Tartalom
- 1 Újszülött sárgaság – élettani sárgaság – mi okozza?
- 2 Az élettani sárgaság tünetei és jelei
- 3 Mikor jelentkezik az élettani újszülött sárgaság?
- 4 Az újszülött sárgaság meddig tart?
- 5 Az újszülött sárgaság kezelése és megelőzése
- 6 Napfény a sárgaságra?
- 7 Ami nem oldja az újszülött sárgaságot
- 8 Kóros mértékű sárgaság
Ha az újszülött babád besárgul, akkor sem kell megijedned. Az újszülöttek több, mint 50%-ánál előfordul az újszülött sárgaság. A koraszülötteknél pedig ez az arány még magasabb. Az esetek legnagyobb részében azonban teljesen ártalmatlan, normál élettani jelenségről van szó. A gyakori szoptatás, az édesanyával való 24 órás együttlét legtöbbször elegendő ahhoz, hogy az újszülött sárgaság oldódjon minden egyéb kezelés nélkül.
Hogyan tudod megelőzni és csökkenteni az újszülött sárgaságot? Mire figyelj oda az első napokban, ha besárgul a babád? Ebben segítek neked ezzel az írással.
Újszülött sárgaság – élettani sárgaság – mi okozza?
A nevéből is látjuk, hogy ez a fajta sárgaság normális. Alapja a méhlepényen keresztüli oxigénellátásról a légzésre való átállás. Méhen belül több vörösvértestre van szüksége a magzatnak ahhoz, hogy megfelelő mennyiségű oxigénhez jusson. Amikor megszületik, akkor a légzés útján kevesebb vörösvértestet használva jut elegendő oxigénhez. A felesleges vörösvértestek elkezdenek lebomlani. Ennek a folyamatnak a mellékterméke a bilirubin. Előfordul, hogy a bilirubin lebontását a baba éretlen mája nem ‘győzi’ és a bilirubin egy része nem tud azonnal kiürülni, hanem felhalmozódik. Ez okozza az újszülött sárgaságot.

Az élettani sárgaság tünetei és jelei
- A pici bőrét és szemfehérjéjét sárgásra színezi a bilirubin. Olyan az újszülött, mintha jól lebarnult volna a napon. Szó szerint besárgul a baba.
- Aluszékonnyá válhat. Nem minden besárgult baba aluszékony, de az aluszékonyság kockázata nő a sárgaság esetén. Ez azt jelenti, hogy hajlamos többet aludni az újszülött, mint amennyire szüksége lenne.
- Az aluszékonyság következtében kevesebbszer szopik, mint amennyit igényelne.
- Nagyobb lehet a súlyvesztés. Általában megközelíti vagy meghaladja a születési súly 7-10%-át. Kevés a széklet és a vizelet.
- A besárgult baba vérében pedig kimutathatóan magasabb a bilirubin érték. A bilirubin normál értéke mindig az adott életnapnak megfelelően változik.

