A leggyakoribb szoptatással kapcsolatos kérdések a tejtermelés körül forognak. A legerősebb anyai félelmek a tejtermelést érintik. Nem csoda, hiszen életben kell tartani a kisbabádat. Ehhez táplálnod kell. Ez nagy felelősség.
Lesz-e elegendő tejem a kisbabám számára? Mi van, ha elapad? Biztosan elég jó a tejem?
Kontroll és bizalom
A tejtermelés és a tejleadás a szoptatás folyamatában láthatatlan. A mell és a babád gyomra nem átlátszó és nincs ml-ként jelölve a mennyiség. Ez azt jelenti, hogy nem tudod pontosan nyomon követni, mikor mennyit eszik a baba. És mikor mennyi tejet tárol és termel a melled. Ezen kívül nem tudod pusztán az akaratoddal befolyásolni, hogy több tej termelődjön. A szoptatás és a tejtermelés folyamata nincs teljes mértékben a kontrollod alatt.
Ez pedig sokakban bizonytalanságot és félelmet szül. Ezt a bizonytalanságot tovább erősíthetik az egymásnak ellentmondó tanácsok és tévhitek. Ezek nagy része megalapozatlan, felületes következtetéseken, tévesen értelmezett személyes élményeken, hiányos ismereteken alapul, mégis képes legmélyebb anyai félelmeidet felerősíteni.
Ahhoz, hogy a tejtermeléssel kapcsolatban meg tudj nyugodni, ahhoz a testedbe, magadba és a kisbabádba vetett bizalom mellett a tejtermelés törvényszerűségeiről szóló hiteles információkra van szükséged. Hogy értsd, nem a forgandó szerencse kérdése, hogy elegendő tejed lesz-e.
Ezek melle szükséged van a környezeted szeretetteljes támogatására, olykor szakemberek segítségére, és kisbabád fejlődésének örömteli tapasztalatára ahhoz, hogy legmélyebb félelmeid szelídüljenek és biztonságérzeted megerősödjön.
Hogyan működik a tejtermelés?
Mi lesz, ha egyszer csak elapad a tejem?
A tejtermelés anyagcsere folyamat. Semmivel sem misztikusabb és kiszámíthatatlanabb mint az emésztés, a kiválasztás vagy a méhlepény működése. Szigorú biológiai törvényszerűségek szabályozzák. A tej az anyai vérből képződik.
Az anyai szervezet a baba tejellátását részesíti előnyben saját tápanyagellátásával szemben. Az anya részéről csak nagyon szélsőséges és hosszan fennálló anyai hiányállapotok, extrém éhezéses körülmények, súlyos sokkos állapot, néhány krónikus betegség és bizonyos gyógyszerek képesek negatívan hatni a tejmennyiségre hosszútávon.
A tejtermelés feladata életben tartani a kisbabádat bármilyen körülmények között. A kisbabás élettel járó fáradtság, a saját magadra fordított figyelem hiánya, a változásokkal járó érzelmi hullámzások és a hanyagabb étkezés nem okoznak tejmennyiség csökkenést.
A mai átlagos körülmények közötti nehézségek nem befolyásolják a tejtermelésed:
- Ha fáradt vagy és napok óta nem aludtál,
- ha esetleg megbetegedtél, kimerülten és lázasan fekszel,
- ha hanyagul eszel és iszol,
- ha éppen stressz és érzelmi viharok vannak az életedben,
- vagy ha visszatért a menstruációd,
akkor is tudja a tested, hogy a kisbabádnak tejre van szüksége és a tejtermelésed fennmarad!
Mi szabályozza a tejtermelést?
A tejtermelést szabályozó kulcs a szopási inger, vagyis a babád szopása és az általa kiváltott hormonreakció.
A testednek szüksége van jelzésre, hogy tudja, mennyi tejet kell termelnie. A kisbabád számára éppen elegendőt, nem többet és nem kevesebbet. Nem termelhet túl sokat és túl gyorsan. Hiszen ha hosszútávon többet termelne, mint amennyit a kisbabád elfogyaszt, akkor a mell állandóan túltelítődne és sérülne.
Kevesebbet sem termelhet, hiszen a kisbabádnak fejlődnie kell. Éppen ezért a kisbabád szopása által a melledet érő inger mennyisége irányítja a tejtermelésedet! Nem a folyadékmennyiség, nem az alvásmennyiség, nem is bizonyos ételek!
