Tartalom
- 0.1 A súlyfejlődés változik életkor és alkat szerint
- 0.2 A súlyfejlődés íve a fontos
- 0.3 Hogyan rögzítsd a babád adatait?
- 0.4 Érdemes-e percentilis kalkulátort vagy applikációt használni?
- 0.5 Milyen percentilis görbét használj referenciaként?
- 0.6 Hogyan értelmezhető a percentilis görbe?
- 0.7 Mi jelzi a növekedési görbén, hogy gond van?
- 0.8 Mindig a teljes képet nézd
- 0.9 Milyen okok állhatnak a súlyfejlődési problémák hátterében?
- 1 Mitől lesz elegendő tejed?
A percentilis görbe vagy más néven a növekedési vagy súlygörbe segít neked eligazodni abban, hogy a babád megfelelően gyarapszik-e. A percentilis görbe hetek és hónapok távlatában megmutatja, hogy a babád fejlődése milyen ívet fut be. Önmagához képest az adott életkorának megfelelő ütemben gyarapszik-e. A növekedési görbék a fejkörfogat, a hossz- és a súlyfejlődésre vonatkozóan is léteznek. Ebben a cikkben a súlyfejlődésre és az ezt mutató percentils görbékre fókuszálunk.
A súlyfejlődés változik életkor és alkat szerint
Hány hetes a babád éppen?
Minden életkorokban más mértékű növekedést tekintünk normálisnak. A babák nem ugyanolyan ütemben gyarapszanak végig az első életévükben. Az újszülött súlygyarapodása a legintenzívebb. Aztán ez folyamatosan lassul. A 3-4 hónapos baba gyarapodása lassabb, mint 1-2 hónaposan. Aztán 5-6 hónaposan megint kevesebbet gyarapszik a súlya, mint 3-4 hónaposan. És így tovább. Egyre kevesebbet híznak a babák egyik hétről a másikra az első életévben. Ez normális.
Milyen alkatu a babád?
Ezen kívül nincs két egyforma csecsemő. Az alkat, az anyagcsere eltérő működése szerint óriási különbségek vannak az ugyanúgy táplált és ugyanannyi idős babák között. Vannak intenzívebben gyarapodó babák és vannak lassabb súlyfejlődésű babák. Valamint vannak átlagosan gyarapodók. Bizonyos határokon belül minden normálisnak tekinthető.
Kisfiú vagy kislány?
A fiúk valamivel gyorsabban gyarapodnak, mint a lányok. A WHO növekedési görbéi külön fiúkra és lányokra is megvannak.
A súlyfejlődés íve a fontos
A percentilis görbe azt mutatja meg, hogy a saját növekedési üteméhez képest a babád kiegyensúlyozottan fejlődik-e. Azaz, ahhoz képest, hogy az első 1-2-3 hónapban milyen ütemben kezdett gyarapodni, a későbbiekben is megfelel-e a növekedése az ő saját, kezdetben kialakult növekedési ütemének.
Hogyan rögzítsd a babád adatait?
Az első félévben érdemes olyan görbét használni, ami 0-6 hónap között mutatja a fejlődést és a heti gyarapodást tudod rajta rögzíteni. A vízszintes tengely mutatja a babád életkorát, a függőleges pedig a súlyát. A kettő metszete ad ki egy pontot a percentilis görbén. A hetente felvitt pontokból pedig kirajzolódik a babád növekedési görbéje.
Érdemes-e percentilis kalkulátort vagy applikációt használni?
Rengeteg percentilis kalkulátor létezik, amelyek a bevitt életkor és súly adat alapján automatikusan megrajzolják a te babád görbéjét összehasonlítva a referencia görbékkel. Két esetben érdemes ilyet használni.
- Az egyik, ha téged megnyugtat, hogy folyamatosan nyomon követheted vele a baba súlyát.
- A másik pedig az az eset, amikor egy szakember felveti, hogy a babád súlyfejlődésével gond van. Ilyenkor hasznos, ha te magad is ránézel a görbéjére. Ha annak alapján számodra nem egyértelmű, hogy gond van, akkor kérj másodvéleményt. Hogy mi jelent a görbe alapján valóban bajt, azt a későbbiekben megbeszéljük.
Milyen percentilis görbét használj referenciaként?
A súlyfejlődésre vonatkozó percentilis görbéket sok ezer csecsemő fejlődési adatai alapján rajzolják meg. Nem mindegy azonban, hogy a vizsgálatba bevont csecsemőket szoptatva vagy tápszerrel táplálják, mert ettől függően más és más görbék fognak kirajzolódni.