Mikor jelentkezik az élettani újszülött sárgaság?
A születés utáni 3-4. nap körül válik láthatóvá a babán. Az ennél korábban, az első, második életnapon jelentkező újszülött sárgaság esetében valószínűleg a sárgaságnak egyéb okai is vannak. Ez kívül esik a normál élettani sárgaságon, és ritkán fordul elő.
Az újszülött sárgaság meddig tart?
A bőr és a szemhéj sárgás elszíneződése, valamint a bilirubinnak a határérték feletti értéke az első 2-3 hétben gyakran megmarad, és elhúzódhat akár a 6-10 hétig is. A hosszan tartó sárgaság (bizonyos határértéken belül) nem okoz egészségi problémákat és idővel magától elmúlik.
Sok baba bőrén másfél hónapon át is látszódik a sárgaság. Ilyenkor az anyák aggódva kérdezik, hogy mikor múlik el a sárgaság. Ha minden rendben van a babával, jól fejlődik, nem aluszékony, a kontroll vérvételen a bilirubin érték nem túl magas, akkor nincs ok aggodalomra. A sárgaság idővel el fog múlni.
A korábbi orvosi gyakorlat szerint az elhúzódó sárgaság esetén az amúgy teljesen jól fejlődő, egészséges kisbabát úgy kezelték, hogy a szoptatást néhány napra felfüggesztették. Ennek indoka az volt, hogy az anyatej bizonyos módon hozzájárul a magasabb bilirubin szinthez, azaz a sárgasághoz. Mára azonban egyértelműen azt mutatják a vizsgálatok, hogy a szoptatás ideiglenes abbahagyása nemcsak felesleges, hanem kifejezetten káros gyakorlat a besárgult baba kezelésére. Kockázatot hordoz a baba egészségére és egy sor szoptatási nehézséget okoz. Tudd, hogy élettani sárgaság esetén értelmetlen és káros is a szoptatás megszakítása!
Az alábbi videókurzusban az újszülött babád szoptatásának minden kérdésére választ találsz. Az újszülött sárgasággal összefüggő aluszékonyság kezelésére is.
Az újszülött sárgaság kezelése és megelőzése
- gyakori szoptatás – minimum 8 alkalom / 24 óra
- jó mellrehelyezés
- ébresztgetés 2-3 óránként
- (pótlás)
- (kékfény kezelés)
1. Az újszülött sárgaság kezelése – gyakori szoptatás
Az újszülött sárgaság kezelése otthon is megvalósulhat. A legtöbb esetben nem igényel kórházi tartózkodást. A megelőzés és kezelés legfontosabb eleme az igény szerinti, gyakori, jó mellrehelyezés, hogy az újszülött elegendő előtejhez jusson. Ha ez megvalósul, akkor a normál újszülött sárgaság nem jelent kockázatot a baba egészségére.
A bilirubin a magzatszurokkal, azaz az újszülöttek jellegzetes fekete színű székletével együtt tud hatékonyan ürülni az újszülött szervezetéből. A magzatszurkot pedig az előtej vagy más néven a kolosztrum hajtja ki a leghatékonyabban. Akkor jut elegendő előtejhez az újszülött babád, ha minimum 8 alkalommal (ennél sokkal többször is lehet) mellre kerül 24 óránként és minden alkalommal mindkét melledből szopizhat. Ez akkor valósulhat meg, ha veled van 24 órában és így te észleled az újszülött babád éhség jeleit: tömi az öklét a szájába, nyújtogatja a nyelvét, forgatja a fejét, keres.