Ha ritkábban és kevesebbet szopik a kisbabád, ha gyakran feszül a melled és érzi, hogy közel van a túltelítődéshez, akkor egy idő után kevesebb tej fog termelődni. Ha viszont a szervezeted azt érzékeli, hogy a kisbabád gyakran és sokat szopizik, a melleid gyakran ürülnek, akkor gyorsabban kezdenek dolgozni a tejtermelő mirigyek.
A több tej, tulajdonképpen annyit jelent, hogy a tej gyorsabb tempóban termelődik. Ezáltal a 24 óra alatt megtermelt mennyiség lesz nagyobb.
A növekedés és a csökkenés is visszafordítható folyamat. Mindkettő fokozatosan megy végbe, napok és hetek alatt, nem egyik pillanatról a másikra.
A vizsgálatok szerint az első félévben az átlagos csecsemőnek minimum napi 8 alkalommal kell szopiznia (alkalmanként két mellből), ahhoz, hogy elegendő tejhez jusson. Az átlagos anyai szervezetnek pedig minimum 8 alkalommal van szüksége ingerre, hogy elegendő tejet tudjon termelni 24 óra alatt.
Ez a minimum. Vannak kivételek. Előfordul, hogy egy baba kevesebb szopással is elég tejhez jut. De a babák többségének több szopira van szüksége.
Az első 2-3 hónapban a legtöbb újszülött több mint 8 alkalommal igényli a szopást. A törzsi társadalmakban naponta 60 alkalommal is szopik egy újszülött, ami számunkra hihetetlen lehet. Ezt csak azért érdemes tudnunk, hogy értsük, hogy a 3-4 óránkénti szopás nem az evolúciós biológiai norma és élettanilag nem indokolt sem a baba szükségletei, sem a tejtermelés biológiai mechanizusa szempontjából.
Mik NEM az elégtelen tejmennyiség jelei?
Kezdjük azzal, hogy mi NEM a kevés tej jele! Sokak tévesen a sírás mennyiségéből és az alvás és elalvás nehézségeiből arra következtetnek, hogy a babájuk nem jut elegendő tejhez. Ez azonban nem feltétlenül igaz!
Ha a babád
- gyakran ébred,
- sokat sír,
- szopás után nem sokkal újra szopni kér,
- hosszan szopizik,
- a szopásidő egy részében komfort szopik és alszik a melleden,
akkor ezek NEM FELTÉTLENÜL a kevés tej jelei!!!
Ha a azt tapasztalod,
- hogy a melleid nem telítődnek a szopások között,
- hogy a melleid puhák,
- hogy nem érzed a tejleadó reflexet,
- hogy nem csöpög a tej szoptatás közben a másik melledből,
akkor ezek NEM az elégtelen tejmennyiség jelei!!!
Azt, hogy a kisbabád elegendő tejhez jut-e, a kimenet, azaz a széklet és a vizelet mennyisége plusz a gyarapodás mértéke árulja el számodra. Csak ezek mellett érdemes figyelembe venni a babád általános közérzetét, az alvási és szopási mintázatát, valamint a megnyugtathatósággal kapcsolatos nehézségeket.
Ha tehát a babád
- naponta 6x a pelenkában kézzel érezhető mennyiséget pisil (4-6 evőkanálnyi pelusonként)
- 6 hetes kor alatt naponta 3x van széklete (6 hetes kor felett a sok naponta való széklet is rendben van)
- gyarapodása az életkorának megfelelő (az első 3 hónapban min. 150g/hét),
akkor BIZTOSAN elegendő tejhez jut.
A széklet, vizelet és gyarapodás adataihoz érdemes még hozzávenni a szopás közben tapasztalható jeleket:
- minden szopásnál van 1-3 perc, amikor ütemesen és hallatóan szív-nyel,
- jó technikával szopik, nem sebesíti a melledet, mélyen bekapja a bimbó és bimbóudvar mögötti mellszövetet,
akkor ezek azt jelzik, hogy kellően hatékonyan szopik és jól van mellen. Tehát a szopástechnikája nem akadálya annak, hogy elegendő tejet ürítsen.
A kevésnek hitt tejmennyiség szindróma
Tudtad, hogy a szoptatás korai abbahagyásának és az indokolatlan pótlás adásának a leggyakoribb oka a kevésnek hitt tej?! Tehát az a jelenség, amikor az anya és az egészségügyi szakember is tévesen értelmezi a jeleket és indokolatlanul hiszi azt, hogy kevés a tejmennyiség.
Ez okozza a leggyakrabban azt, hogy a szoptatás idejekorán véget ér. Mégpedig úgy, hogy indokolatlanul pótlást kap a baba. Általában cumisüvegből kapja a kiegészítést, ami cumizavart, ritkább mellretételt és / vagy szopási sztrájkot okoz. Ezek mindegyike valóban oda vezet, hogy aztán kevesebb lesz a tej. Az anya kompetenciaérzete csökken, még jobban meginog a szoptatás egészében, még több pótlást ad, a tej tovább apad, majd abbamarad a szoptatás.