A WHO növekedési görbéit, melyek 2006 óta elérhetőek, a szoptatott csecsemők súlyfejlődése alapján állították össze. Ez az, ami valódi referencia a kisbabád fejlődéséhez. Hiszen a szoptatás a biológiai norma, ennek megfelelően a szoptatott babák súlygyarapodása számít a normának. Ez mutatja meg azt a tartományt, amelyben a csecsemők fejlődése optimális. Mivel a lányok és a fiúk fejlődése némileg eltérő, ezért külön percentilis görbék vannak nemek szerint.
A régebbi percentilis görbék túlnyomórészt a tápszerrel táplált csecsemők fejlődési adatai alapján születtek. A tápszerrel táplált csecsemők azonban máshogy gyarapodnak. Az első 2-3 hónapban lassabban, a 6-12 hónap között pedig gyorsabban, mint a szoptatott babák. Ha a szoptatott babád súlyfejlődését a régebbi súlyfejlődési görbékhez méred, akkor 2-6 hónapos kor között lehet, hogy indokolatlanul megijedsz, hogy esetleg nem gyarapszik eléggé.
Ezért fontos, hogy amikor percentilis görbére viszed fel a kizárólag vagy túlnyomórészt szoptatott baba súly adatait, akkor ellenőrizd, hogy a WHO görbéit használod-e. A hivatalos magyar szakmai ajánlások szerint is a WHO percentilis görbéi az irányadóak.
Hogyan értelmezhető a percentilis görbe?
Az alábbi ábrán látod a WHO 0-6 hónapos fiúkra vonatkozó percentilis görbéjét. A 3; 15; 50; 85; 97 jelzésű percentilis görbék különböző fejlődési ütemeket rajzolnak ki.
A középső zöld percentilis görbe, amelyhez az 50-es szám tartozik, az átlag gyarapodási értéket mutatja. Ha a kisbabád az 50-es percentilis görbét követi a súlyfejlődésében, akkor ez azt jelenti, hogy a csecsemők 50%-a nála intenzívebben, másik 50%-a (3-49-es percentilis között) pedig lassabban gyarapszik.
Amennyiben a gyermeked súlyfejlődése a 15-ös percentilisen helyezkedik el, akkor a csecsemők 85%-a nála nagyobb ütemben, 15%-a pedig lassabban gyarapszik. Ha a babád a 85-ös percentilisen gyarapszik, akkor a vele egyidős csecsemők 85%-a nála lassabban gyarapszik. Mindegyik ütem normális. Egyik sem jobb vagy rosszabb a másiknál. Egyszerűen csak más.
Mi jelzi a növekedési görbén, hogy gond van?
A babák különböznek egymástól alkatilag, anyagcserében. Bármelyik percentilis görbét követő baba súlyfejlődése rendben lévő. Az is rendben van, hogy nem hajszál pontosan a percentilist követi a baba növekedési görbéje, hanem néha picit alatta, máskor picit felette, egyéb időszakokban pedig pont rajta van az adott percentilisen. Ahogy ez az alábbi ábrán is látszik:
Mindenképp fontos azonban szakemberrel konzultálni, mert gondot jelezhetnek az alábbi eltérések:
- A baba súlygörbéje a felső vagy az alsó tartomány határán van, vagy azon túlmegy, azaz a 97-es percentilis fölé vagy a 3-as percentilis alá megy a súlya. Ekkor érdemes szakemberrel egyénileg átbeszélni a babád fejlődését..
- A baba súlya ‘lecsúszik’ a saját görbéjéről, a görbe ellaposodik. Ilyenkor érdemes figyelned, hogy ez a tendencia átmeneti-e, azaz visszakanyarodik-e a saját görbéjére vagy esetleg egyre lejjebb csúszik. Ha utóbbi, akkor minden egyéb fejlődési adatot és a körülményeket összevetve kell az okokat megkeresni.
- A növekedési görbéje átmetsz két percentilis görbét lefelé.
Az alábbi súlyfejlődési görbén látszik, hogy Juli 2 hónapos koráig gyönyörűen gyarapodott. Hetente 200g körül. Majd a 9. héten a gyarapodása lassulni kezdett, a súlya lényegében stagnált. Az anyukája érthető módon kétségbeesett.
A tanácsadás során kiderült, hogy a 2 hónapos oltás után a kislány étvágytalan és nyűgös lett. Az anyukája erőltetni kezdte a szopit, mert félt, hogy nem jut elég tejhez Juli.
