Rengeteg tévhit él a köztudatban a szoptatással kapcsolatban. Ezek nagy része megalapozatlan, felületes következtetéseken, tévesen értelmezett személyes élményeken, hiányos ismereteken alapul, mégis képes legmélyebb anyai félelmeinket felerősíteni.
A információk, amik a tévhiteket cáfolják, ugyan csak részben nyújtanak megnyugvást, mégis fontos kapaszkodók lehetnek. A helyes ismeretek mellett persze szükséged van a környezeted szeretetteljes támogatására, olykor szakemberek segítségére, és kisbabád fejlődésének örömteli tapasztalatára ahhoz, hogy legmélyebb félelmeid szelídüljenek és biztonságérzeted megerősödjön.
A leggyakoribb szoptatással kapcsolatos kérdések a tejtermelés körül forognak:
Lesz-e elegendő tejem a kisbabám számára? Mi van, ha elapad? Biztosan elég jó a tejem?
Mintha csak azt kérdeznénk:
Vajon életben tudom tartani a kisbabámat? Bízhatok a testemben, hogy képes őt táplálni? Elég jó anya vagyok?
Hogyan működik a tejtermelés? Mi befolyásolja? Nézzük a legfontosabb tényeket:
-
A tejtermelés anyagcsere folyamat.
Semmivel sem misztikusabb és kiszámíthatatlanabb mint az emésztés, a kiválasztás vagy a méhlepény működése. Szigorú biológiai törvényszerűségek szabályozzák. A tej az anyai vérből képződik, és az anyai szervezet a baba tejellátását részesíti előnyben saját tápanyagellátásával szemben. Az anya részéről csak nagyon szélsőséges és hosszan fennálló anyai hiányállapotok, extrém éhezéses körülmények, súlyos sokkos állapot, néhány krónikus betegség és bizonyos gyógyszerek képesek negatívan hatni a tejmennyiségre hosszútávon. A tejtermelés feladata életben tartani a kisbabádat bármilyen körülmények között. A kisbabás élettel járó fáradtság, a saját magadra fordított figyelem hiánya, a változásokkal járó érzelmi hullámzások és a hanyagabb étkezés nem okoznak tejmennyiség csökkenést.
A mai átlagos körülmények közötti nehézségek nem befolyásolják a tejtermelésed:
- Ha fáradt vagy és napok óta nem aludtál,
- ha esetleg megbetegedtél, kimerülten és lázasan fekszel,
- ha hanyagul eszel és iszol,
- ha éppen stressz és érzelmi viharok vannak az életedben,
- vagy ha visszatért a menstruációd,
akkor is tudja a tested, hogy a kisbabádnak tejre van szüksége és a tejtermelésed fennmarad!
-
A tejmennyiség rugalmasan tud növekedni és csökkenni attól függően, hogy a kisbabád milyen gyakran és milyen hosszan van mellen.
A tejtermelést szabályozó kulcs a szopási inger, vagyis a babád szopása és az által kiváltott hormonreakció!
A testednek szüksége van jelzésre, hogy tudja, mennyi tejet kell termelnie. A kisbabád számára éppen elegendőt, nem többet és nem kevesebbet. Nem termelhet túl sokat és túl gyorsan, ha nincs, aki gyakran és sokat ürítsen belőle, hiszen akkor a mell túltelítődik és sérül. Kevesebbet sem termelhet, hiszen a kisbabádnak fejlődnie kell. Éppen ezért a kisbabád szopása által a melledet érő inger mennyisége irányítja a tejtermelésedet! Nem a folyadékmennyiség, nem az alvásmennyiség, nem is bizonyos ételek!
Ha ritkábban és kevesebbet szopik a kisbabád, ha gyakran feszül a melled és érzi, hogy közel van a túltelítődéshez, akkor egy idő után kevesebb tej fog termelődni. Ha viszont a szervezeted azt érzékeli, hogy a kisbabád gyakran és sokat szopizik, a melleid gyakran ürülnek, akkor gyorsabban kezdenek dolgozni a tejtermelő mirigyek. A több tej, tulajdonképpen annyit jelent, hogy a tej gyorsabb tempóban termelődik. Ezáltal a 24 óra alatt megtermelt mennyiség lesz nagyobb.
A növekedés és a csökkenés is visszafordítható folyamat. Mindkettő fokozatosan megy végbe, napok és hetek alatt, nem egyik pillanatról a másikra.
Ha tehát a babád gyarapodása vagy elégtelen mennyiségű kakis/pisis pelenkája alapján arra gondolsz, hogy nem elegendő számára a tej, akkor ez az esetek nagy részében azt jelenti, hogy kevésszer kerül mellre! Ha többször szopizik, akkor több tej fog termelődni!
Az apadás és mennyiségnövekedés visszafordítható folyamatok.
Ha például a babád:
- napokig beteg, étvágytalan,
- oltás után aluszékonyabb,
- hirtelen átalussza az éjszakát,
- korlátozva van a szopási ideje,
- alkalmanként csak egy mellből szopizik,
- a melled helyett cumin elégíti ki a szopásigényének egy részét,
és ezen okokból ritkábban éri inger a melledet, akkor a tej mennyisége természetesen csökken.
A gyakoribb szopik hatására a tej mennyisége elkezd növekedni, amikor például:
- növekedési ugráshoz ér, és nagyon sokat van ébren,
- sokkal gyakrabban kér szopizni,
- esetleg éjjel is sokszor kel,
- két mellből kínálod,
- elalvás, megnyugvás céljából is mellre teszed.
