Milyen témákban segít neked a szülő csecsemő konzultáció?
Miért utasítja vissza az ételt? Normális, hogy nem alszik el egyedül? Miért sír olyan sokat? Miért nem fogad szót? Vajon biztonságosan kötődik? Miért félénk és visszahúzódó? Mit tehetsz, ha üt, rúg, csíp vagy harap? Hogyan segíts neki megtanulni kezelni az indulatait? Hogyan kezeld a hisztit? Mit tegyél, ha a gyereked szorong?
Nehézségeid és kérdéseid vannak a gyermekeddel az evés, az alvás, a sírás és megnyugtathatóság, a napirend, a dackorszak, a hiszti, a testvérféltékenység vagy a szobatisztaság kapcsán? Bizonytalan vagy abban, hogy hogyan kezeld a konfliktusokat és hogyan húzz határt úgy, hogy a kapcsolat ne sérüljön?
Mit kezdhetsz saját indulataiddal és erős érzéseiddel? Hogyan tudod a gyermekeddel való kapcsolatodat harmonikusabbá tenni? Hogyan tudsz elég jól gondoskodni a saját szükségleteidről is? Mitől fogod magad igazán jó anyának érezni? Hogyan segítheted magadat és a párodat a szülővé válás folyamatában?
Anyaként eddig ismeretlen érzések, indulatok és reakciók törnek fel benned olykor meglepő intenzitással? Mindez ijesztő és érthetetlen lehet. Azt vártad, hogy gyermeked születése boldogsággal tölt majd el, ehelyett gyakran mély tehetetlenséget, szorongást, bűntudatot, veszteséget és haragot élsz át? Néha olyat mondasz és teszel, amit később megbánsz? Vagy nem érzel magadban lelkesedést és energiát a mindannapokhoz?
Az integrált szülő csecsemő konzulensi, a test-orientált terápiás és a laktációs tanácsadói tudásommal a következő nehézségekben segítek nektek:
- evésproblémák, szoptatási nehézségek, cumisüveges etetéssel és szilárd étellel kapcsolatos nehézségek, hozzátáplálás
- alvási, altatási nehézségek
- sírás, megnyugtatás
- dackorszak
- bölcsődei, óvodai beszoktatás
- szobatisztaság, székletvisszatartás
- testvérféltékenység
- bölcsődei, óvodai beszoktatás
- érzelmi, kapcsolati, kötődésbeli nehézségek
- nehéz élethelyzetek (egyedülálló szülőség, válás, beteg gyermek, kórházi kezelés, krízishelyzetek)
- anyai szorongás, pánik, depresszió
- szülésélmény feldolgozás, traumatikus szülés
- szülésre, babázásra való felkészülés
- családdá válás, anyává válás kihívásai
A 0-3 éves kor közötti nehézségek mindegyikében segítek neked a szülő csecsemő és a szülő kisgyermek konzulensként.
Mi történik a szülő csecsemő konzultációk során?
- Konzulensként figyelmet, érzelmi biztonságot, támogató jelenlétet nyújtok egy közös felfedező úthoz, amelynek során a számotokra nehézséget jelentő gyermeki viselkedések, anyai érzések és kapcsolati megnyilvánulások mélyebb okait és lehetséges megoldásait keressük meg közösen.
- A szülő-csecsemő konzultációk során használok test-orientált/szomatikus terápiás elemeket, melyek az idegrendszerben beragadt trauma energiák oldását segítik. A beszélgetés mellett dolgozunk testi érzetekkel, mozdulatokkal, légzéssel.
- A cél, hogy rátalálj a saját erőforrásaidra, megerősödhess szülői kompetenciádban és eszközöket sajátíts el a nehézségek feloldásához.
- A gyermeki fejlődéssel és az életkori sajátosságokkal kapcsolatban kapsz tőlem hiteles és bizonyítékokon alapú ismereteket, konkrét kommunikációs és érzelemszabályozási eszközöket a mindennapi helyzetekre.
