Szoptatási tanácsadó munkám során szoptatással kapcsolatban felmerülő kérdésekben segítek neked (Budapesten és környékén valamint online).
Mit tehetsz, hogy elegendő tejed legyen? Kell-e fejned? Mikor van szüksége a babádnak tejen kívül másra? Honnan tudod, hogy elegendő tejhez jut? Hogyan építhető le a pótlás? Hogyan kezeld a mellgyulladást? Milyen gyakran tedd mellre? Miért sír? Mit tehetsz, ha fáj a szoptatás? Miért nem gyarapszik? Miért ébred éjjel? Hogyan tudod elválasztani? És egyáltalán hogyan lehetsz a kisbabádnak elég jó édesanyja úgy, hogy ebben te magad is jól érezd magadat?
Személyes és online szoptatási tanácsadás / laktációs tanácsadó szolgáltatás kísérés formájában a teljesség igénye nélkül a következő témákban:
- fájdalmas szoptatás, bimbó sebesedés
- helyes mellrehelyezés, jó szopási technika
- kevés tej probléma
- eligazodás a szoptatást érintő kérdésekben: tejtermelés, igény szerinti mellretétel
- nem megfelelő gyarapodás (lassú gyarapodás, súlystagnálás, csökkenés)
- szoptatási pozíciók begyakorlása
- mellgyulladás / tejcsatorna elzáródás
- aluszékonyság
- túl erős tejleadó reflex
- gátolt tejleadó reflex
- szopási sztrájk
- cumizavar
- hozzátáplálási kérdések, evésproblémák
- elválasztás – elválasztódás
- sírás – megnyugtatás
- altatás – alvás
- napirend
Szoptatás KÍSÉRÉS CSOMAG
Mit jelent a kísérés csomag?
Egyszeri tanácsadás helyett a probléma teljes feloldásáig folyamatos kapcsolattartást és több alkalmas konzultációt biztosítok neked.
Egyéni igényeidre szabva végigkísérem akár napi kapcsolattartásban a szoptatás alakulását, a baba fejlődését és az anya-baba kapcsolatban felmerülő témákat (sírás, alvás, hasfájás, anyai szorongások). A szoptatási problémák gyakran összefüggnek érzelmi és anya-baba kapcsolati nehézségekkel. Éppen ezért a szoptatási tanácsadói tudásom mellé a szülő-csecsemő konzultációs és a test-orientált terápiás tudásomat is adom neked a folyamatban.
Miben hatékonyabb a kísérés, mint az egyszeri tanácsadás?
- Az egyszeri tanácsadás gyakran kevés, hiszen a szoptatási problémák általában összetettek, és hosszabb folyamat során oldhatók csak fel teljesen. A folyamat közben sok új helyzet adódik, a baba reakciói változnak. A tápszeres pótlás leépítése, a tejmennyiség növelése, a bimbó fájdalom elmulasztása, az aluszékonyság vagy a szopási sztrájk feloldása időt és gyakran folyamatos támogatást igényel. Naponta változhat a baba viselkedése, súlyának az alakulása, a te érzelmi állapotod. Ilyenkor mindig új kérdések merülnek fel, amire jó, ha kapcsolattartásban gyors válaszokat kaphatsz. A változások függvényében tudjuk akár naponta módosítani a tervet, például a pótlás mennyiségét, a fejés szükségességét, a mellretétel gyakoriságát vagy mérlegeljük, hogy kell-e folytatni az ébresztéseket.
- A szoptatási problémák erős anyai szorongást szoktak okozni. A kísérés biztosítja azt számodra, hogy az érzelmi hullámvasút kétséget és elbizonytalanodást keltő pillanataiban kaphass tőlem megtartó érzelmi támogatást és megerősítést.