Biztató szokott lenni az a tény is, hogy sok édesanya, aki bármilyen oknál fogva abbahagyta a szoptatást, képes később, hetek vagy hónapok múltán is a tejmennyiséget gyakori mellretétellel (vagy ezt pótlandó fejéssel) visszahozni, és akár kizárólagosan is újra szoptatni a kisbabáját. Örökbefogadó édesanyák is gyakori mellretétellel vagy fejéssel tudják felépíteni a tejtermelésüket.
-
A tejtermelés folyamatos. Nincs üres mell!
A tejtermelő mirigyek folyamatosan dolgoznak, termelik a tejet. Amikor telítődik, esetleg feszül a melled, akkor a mellben eltárolt tej mennyisége szaporodik fel. Amikor puhábbnak érzed, nem feszül, akkor a tárolt tej mennyisége kisebb ugyan, de akkor sem üres a melled! Az éppen termelődő cseppek mindig a babád rendelkezésére állnak. A kisbabák pedig megszokják és alkalmazkodnak ahhoz, hogy néha gyorsabban, nagyobb mennyiségben jön a tej, máskor lassabban, cseppekben ürül.
- Bármikor is teszed mellre a babádat, biztosan fog tejhez jutni!
- A babáknak nem kell és nem is tudnak mindig azonos mennyiségeket szopizni!
- Nem lehet teljesen üresre fejni a mellet!
-
A tej összetétele és mennyisége 24 órán belül is változik.
Sok édesanya megijed, amikor azt látja, hogy a kisbabája a délutáni és az esti órákban gyakrabban kér szopizni. Az aggodalmat fokozhatja, hogy az egyszerre szopott tej mennyisége kevesebbnek tűnik, mint a reggeli és délelőtti órákban. A kisbabák a nap folyamán nem azonos mennyiségeket szopnak egy-egy alkalommal, ahogyan a nagyobb gyerekek vagy mi felnőttek sem ugyanannyit eszünk meg minden étkezésnél. Teljesen életszerű, hogy néha csak 10-30ml-t szopik egy baba, máskor meg ennek többszörösét is.
Minden édesanya tejének a víztartalma a nap első felében magasabb, mint a nap második felében. A víztartalom csökkenése együtt jár a relatív zsírtartalom növekedésével.
Tehát lehet, hogy délután és este a babád milliliterre kevesebbet szopik, de kalóriában akár ugyanannyit vesz magához.
A lényeg a 24 órás összemennyiség, hogy ezt milyen elosztásban, és hány szopiból veszik magukhoz a kisbabák, az változó.
Életszerű és normális, ha a babád:
- nem egyenlő időközökben kér szopizni,
- ha a szopott mennyiség szopásonként nagyon eltérő.
-
A tej összetétele szigorúan szabályozott.
Minden édesanya teje a baba minden életkorában jó és megfelelő mennyiséget tartalmaz a szükséges tápanyagokból!
A világ különböző tájain teljesen eltérő táplálkozási szokásokkal élő édesanyák teje közelítőleg azonos összetételű!
A tejben a legtöbb összetevő minimum és maximum szintje szabályozott. A baba életkorának megfelelően változik, és ez a változás belsőleg szabályozott. Hiába fogyasztasz egy adott tápanyagból sokszoros mennyiséget, a tejben lévő szint ettől nem vagy nagyon kevés összetevő esetében minimális mértékben változik. Ha pedig anyaként hiányod van bizonyos tápanyagokból, az nem jelenti azt, hogy a tejben is alacsony az adott összetevő szintje.
A tejmennyiséget az elfogyasztott táplálék mennyisége sem befolyásolja (eltekintve az extrém éhezéses körülményektől)!
Persze érdemes kiegyensúlyozottan táplálkoznod, hogy a Te raktáraid ne ürüljenek ki!
-
A szoptatás több mint etetés. A babád szopási szükséglete több mint éhség vagy szomjúság.
A kisbabák nem csak éhségük és szomjúságuk miatt kérnek szopizni. Kisbabád éretlen idegrendszerének és törékeny testének egyensúlya könnyen felborul, például amikor elfárad, ha túl sok inger éri, ha bántják a szelek, ha megijed valamitől, ha nem érzi édesanyja közelségét. Ilyenkor tapasztalhatod, hogy tömi az öklét a szájába, forgatja a fejét, nyújtogatja a nyelvét, keresgél vagy nyugtalanul sír. Annak ellenére is, hogy épp az előbb szopott. Még és megint szopizni szeretne. Hiszen a szopással nemcsak táplálékhoz jut, hanem szoros testközelségbe kerül az anyukájával, ezáltal megtartást, biztonságot él át. Maga a szopómozgás megnyugtatólag hat az idegrendszerére, segít elaludnia, beindítja a bélperisztaltikát, segít a kakilásban.
Ebből az is következik, hogy ha sokszor kér szopizni, az nem azt jelenti feltétlenül, hogy nem jut elegendő tejhez. Egyszerűen sok oka van rá, hogy szopizzon!
Mindezek fényében ha kisbabád egészséges, érett és hatékonyan szopizik, akkor elegendő biztosítanod, hogy
- szabadon irányíthassa, hogy milyen gyakran és mennyi ideig szopizik,
- hogy összes szopás szükségletét az anyamellen elégíthesse ki.
Arról, hogy valóban elég tejhez jut-e, meggyőződhetsz, ha
- bizonyos időközönként a súlygyarapodását ellenőrződ,
- a napi pisis és kakis pelusok számát figyeled.
Így nem kell kontrollálnod a babád által szopott mennyiségeket,
és nem kell fejned ahhoz, hogy elegendő tejed legyen a számára.
Ha mindezzel tisztában vagy és a kisbabád igény szerint szopizik, gyarapodása mégsem megfelelő vagy Te mégis aggódsz a fejlődése miatt, akkor érdemes személyes segítséget kérned.
Vélemény, hozzászólás?