- Ha szükséges és szeretnél mélyebben dolgozni az érzelmi blokkjaiddal, akkor test-orientált önismereti egyéni alkalmakkal tudjuk kiegészíteni a konzultációs folyamatot.
Hogyan dolgozunk a szülő csecsemő konzultációkon?
- Az anyaként átélt élményeid és érzéseid, a múltból esetlegesen előbukkanó korai élményeid, a várandósággal, szüléssel kapcsolatos nehézségek, a gyermeked temperamentumával, viselkedésével, fejlődésével összefüggő várakozásaid és aggodalmaid, a számodra legfontosabb kérdések adják a beszélgetéseink vezérfonalát.
- Emelett gyermeked jelenléte, megnyilvánulásai és a kettőtök között zajló interakciók szintén fontos forrásai a válaszok megtalálásának. Csodálatos élmény, ahogyan a gyerekek reagálnak a felvetett témákra és segítik a megoldás megtalálását.
- Dolgozunk a gyermeked viselkedésének és jelzéseinek a megfigyelésével. Valamint a benned keletkező pozitív és negatív érzések, érzetek és hiedelmek mintázatával.
- Verbális megosztáson keresztül, valamint test-orientált terápiás módszerekkel, többek között mindfullness technikával, a testérzetek figyelésével, mozdulatokkal, hanggal is dolgozunk.
- Videó technikát is használok a köztetek zajló interakciók közös megfigyelésére.
Ki vesz részt a szülő csecsemő konzultáción?
A szülő csecsemő konzultáció legalább az egyik szülő, leggyakrabban az anya és a gyermek részvételével zajlik, online szülő konzultáció esetén csak a szülő(k) jelenlétével. Nagyban támogatja a folyamatot, ha mindkét szülő jelen tud lenni minél több alkalommal.
Miért fontos a gyermek jelenléte a szülő kisgyerek konzultáción?
- Az egészen pici csecsemők és az idősebb gyerekek is aktívan részt vesznek a konzultációkban. A felmerülő témák mind olyanok, amiket a gyermek nagyon jól ismer, hiszen a naponta ismétlődő helyzetekben ő is átéli azokat a nehézségeket és a hozzájuk kapcsolódó szülői reakciókat, amikről a konzultáción is szó van. Ezek kimondása a gyermek előtt segítség a gyermeknek, és nem teher, ahogyan sok szülő ettől fél.
- A konzultációs térben lehetősége van a gyereknek a viselkedésével, a játékával, a gesztusaival és érzéseivel reagálni a felmerülő témákra.
- A közös figyelemben és a konzultációs tér biztonságában a nehéz érzések átérezhetővé válhatnak, a gyermek jelzései mélyebb jelentést kaphatnak és az te és a gyereked közötti kapcsolódás mélyebb rétegei nyilvánulhatnak meg.
Van lehetőség online szülő konzultációra?
Igen. Online formában a konzultációs folyamatban a következőkre van lehetőség:
- a felmerülő nehézségek gyökerének és a lehetséges megoldási utaknak az átbeszélésére,
- a szülői érzelmi minták átdolgozására,
- a gyerek érzelem- és viselkedésszabályozási képességeit segítő szülői eszköztár elsajátítására,
- videótechnikával a szülő-gyerek interakciók megfigyelésére.
Az online térben a gyermek jelenlétére nincs lehetőség. Mivel a gyermek számára az online tér nem értelmezhető és nem használható.
Mennyi idős gyermekkel lehet jelentkezni a szülő csecsemő konzultációra és a szülő konzultációra?
0 – 3 év közötti gyermekkel várom a szülők jelentkezését.
Hány alkalommal találkozunk?
Egyszeri konzultációk helyett a probléma feloldásáig folyamatos kapcsolattartást és több alkalmas konzultációt biztosítok neked. Tehát kíséréssel dolgozom. A konzultációk gyakoriságát és a folyamat hosszát az első alkalmon határozzuk meg.