Ezt tudod elkerülni akkor, ha tisztában vagy a kevés tej valódi jeleivel és ha időben hatékony és szakszerű segítséget kérsz!
Mik az elégtelen tejmennyiség és az elégtelen tejbevitel VALÓDI jelei?
Ha a babád
- naponta kevesebb, mint 6 alkalommal pisil,
- naponta kevesebb, mint 3x kakil 6 hetes kora alatt,
- a 4-5. életnapon is még mekóniumot ürít,
- a vizelete szagos és sárga,
- nem ébreszthető, aluszékony (és a széklet és vizelet nem elegendő),
- ha a súlya stagnál vagy csökken (ez lehet fertőzés, betegség jele is, nem feltétlen csak az elégtelen bevitel jele),
akkor valószínű, hogy kevés tejhez jut! Ilyen esetben minél hamarabb kérj segítséget!
Mi a kevés a tej leggyakoribb oka?
Ha tehát a babád gyarapodása vagy elégtelen mennyiségű kakis/pisis pelenkája alapján arra gondolsz, hogy nem elegendő számára a tej, akkor ez az esetek nagy részében azt jelenti, hogy kevésszer vagy rövid ideig kerül mellre! Esetleg azt, hogy alkalmanként csak egy mellből szoptatod. Ha többször és/vagy hosszabban szopizik, akkor több tej fog termelődni!
Az apadás és mennyiségnövekedés visszafordítható folyamatok. 1-2-3 nap alatt jelentősen lehet növelni vagy csökkenteni a mennyiséget.
Ha például a babád:
- napokig beteg, étvágytalan,
- (oltás után) aluszékonyabb,
- hirtelen átalussza az éjszakát,
- korlátozva van a szopási ideje,
- alkalmanként csak egy mellből szopizik,
- a melled helyett cumin elégíti ki a szopásigényének egy részét,
és ezen okokból ritkábban éri inger a melledet, akkor a tej mennyisége természetesen csökken.
A nem megfelelő mennyiség másik oka a nem hatékony szopási technika. Ennek oka lehet az aluszékonyság, a rossz mellrehelyezés vagy anatómiai okok (lenőtt nyelv, hipotónia, hátraeső alsó állkapocs). Ezekben az esetekben mindenképp érdemes segítséget kérned!
Mit tegyél, ha növelni szeretnéd a tejmennyiséget?
Ha az elégtelen tejmennyiség oka a nem megfelelő szoptatási gyakorlat, akkor a gyakoribb és/vagy hosszabb szopik hatására a tej mennyisége elkezd növekedni. A változást néhány nap elteltével érezni fogod!
A babád növeli a tejmennyiséget, amikor:
- növekedési ugráshoz ér, és nagyon sokat van ébren,
- sokkal gyakrabban kér szopizni,
- esetleg éjjel is sokszor kel,
- két mellből kínálod,
- elalvás, megnyugvás céljából is mellre teszed.
Biztató szokott lenni az a tény is, hogy sok édesanya, aki bármilyen oknál fogva abbahagyta a szoptatást, képes hetek vagy hónapok múltán is visszahozni a tejmennyiséget. Ehhez ‘csupán’ gyakori’ mellretételre (vagy ezt pótlandó fejésre) van szüksége. Így képes akár kizárólagosan is újra szoptatni a kisbabáját.
Örökbefogadó édesanyák is gyakori mellretétellel vagy fejéssel tudják felépíteni a tejtermelésüket.
Mi növeli még a tejmennyiséget? Ételek, italok, gyógynövények, fejés?
Ha tudjuk, hogy a tejtermelést 99%-ban az ingermennyiség határozza meg, akkor értjük, hogy NEM az általad elfogyasztott ételek, italok mennyisége és fajtája fogja a megfelelő tejmennyiséget biztosítani.
Ha keveset iszol, akkor a te szervezetednek kevesebb folyadék jut, de a tejtermelés akkor is elveszi, amire szüksége van. Tehát ahhoz extrém szomjazásos körülmények, extrém folyadékvesztés kell, hogy a tejmennyiség csökkenjen. (Több napos hányás, hasmenés, láz után kis mértékben csökken átmenetileg a tejtermelés).
Ugyanígy igaz ez a tejmennyiség növelésére is. Ha többet iszol, túl a szomjúságod mértékén, attól nem lesz több tejed!!! Ha bizonyos fajta ételeket fogyasztasz, attól sem!