Ennek következtében Juli a szopást egyre gyakrabban elutasította. A 11. héten tápszeres pótlást javasoltak neki, amit csak alkalmanként fogadott el a kislány. A konzultáció során megállapítottuk, hogy az oltás utáni étvágytalanság, majd az erőltetés hatására kialakult szopási sztrájk lehet a gyarapodási probléma hátterében. Az anya tejtermelése megfelelő volt. 1 hét alatt a sztrájk kezelésére alkalmazott lépésekkel a szopás elutasítása teljesen megszűnt. Juli ismét gyakran kért szopni. A súlya ismét a saját görbéjének megfelelő ütemben kezdett növekedni.
Mindig a teljes képet nézd
A percentilis görbe sokat tud segíteni a babád fejlődésének megítélésében, de önmagában csak a görbe nem elég informatív. A baba fejlődésének több mutatója van. A hossza, a fejkörfogata, a képességei, a mozgása, az ébersége vagy az aluszékonysága és ezekkel összefüggésben az általános állapota és a hangulata. Ezek mind együtt mutatják meg, hogy a kisbabád jól fejlődik-e. A növekedési görbe, illetve a 2 hónapos vagy 3 hónapos vagy akár hány hetes súlyadat csak egy részadat a baba fejlődéséről. Mindig nézz rá az összes tényezőre, mert egy adat önmagában nem mérvadó.
Ugyanígy az, hogy 1-2 hónapos korban 1-2 napig nem gyarapszik egy baba vagy a későbbiekben van olyan hét, amikor stagnál a súlya, önmagában nem jelenti azt, hogy nagy baj lenne. Azt sem jelenti feltétlenül, hogy pótlásra lenne szükség. Amikor beteg egy baba, amikor szopási sztrájkban van vagy oltást kapott, akkor előfordulhat átmeneti súlystagnálás, akár csökkenés is.
Éppen ezért, amikor a súlyadatokat felviszed, akkor érdemes felírni magadnak, hogy egy adott héten milyen élethelyzet, betegség, oltás, sztrájk, fogzás, mellgyulladás, tápszeres pótlás, változás a szoptatási gyakorlatban vagy egyéb változás volt az életetekben. Így a növekedési görbén látható eltéréseket összefüggésbe tudod hozni a változó körülményekkel, ami bizonyos nehézségek felgöngyölítése esetén nagy segítség.
Milyen okok állhatnak a súlyfejlődési problémák hátterében?
A súlyproblémák hátterében rengeteg ok állhat:
- a baba oldalán: betegség, fertőzés, oltás, allergia miatti rossz felszívódás, nem jó szopási technika, sztrájk, cumizavar, fogzás, érzelmi okok.
- a szoptatási gyakorlatban: nem kerül elég gyakran és elég hosszan mellre a baba, ezért nem tud elég tej termelődni. Vagy rendszeresen csak az egyik mellre kerül rá. Vagy rossz technikával, rossz mellrehelyezéssel történik a szoptatás, amitől nem lesz elég hatékony.
- az anya oldalán: olyan ok, ami a jó szopástechnika, a jó szoptatási gyakorlat ellenére is elégtelen tejmennyiséghez vezet. Például hormonális problémák, korábbi mellműtét.
Látjuk, hogy amikor valóban probléma van, akkor sem biztos, hogy a tejmennyiséggel van a gond. Ha pedig valóban a tejmennyiséggel van gond, akkor is a legtöbb esetben a szoptatási gyakorlat optimalizálásával, a gyakori, hatékony szoptatással lehet növelni a mennyiséget és így nem kell pótláshoz nyúlni. Sokkal ritkábban van valóban pótlásra szükség, mint ahogyan azt javasolni szokták.
Ha csökkenést, stagnálást észlelsz és nem indul meg a babád súlya belátható időn belül, akkor mindig érdemes az okokat alaposan feltérképezni és szakemberrel konzultálni. Ha szoptatsz, akkor szoptatási tanácsadóval is.
Videókurzus
Mitől lesz elegendő tejed?
- Mitől lesz elég az előtej az első napokban?
- Mi segíti a tejbelövellést?
- Mitől lesz elegendő a tejed az első félévben?
- Milyen jelekből tudod, hogy elegendő tejhez jut?
- Mit tehetsz, ha kevés tejhez jut? A pótlás kérdései
- Hogyan előzd meg és hogyan kezeld az aluszékonyságot?
- Kell-e fejni?
- Mi van, ha túl sok a tej, túl erős a tejleadó?
- Mi tudja gátolni a tejleadó működését és mi segíti?
- Mi a valódi igény szerinti szoptatás?