- Ezen kívül a traumatikus szülésélmény, a szülés utáni szeparáció, az esetleges kórházi kezelés vagy bármilyen traumaként megélt helyzet is erősen hathat az érzelmi állapotodra és a szoptatási problémára. Ugyanígy a saját gyerekkorodból hozott kötődési minta és sérülések is felszínre jönnek az anyaságban. A a te igényeid mentén a terápiás és traumafeldolgozó tudásommal ezeken is tudunk dolgozni.
- A szoptatási kérdések a legtöbb esetben összefüggnek a megnyugtatás, az altatás és a csecsemőkori érzelemszabályozás kérdéseivel. Éppen ezért a konzultációkon nemcsak az akut probléma feloldását célzó szoptatás technikai kérdésekben kapsz segítséget, hanem a kötődés, az érzelemszabályozás kérdéseiben is.
Végig melletted vagyok komplex szakmai és emberi támogatással, ami jelentős biztonságérzetet ad neked. Havonta korlátozott számú édesanyával dolgozom így együtt.
Mennyi ideig tart a kísérés?
A problémának, az igényeidnek és a célkitűzéseknek a függvényében általában 2-12 hét közötti időtartamig.
Hogyan tudsz jelentkezni?
Ingyenes 20-30 perces előzetes konzultáció után személyre szabott ajánlatot adok neked. Jelentkezni itt tudsz: https://verdesdora.hu/kapcsolat/
VÁRANDÓS vagy?
VÁRANDÓSOKOKNAK a szoptatás kísérés csomagba az alábbiak tartoznak:
- Szoptatási tudáscsomag online kurzus, ami felkészítő a szoptatásra és egyben a szoptatás első évében felmerülő minden fontos kérdésre részletes választ ad.
- konzultáció a szülés előtt
- a szülés és az azt követő napokban telefonon való rendelkezésre állás
- szülés után heti 1 online vagy havi 1 személyes és 1 online konzultáció
- korlátlan email / messenger üzenet váltás, bármikor tudsz kérdezni
- a baba fejlődésének követése
- szükség esetén megfelelő más szakemberekkel való összekötés
AKUT SZOPTATÁSI PROBLÉMÁD van?
AKUT SZOPTATÁSI PROBLÉMA ESETÉN 0-12 hónapos kor között a szoptatás kísérés csomag kereteiben általában az alábbiak vannak benne:
- Szoptatási tudáscsomag online kurzus, ami a szoptatás első évében felmerülő minden fontos kérdésre részletes választ ad.
- heti 1 vagy több konzultáció online / személyesen a probléma jellegétől függően
- korlátlan email / messenger üzenet váltás, bármikor tudsz kérdezni
- a baba fejlődésének követése
- szükség esetén megfelelő más szakemberekkel való összekötés
- írásos összegzést adok a javaslataimról, amelyet a gyerekorvosnak, védőnőnek is meg tudsz mutatni.
Mit nyújtok a KÍSÉRÉS CSOMAGBAN szoptatási tanácsadásként?
- Átbeszéljük részletesen az előzményeket és a jelen helyzetet.
- Megkeressük a konkrét probléma okát, és kezelésének a lehetőségeit.
- személyes találkozás esetén:
- Megvizsgálom a baba száját, a szopási technikáját, szükség esetén a mellet.
- A megoldását célzó gyakorlati lépések többféle módját kipróbáljuk:
- helyes mellrehelyezés
- különböző szoptatási pozíciók (nyugágypóz, fekvő póz, bölcsőtartás, kereszttartás, hónaljtartás)
- fejés
- fájdalmas/sebes bimbó kezelése
- pótlás adása alternatív etetési eszközzel (pohár, kanál, szonda, fecskendő)
- éhségjelek felismerése
- hordozás
- Átbeszéljük a számodra elképzelhető, lelkileg és testileg is megfelelő megoldási utakat. Sosem csupán egyetlen megoldás van. Mindig vannak alternatívák. Azt érdemes választanod, amiben érzelmileg is jól érzed magadat.