Bizonyos gyógynövényeknek (csalán, görögszéna mag) van csak bizonyítottan tejtermelést serkentő hatásuk, de azok is, csak nagyon nagyon kis mértékben tudják befolyásolni a tejtermelést. A megfelelő tejtermelést 99%-ban a megfelelő mennyiségű inger, azaz a szopás (vagy fejés) biztosítja.
Ha jól esik gyógynövényes teát innod, vagy csíráztatott magot enned, akkor nyugodtan tedd meg, bajt nem okoz!
A homeopátiás szerek is széles körben elterjedtek a tejmennyiség növelésére. A homeopátiás szerek szedését mindenképp homeopata szakemberrel érdemes egyeztetni. Azért is, mert az indokolatlanul szedett tejserkentő szer hosszútávon a tejmennyiség csökkenését tudja okozni!
A fejés a szopási inger pótlására való. Tehát feni a tejmennysiég növelése céljából csak akkor érdemes, ha a babádat valamiért nem lehet elég gyakran mellre tenni vagy valamilyen oknál fogva nem szopik hatékonyan.
Puhának érzem a melleimet! Üresek?
A tejtermelő mirigyek folyamatosan dolgoznak, termelik a tejet. tehát nincs egy pillanat szünet sem a tejtermelésben. Ezáltal nincs üres mell!
Amikor telítődik, esetleg feszül a melled, akkor a mellben eltárolt tej mennyisége szaporodik fel.
Amikor puhábbnak érzed, nem feszül, akkor a tárolt tej mennyisége kisebb ugyan, de akkor sem üres a melled! Az éppen termelődő cseppek mindig a babád rendelkezésére állnak. A kisbabák pedig megszokják és alkalmazkodnak ahhoz, hogy néha gyorsabban, nagyobb mennyiségben jön a tej, máskor lassabban, cseppekben ürül.
- Bármikor is teszed mellre a babádat, biztosan fog tejhez jutni!
- A babáknak nem kell és nem is tudnak mindig azonos mennyiségeket szopizni!
- Nem lehet és nem is kell teljesen üresre fejni / szopni a mellet!
Este kevés a tejem? Hogyan változik a tej összetétele és mennyisége egy napon belül?
Sok édesanya megijed, amikor azt látja, hogy a kisbabája a délutáni és az esti órákban gyakrabban kér szopizni. Az aggodalmat fokozhatja, hogy az egyszerre szopott tej mennyisége kevesebbnek tűnik, mint a reggeli és délelőtti órákban.
A kisbabák a nap folyamán nem azonos mennyiségeket szopnak egy-egy alkalommal. Ahogyan a nagyobb gyerekek vagy mi felnőttek sem ugyanannyit eszünk meg minden étkezésnél. Teljesen életszerű, hogy néha csak 10-30ml-t szopik egy baba, máskor meg ennek többszörösét is.
Minden édesanya tejének a víztartalma a nap első felében magasabb, mint a nap második felében. A víztartalom csökkenése együtt jár a relatív zsírtartalom növekedésével.
Tehát lehet, hogy délután és este a babád milliliterre kevesebbet szopik, de kalóriában akár ugyanannyit vesz magához.
A lényeg a 24 órás összmennyiség! Hogy ezt milyen elosztásban, és hány szopiból veszik magukhoz a kisbabák, az változó.
Életszerű és normális, ha a babád:
- nem egyenlő időközökben kér szopizni,
- ha a szopott mennyiség szopásonként nagyon eltérő,
- este gyakrabban, szinte egybefüggően szopik órákon át.
Lehet, hogy nem elég jó minőségű a tejem?
Minden édesanya teje a baba minden életkorában jó és megfelelő mennyiséget tartalmaz a szükséges tápanyagokból! A tej összetétele szigorúan szabályozott.
A világ különböző tájain teljesen eltérő táplálkozási szokásokkal élő édesanyák teje közelítőleg azonos összetételű!
A tejben a legtöbb összetevő minimum és maximum szintje szabályozott. A baba életkorának megfelelően változik, és ez a változás belsőleg szabályozott. Hiába fogyasztasz egy adott tápanyagból sokszoros mennyiséget, a tejben lévő szint ettől nem vagy nagyon kevés összetevő esetében minimális mértékben változik.
Ha pedig anyaként hiányod van bizonyos tápanyagokból, az nem jelenti azt, hogy a tejben is alacsony az adott összetevő szintje. A tejmennyiséget az elfogyasztott táplálék mennyisége sem befolyásolja (eltekintve az extrém éhezéses körülményektől)!