Percentilis táblázat számokban?
A percentilis görbék adatait át lehet számítani grammokra heti és havi szinten. Nagyjából az 50-es percentilis görbe adataiból az átlag heti és havi gyarapodási értékeket kapjuk meg. Hangsúlyozom, ezek az átlag értékek. Ha a baba ennél kevesebbet gyarapszik, az is rendben lévő lehet, akkor ő az 50-es percentilis alatti görbék valamelyikén fejlődik.
Mi a minimális és az átlagos gyarapodás a különböző életkorokban?
Ha adatokat és percentilis táblázatokat nézel, akkor ne felejtsd el, hogy az átlagos gyarapodás nem ugyanaz, mint a minimális gyarapodás. Ha a baba súlyfejlődése végig a minimum közelében van és minden egyéb szempontból jól gyarapszik, akkor nagy eséllyel az alkata ilyen. Egy lassan gyarapodó babától nem várjuk, hogy átlagos gyarapodási értékeket mutasson.
Ezzel szemben egy átlagosan vagy az átlagosnál intenzívebben gyarapodó babánál problémát jelezhet (de nem feltétlenül), ha a súlya hirtelen a minimális gyarapodás mértékében megy csak felfelé.
Mi a minimális súlygyarapodás mértéke?
- 0-4 hónapos baba súlya: min. 150g/hét
- 4-6 hónapos baba súlya: min. 100g/hét
Az újszülött baba súlygyarapodása az első 2 hétben
Minden újszülött baba veszít a súlyából az első 4-5 napban. Ez normális. A súlynövekedés megindulása csak a 4-5. életnaptól várható. Ha ezután is csökkenés van, akkor segítséget kell kérni. Az újszülött súlygyarapodását nem a születési súlytól, hanem a legalacsonyabb súlytól számoljuk. A csecsemők többsége legkésőbb a 14. életnapra visszanyeri a születési súlyát. Ha ez nem következik be, akkor szintén érdemes segítséget kérned.
Mire figyelj, ha aggódsz?
- Tartsd észben, hogy a nyűgösség, sírás, gyakori ébredés és gyakori szopás nem feltétlen az elégtelen tejbevitel jele!
- Írd fel, hogy mennyi széklete és mennyi vizelete van a babádnak 24 óra alatt. 1 hetes kor felett 6db színtelen, szagtalan érezhetően pisis pelus és minimum 3db aranysárga széklet az elegendő.
- Ellenőrizd, hogy jól mér-e a mérleg! Tegyél rá 1 kg lisztet próbaként! Cseréld ki az elemet! Ugyanazon a mérlegen mérd a babát és mindig meztelenül.
- Nézd meg a babád összes adatának változását: súly, hossz, fejkörfogat!
- Tedd hozzá a fenti adatokhoz a táplálásban (ritkább szoptatás, egy mellre való áttérés, pótlás elhagyása, stb), körülményekben, eseményekben és a babád viselkedésében bekövetkező változásokat: betegség, oltás, sztrájk, fogzás, stb.
- Ha találsz összefüggést, akkor az fontos! Lehet, hogy egyszerre több ok is van a háttérben.
- Konzultálj akár több szakemberrel is. Gyerekorvossal, védőnővel, szoptatási tanácsadóval.
- Ha tudod az okot, akkor annak megfelelő beavatkozást lehet választani. Ha betegség miatt csökken a súlygyarapodás, akkor értelemszerűen a betegség után várható, hogy visszaáll a saját percentilis görbéjére. Ha szopási sztrájkban van, akkor ennek oldása fontos. Ha oltás miatt étvágytalan, akkor ez pár nap alatt lecseng. Ha tejfehérje érzékenység áll fenn, akkor az anyai diéta ezen segít. Ha nem hatékonyan szopik, akkor a cumi elhagyása és a megfelelő szoptatási póz fog segíteni nektek. Ha a jó szoptatási gyakorlat ellenére kevés tej termelődik, akkor pótlásra van szükség.
A súlyfejlődés nem egyenletes
Az első 6 hétben az újszülöttek súlya naponta gyarapszik. Tehát a súlygyarapodás 24-48 óránként is követhető. A 2 hónapos, a 3 hónapos és az ennél nagyobb baba súlya már nem megy naponta felfelé. Pár napig stagnál, majd ugrik a súlyfejlődés. Ezért ne ijedj meg, ha a 2-3 hónapos babád súlya egyik napról a másikra nem változik. Jobb, ha csak 4-5 naponta vagy hetente méred a meztelen súlyát 2 hónapos kor felett.