- Segítek, hogy lásd az egész képet! A tanácsok mögötti tudományos tényeket valamint a szoptatásnak az alvással, megnyugtatással és a baba fejlődésével kapcsolatos összefüggéseit is elmagyarázom. Ez segít neked eligazodni az egymásnak ellentmondó tanácsok útvesztőjében. Segít önálló döntéseket hozni.
- Az érzelmi nehézségeket is átbeszéljük.
- Kiegészítő anyagok küldök, ha szükséges.
- 0-6 hónapos gyermekek esetében a nehézség jellegétől függően általában szükséges a szoptatás megfigyelése. Ha erre személyesen nincs lehetőség, akkor online a tanácsadás alatt vagy előre elküldött videón nézem meg a baba szopizását.Vannak olyan nehézségek, amik mindenképp személyes konzultációt igényelnek.
- Kapcsolattartásban a (napi) változásokat követem és ezek alapján a javaslatokat módosítjuk.
Az ELVÁLASZTÁSON és a SZOPTATÁS KORLÁTOZÁSÁN gondolkodsz?
Az elválasztás szorosan összefügg az érzelemszabályozás és a határhúzás kérdéseivel. Kevésébé szoptatás technikai, mint inkább kapcsolati kérdés. Ideális esetben az elválasztás egy fokozatos folyamatban valósul meg, amiben van lehetőség a gyerekedet (és magadat is) felkészíteni a folyamatra. Majd feldolgozható lépésekben gyengéden lehet végigvinni a szopik korlátozását és a szoptatás befejezését.
ELVÁLASZTÁS ESETÉN 12 hónapos kor felett a szoptatás kísérés csomag kereteiben általában az alábbiak vannak benne:
- Online konzultációk a folyamat teljes ideje alatt. Egyéni helyzettől függően beszéljük meg, hogy milyen gyakran, mennyi időn át és hány alkalom összesen.
- emailes elérhetőség a folyamat közben, bármikor tudsz kérdezni
- ingyenes részvétel A gyengéd elválasztás lépései című online műhelyen
Személyes tanácsadásra az alábbi területekre tudok kimenni: Budapest (I., II., III., IV., V., VI., VIII., IX., XI., XII., XIII. kerület), Budakeszi, Nagykovácsi, Solymár, Szentendre és környéke (Budakalász, Pomáz, Leányfalu, Tahi, Visegrád, Dunabogdány).
Mi van, ha nem oldódik meg a probléma?
Előfordulhat, hogy maga a konkrét probléma, amivel eredetileg kerestél, minden erőfeszítésünk ellenére sem oldódik meg a szoptatási tanácsadás eredményeképpen.
Esetleg nem lehet elérni a kizárólagos szoptatást vagy a kisbabád továbbra is sokat sír. Ezekben az esetekben is tudsz előre lépni, hogy az adott helyzetből a számotokra legtöbbet tudd kihozni.
Például megtalálhatjuk a pótlás számodra ideális módját, ami mellett a szoptatás bármeddig folytatható. Vagy megértheted kisbabád sírásának mélyebb okait, és rátalálhatsz az útra, ahogyan Te ebben ővele együtt tudsz lenni.
Lehetőség van kevesebbért is szoptatási tanácsadást kérni.
Milyen gyorsan tudok időpontot adni?
A szoptatási problémák általában gyors, napokon belüli segítséget igényelnek. Éppen ezért igyekszem mihamarabb (aznap vagy másnap) válaszolni a megkeresésekre.
Előfordulhat azonban, hogy nincs belátható időn belül kapacitásom. Hogy ezekben az esetekben se maradj segítség nélkül, ilyenkor megírom ezt neked és a megkeresést továbbítom valamelyik szoptatási tanácsadó kollégámnak, akivel együtt dolgozom és aki ugyanezen keretek között átveszi tőlem a tanácsadást. Ha egyikünk sem ér rá, akkor ajánlunk további lehetőségeket.
Szeretnéd azonnal elkezdeni a probléma feloldását?