Persze érdemes kiegyensúlyozottan táplálkoznod, hogy a Te raktáraid ne ürüljenek ki!
Miért akar állandóan szopni?
A kisbabák nem csak éhségük és szomjúságuk miatt kérnek szopizni. Kisbabád éretlen idegrendszerének és törékeny testének egyensúlya könnyen felborul, például amikor elfárad, ha túl sok inger éri, ha bántják a szelek, ha megijed valamitől, ha nem érzi az édesanyja közelségét.
Ilyenkor tapasztalhatod, hogy tömi az öklét a szájába, forgatja a fejét, nyújtogatja a nyelvét, keresgél vagy nyugtalanul sír. Annak ellenére is, hogy épp az előbb szopott. Még és megint szopizni szeretne.
Hiszen a szopással nemcsak táplálékhoz jut, hanem szoros testközelségbe kerül az anyukájával, ezáltal megtartást, biztonságot él át. Maga a szopómozgás megnyugtatólag hat az idegrendszerére, segít elaludnia, beindítja a bélperisztaltikát, segít a kakilásban.
Ezen kívül az anyatejnek vannak alvást és megnyugvást segítő összetevői, élősejtes elemei és bélflóra tápláló összetevői. Az anyatej nem olyan táplálék, mint a rakott krumpli vagy a vajas kenyér. Gyorsan emésztődik és nem csak a szomjoltást és jóllakást szolgálja.
Ebből az is következik, hogy ha sokszor kér szopizni, az nem azt jelenti feltétlenül, hogy nem jut elegendő tejhez. Egyszerűen sok oka van rá, hogy szopizzon!
Mindezek fényében ha kisbabád egészséges, érett és hatékonyan szopizik, akkor elegendő biztosítanod, hogy
- szabadon irányíthassa, hogy milyen gyakran és mennyi ideig szopizik,
- hogy összes szopás szükségletét az anyamellen elégíthesse ki.
Arról, hogy valóban elég tejhez jut-e, meggyőződhetsz, ha
- bizonyos időközönként a súlygyarapodását ellenőrződ,
- a napi pisis és kakis pelusok számát figyeled.
Így nem kell kontrollálnod a babád által szopott mennyiségeket,
és nem kell fejned ahhoz, hogy elegendő tejed legyen a számára.
Ha mindezzel tisztában vagy és a kisbabád igény szerint szopizik, gyarapodása mégsem megfelelő vagy Te mégis aggódsz a fejlődése miatt, akkor érdemes személyes segítséget kérned.
Mi akadályozhatja azt, hogy elegendő legyen a tejmennyiséged?
Az elégtelen tejmennyiségnek a leggyakoribb oka a nem megfelelő szoptatási gyakorlat.
A kisbaba oldalán a nem hatékony szopás okozhat gondot, hiszen ha nem megfelelő technikával, nem hatékonyan szopik, akkor kevés tejhez jut és nem ad kellő ingert a mellnek.
A cumihasználat, a szopási sztrájk és a nem megfelelő módon adott pótlás is okozhat csökkent tejmennyiséget.
Ezen kívül az anya oldalán a hormonális problémák (kezeletlen pajzsmirigy alulműködés, PCOS), fejlődési rendellenesség (mirigyállomány elégtelensége), korábbi mellműtét vagy mellsérülés, serdülőkorban hosszan és korán szedett fogamzásgátlás, bentmaradt lepénydarab okozhat elégtelen tejmennyiséget a megfelelő szoptatási gyakorlat ellenére.
Ezen kívül érzelmi sokk és szorongás hatására átmenetileg néha blokkolódhat a tejleadó reflex, ami nem közvetlenül a tejtermelést akadályozza, hanem a tejnek a mellből való kiürülését. Ha azonban huzamosabb ideig gátolva van a tejleadó reflex, akkor az visszahat a tejtermelésre, hiszen a szervezet azt érzékeli, hogy kevesebb tej ürül, tehát kevesebbet is fog termelni. Ez a folyamat a szorongás oldásával visszafordítható!!!
A fenti okok egy része orvosolható, más részében a mellen való pótlás (szondával a mellen kapja a baba a pótlást) tudja segíteni az anyát és a babát, hogy a szoptatás-szopás teljes élményét megélhessék, a lehető legtöbb saját anyatejhez jusson a baba és hogy a szükséges pótlás adása ne akadályozza a hosszan tartó szoptatást.
A tejmennyiséggel kapcsolatosan a lényeg az, hogy a legtöbb nehézség orvosolható! Ha bármiben elbizonytalanodsz, kérj segítséget!