Elegendő tejhez jut a babád, ha eleget pisil és kakil, a súlya az életnapoknak megfelelően alakul, éber és aktívan szopik.
Vizelet:
- 24 óránként annyi pisis pelusa, ahány napos
- 6. naptól minimum 6 színtelen, szagtalan pisis pelusa van 24 óránként
Széklet:
- a 3-4. nap után már nem mekóniumot, hanem barnás, zöldes székletet (átmeneti széklet), majd aranysárgát ürít
- 5-6. naptól 24 óránként minimum 3 széklete van
Súly és éberség:
- nem haladja meg a súlyvesztése a születési súlyának a 7-10%-át
- az 5. naptól növekszik a súlya
- ébred magától min. 8 alkalommal vagy legalábbis ébreszthető a szopizásokhoz
Ha a fenti feltételek valamelyike nem teljesül, akkor mindenképp kérj segítséget! Mert ez esetben kevés (elő)tejhez jut a babád. Emiatt nem üríti elég gyakran és elég nagy mennyiségben a mekóniumot. Így a mekóniumban benne lévő, a sárgaságot előidéző és fokozó bilirubin visszaszívódik a beleken keresztül az újszülött vérkeringésébe. Ez növeli az újszülött sárgaságot és egyben növeli a baba aluszékonyságát.
A fokozott aluszékonyság miatt az újszülött nem ébred a saját szükségére, hosszabban alszik, ezért még kevesebb tejhez jut. Ez viszont azt eredményezi, hogy gyengébb lesz az elégtelen kalóriabevitel miatt, a szopás hatékonysága csökken, lassabban üríti a mekóniumot, ami ismét fokozza az aluszékonyság és a sárgaság mértékét. Ez ördögi körré tud alakulni. Ezt az ördögi kört kell megelőzni és megszakítani.
2. Az újszülött sárgaság kezelése – jó mellre helyezés
A jó mellre helyezés segíti, hogy a babád hatékonyan tudjon szopni. Újszülöttkorban a nyugágypozíció a legjobb. Magadra teheted bőrkontaktusban, ez segíti a babád kereső- és szopóreflexét. Lehetőleg mindkét melledből szopjon minden alkalommal.
3. Az újszülött sárgaság kezelése – ébresztgetés
3. Kínáld gyakran, amikor csak ébredezik vagy jelzi, hogy szopni szeretne. Ha aluszékony a babád, akkor szükséges ébreszteni.
- 2-3 óránként lehetőleg éber alvás fázisban érdemes ébreszteni
- finom technikákkal (bőrkontaktus, tenyerek masszírozása, gerincen sétálni az ujjaiddal, vízszintesből függőlegesbe helyezni és vissza)
- tilos fájdalmat okozni, csipkedni, a haját húzni a babának!
4. Az újszülött sárgaság kezelése – pótlás
Ha sok súlyt vesztett és annyira aluszékony a besárgult baba, hogy nem tud hatékonyan szopni, akkor átmenetileg lehet, hogy szüksége van pótlásra a sárgaság kezelésének részeként. Ezt lehetőleg saját lefejt tejből kapja vagy donor női tejből. Ahogy egyre aktívabb és éberebb lesz, úgy egyre hatékonyabban fog szopni és a pótlás fokozatosan leépíthető.
5. Az újszülött sárgaság kezelése – kékfény kezelés
Egy bizonyos bilirubin érték felett kékfény kezelést szoktak alkalmazni a besárgult baba kezelésére. Ennek határértéke kórházanként eltérő lehet. Egy bizonyos hullámhosszúságú fény alkalmas a bilirubin lebontására. Ha erre van szükség, akkor nem opció az újszülöttkori sárgaság kezelése otthon. Mivel kékfényt otthon nem tudunk előállítani, csak kifejezetten erre a célra tervezett eszközt szabad használni. Létezik már kékfényt kibocsátó takaró is. Ennek előnye, hogy a baba a kezelés teljes ideje alatt az anyukája kezében lehet, szopizhat. Nem kell a kezelést a szoptatás ideje alatt sem szüneteltetni.
A kékfény kezelés fájdalom nélküli. A baba szemét kell csak letakarni, hogy a fény ne károsítsa. A kékfény kezelés plusz folyadék felhasználással jár a baba számára. Ezért különösen fontos a gyakori szoptatás és, hogy ne legyél elválasztva a besárgult babádtól.
Az alábbi kurzusban a sárgaság és az aluszékonyság kezelésében és a pótlás témáiban is részletes útmutatót kapsz.

Napfény a sárgaságra?
A napfény is tudja oldani az újszülött sárgaságot. Azonban csak szűrt napfénynek szabad a besárgult baba bőrét kitenni. Üvegen, függönyön át szabad a babát napoztatni levetkőztetve.

Ami nem oldja az újszülött sárgaságot
Korábban gyakorlat volt, hogy sárgaság esetén az újszülöttnek plusz folyadékot adtak. Ma már azonban tudjuk, hogy a cukros víz és a tea adása nem hatékony eszköze a sárgaság kezelésének. Mivel a bilirubinnak elenyésző hányada ürül a vizelettel. Ráadásul a plusz folyadék csökkenti a baba szopási kedvét, ezzel kockázatot hordoz a szoptatásra nézve. Az anyatej által biztosított kalóriabevitel és az előtej hashajtó hatása hatékonya sárgaság kezelésében.
Kóros mértékű sárgaság
Ritka esetekben az újszülött sárgaság hátterében komolyabb probléma van, amely kezelést igényel. Ha már az első napon jelentkezik a sárgaság vagy szélsőségesen gyorsan és magasra emelkedik a bilirubin szint, akkor az egyéb problémára utaló jel. Többek között vércsoport összeférhetetlenség, bizonyos anyagcsere betegségek, születés közben keletkezett vérömleny okozhat kóros sárgaságot. Ezek kiszűrését a kórházban elvégzik. Előfordulásuk nagyon ritka.