A honlapon található videókurzusok ebben segítenek neked. Pár perc alatt eléred a nehézségek részletes magyarázatát és a lehetséges megoldásokat. Témától függően a demonstrációs videókat.
A problémák kialakulásának okait és a kezelésükről szóló általános információkat tartalmazzák. Ugyan nem helyettesítik a személyes szoptatási tanácsadást, de sok esetben ezek meghallgatása is elég lehet egy nehézség feloldásához vagy az első lépések megtételéhez és ahhoz, hogy megnyugodj.

Videókurzusok
A szoptatási problémák kezelése és megelőzése
Szoptatásra felkészítő kurzus várandósoknak
1. Szoptatásra felkészítő kurzus és szoptatási elsősegély az első 2 hónapra
2. Tejtermelés és tejmennyiség – Mitől lesz elegendő a tejed?
3. A szopási sztrájk és a cumizavar kezelése
4. A szoptatási pozíciók és a fájdalommentes szoptatás
5. Sírás és alvás. Megnyugtatás és altatás.
6. Hozzátáplálás
7. Szoptatási Tudáscsomag – az összes kurzus egyben
Gyakori kérdések a szoptatási tanácsadókról
Sokféle elnevezés létezik. Nézzük meg, mi a különbség szoptatási tanácsadó és szoptatási tanácsadó között.
Ki a szoptatási tanácsadó?
Magyarországon először a La Leche Lige (LLL) keretein belül lehetett szoptatási tanácsadóként dolgozni. A Ligás szoptatási tanácsadók maguk is szoptató anyák, akik tapasztalatukat egészségügyi és kommunikációs ismeretekkel egészítik ki a Liga nemzetközileg meghatározott ‘képzése’ alapján. A Liga alapelve, hogy anyák támogatnak anyákat önkéntes munkában. A támogatásnak ez a formája kutatások szerint az egyik leghatékonyabb módja.
Ki a laktációs szaktanácsadó?
- Magyarországon a Semmelweis Egyetem Mentálgiéné Intézetének képzésén lehet Laktációs Szaktanácsadó végzettséget szerezni az egészségügyben dolgozó szakembereknek. Sokan a La Leche Liga önkéntes szoptatási tanácsadói közül is elvégezték ezt a szakot.
- A nemzetközi IBCLC vizsgával és minősítéssel rendelkező szoptatási tanácsadók az IBCLC-ék. Ez a végzettség a magyar Laktációs Képzéstől függetlenül is megszerezhető, ehhez a nemzetközileg szervezett vizsga alapfeltételeinek kell megfelelni és sikeres vizsgát kell tenni. A legtöbben, akik a Semmelweis Egyetem Laktációs Szakán végeznek laktációs tanácsadóként, leteszik a nemzetközi IBCLC vizsgát is.
- A fenti két végzettség adja az elérhető legalaposabb szakmai tudást. Ezeknél nem követelmény, hogy a szoptatási tanácsadó maga is sikeresen szoptató anya legyen.
Ki az önkéntes szoptatási segítő?
A Szoptatásért Magyar Egyesület önkéntes szoptatási segítő képzését elvégzett anyák vállalnak szoptatásban segítségnyújtást a lakóhelyük területén, barátoknak, ismerősöknek. Saját anyai tapasztalatuk mellé bizonyos alapismereteket kapnak a leggyakoribb szoptatási nehézségekkel és a csecsemők fejlődésével kapcsolatban. Komolyabb nehézség esetén tudják, hogy hova irányítsák tovább az anyát.
Helyettesíti-e a laktációs szaktanácsadó és a szoptatási tanácsadó a védőnő és a gyerekorvos munkáját?
Semmiképpen sem. Ideális esetben a védőnővel és a gyermekorvossal együttműködve, a szoptatási tanácsadó kiegészíti az egészségügyi szakemberek munkáját. Így lehet valódi segítség az édesanyák számára.