Általában 3-12 héten át kísérem a családokat az egyedi igényeknek megfelelően.
Ez azt jelenti, hogy akár napi kapcsolattartásban kísérlek az anya-baba kapcsolatban felmerülő nehézségeidben. A szülő-csecsemő konzultációs tudásom mellé a test-orientált terápiás tudásomat is adom neked a folyamatban.
Mi tartozik bele a kísérésbe?
Egyéni egyeztetés alapján:
- heti / kéthetenkénti 1 vagy több konzultáció személyesen vagy online
- korlátlan email / messenger üzenet váltás, bármikor tudsz kérdezni
- edukációs anyagok küldése
- az online műhelyeimen való ingyenes részvétel
- szükség esetén más szakemberekkel való összekötés
Hol tartom a konzultációkat?
Budapesten a Batthyány térnél és online.
Hogyan tudsz jelentkezni?
Ingyenes 20-30 perces előzetes egyeztetés után személyre szabott ajánlatot adok neked. Jelentkezni itt tudsz: https://verdesdora.hu/kapcsolat/
Minden az érzelemszabályozás körül forog
Valójában az összes eddig említett téma, a sírástól a testvérféltékenységen, alváson, dackorszakon át az evésproblémákig, és minden más nehézség is az érzelemszabályozás körébe tartozik. Az érzelemszabályozásban van elakadás, amikor a különböző életterületeken, a kapcsolatban problémába ütköztök.
Mert a kisgyerekkor legfontosabb feladata az érzelemszabályozás elsajátítása. Amellett, hogy a gyerekednek biztosítod a fizikai és értelmi fejlődését, segítened kell őt abban, hogy megtanuljon bánni a saját belső állapotaival, az érzelmeivel, a vágyaival, a késztetéseivel. Ezt nevezzük érzelemszabályozási képességnek. Ezen alapszik a viselkedésszabályozás. Hogy a helyzetnek és a belső állapotának megfelelően nagyobb gyerekként és felnőttként majd a megfelelő viselkedést tudja választani anélkül, hogy elfojtaná az érzelmeit vagy kontrollálatlanul kifejezné őket.
Ha érteni szeretnéd az érzelemszabályozás fejlődését és a te feladatodat ebben
Ha nincs égető nehézségetek, az jó hír:) Ha az a célod, hogy megértsd, hogy hogyan tudod a legjobban támogatni a gyerekedet abban, hogy érett érzelemszabályozási képessége legyen majd felnőttként, akkor örömmel várlak a konzultációkon és az online műhelyeken is. A látszólag különálló területek kezelése, mint az alvás, evés, dac és egyebek valójában mind közös alapokon állnak. Ha megérted az érzelemszabályozás alapjait, a gyerekkori idegrendszeri fejlődés menetét és a te szülői szerepedet ebben, akkor a különböző helyzetekben sokkal magabiztosabban fogod tudni hogy mire, hogyan érdemes reagálnod. Nem mellesleg a saját belső működésedet is megérted és a te érzelemszabályozási kapacitásod is nőni fog:)
Ki az integrált szülő csecsemő konzulens vagy szülő gyermek konzulens?
A csecsemő- és kisgyermekkor legfőbb feladata a fizikai növekedés mellett az érzelemszabályozás és viselkedésszabályozás optimális fejlődése. Ennek alapjai az anya-baba/szülő-gyerek kapcsolatban és kötődésben vannak. Minden nehézség, trauma vagy elakadás a gyermek érzelemszabályozási képességének fejlődését nehezíti. A szülő-csecsemő konzulens a nehézségek oldásával a harmonikusabb szülő-gyerek kapcsolathoz, ezzel pedig a gyermek egészségesebb érzelem- és viselkedésszabályozásához járul hozzá.
Az ELTE BGGYK és egyéb egyetemi képzéseken végezhető másoddiplomás képzés az integrált szülő-csecsemő/kisgyermek konzultáció.