasznosul.
- Vér van a székletben. Esetleg attól, hogy az anya bimbója sebes és vérzik. Nagyon ritka esetben a baba szervezetéből származik, ez ritka, de orvoshoz kell vele fordulni.
Mit jelez a véres széklet csecsemőkorban? Nem minden vér, ami piros
A piros szín nagy riadalmat kelthet benned. Nem biztos, hogy vért jelez. Ha vért jelez, akkor sem biztos, hogy komoly problémára utal.
A véres széklet lehetséges okai:
- Sebes, vérző bimbó esetén a baba vért nyelhet. Ez feketére színezheti a székletét. Ez nem okoz neki semmi bajt!!! Sebes mellel is lehet szoptatni. Mielőbb kérj magad miatt segítséget, hogy ne kelljen fájdalommal szoptatnod.
- A baba végbelén, végbélnyílásán keletkezett repedés, sérülés vérzik. Ez színezi meg a székletet, jellemzően élénk piros színű friss vérrel. Gyerekorvos meg tudja állapítani, hogy erről van-e szó.
- A baba tejfehérje érzékeny, ennek következtében a bélnyálkahártya sérül és véres székletet láthatsz a pelusban. Az anyai tej- és tejtermékmentes (plusz tojásmentes) diéta segít ilyenkor, ami a diéta megkezdése után 7-10 nappal kezd el pozitívan hatni a babára. Ekkora ürül ki az anyai szervezetből, így a tejből is az idegen tejfehérje.
- Lenyelt valamit a baba, ami piros. Egy anya rájött, hogy a pár hónapos babája a piros takaróból nyelt le szálakat és azokat találta meg az anya a székletben.
- A hozzátáplálás után a piros szín az elfogyasztott piros étel is lehet.
Mit tegyél, ha bizonytalan vagy, hogy vért látsz-e a baba székletében?
- Fordulj orvoshoz!
- Készíts fotót a kakiról!
- Tedd el a pelust és vidd magaddal az orvoshoz!
Csak 4-10 naponta van széklete a kizárólag anyatejes babádnak?
Ha nem kínlódik, ha nem puffad, ha a szelek szabadon tudnak távozni, akkor nincs semmi gond. A 6. élethét után a babák nagyon eltérő gyakorisággal kezdenek kakilni. Vannak olyan csecsemők, akiknek az anyagcseréje gyors, naponta nagyon sokszor van székletük. Akár 10 alkalommal is, majdnem minden szopi után. Ez nem jelent hasmenést, teljesen normális. Ahogyan az is normális ha alkalmanként vagy rendszeresen csak soknaponta egyszer kakil a babád. A szilárd táplálék bevezetése után ez változik, ha már nem csak 1-2 falatot eszik majd, hanem többet is, akkor gyakrabban lesz széklete.
Ha azt látod, hogy a baba kínlódik, erősen puffad, nagyon nehezen kakil, akkor érdemes gyerekorvossal konzultálni.
Amit érdemes elkerülni ritka széklet esetén is:
- teáztatás
- víz adása
- 6 hónap alatt szilárd étel adása
- szélcső, hőmérő rendszeres használata
Ha szeretnél tudományosan megalapozott útmutatást és infókat a szoptatáshoz, akkor az alábbi videókurzusban ezt megkaphatod.