
Milyen helyzetekben segít a szülő-csecsemő konzultáció?
A gyermekkel való együttlét során sok kihívással találkozhatsz. Az első években a szülőknek a legtöbb aggodalmat az evés, az alvás, a sírás és megnyugtathatóság, a napirend, a dackorszak, a testvérféltékenység, a szobatisztaság és a heves indulatkitörések kérdései okozzák.
Miért utasítja vissza az ételt? Normális, hogy nem alszik el egyedül? Szoktassam külön szobába? Mikor fogja átaludni az éjszakát? Miért sír olyan sokat? Miért utasítja vissza az ételt? Hogyan kezeljem a hisztit? Miért nem fogad szót? Miért fél a szakállas férfiaktól? Hogyan segítsek neki megtanulni kezelni az indulatait?
Másrészt anyaként eddig ismeretlen érzések, indulatok és reakciók törhetnek fel Benned olykor meglepő intenzitással. Mindez ijesztő és érthetetlen lehet. Azt vártad, hogy gyermeked születése boldogsággal tölt majd el, azonban lehet, hogy mély tehetetlenséget, szorongást, bűntudatot, veszteséget és haragot élsz át, vagy teljesen új nehézségekkel találod magadat szemben a párkapcsolatban.
Honnan jönnek ezek az érzések? Hogyan juthatsz át ezeken? Mit kezdhetsz saját indulataiddal? Hogyan tudod a gyermekeddel való kapcsolatodat harmonikusabbá tenni? Mitől fogod magad igazán jó anyának érezni? Hogyan segítheted magadat és a párodat a szülővé válás folyamatában?
Hogyan segítek Neked a konzultációk során?
A szülő csecsemő konzultáció semmiképpen sem tanácsadás. Konzulensként figyelmet, érzelmi biztonságot, támogató jelenlétet nyújtok egy közös felfedező úthoz, amelynek során a számotokra nehézséget jelentő gyermeki viselkedések, anyai érzések és kapcsolati megnyilvánulások mélyebb okait és lehetséges megoldásait keressük meg közösen. A cél, hogy rátalálj a saját erőforrásaidra és megerősödhess szülői kompetenciádban.
Abban segítek neked, hogy megtaláld azokat a válaszokat, amelyek neked és a te gyermekednek, családodnak segítenek.
Emelett a gyermeki fejlődéssel és az életkori sajátosságokkal kapcsolatban kapsz tőlem hiteles és bizonyítékokon alapú ismereteket, amelyek támogatnak szülőségedben.
Milyen témákról beszélünk a konzultációkon?
Az anyaként átélt élményeid és érzéseid, a múltból esetlegesen előbukkanó korai élményeid, a várandósággal, szüléssel kapcsolatos nehézségek, a gyermeked temperamentumával, viselkedésével, fejlődésével összefüggő várakozásásaid és aggodalmaid, a számodra legfontosabb kérdések adják a beszélgetéseink vezérfonalát.
Emelett gyermeked jelenléte, megnyilvánulásai és a kettőtök között zajló interakciók szintén fontos forrásai a válaszok megtalálásának.
Ki vesz részt a konzultációkon?
A konzultációk legalább az egyik szülő, leggyakrabban az anya és a gyermek részvételével zajlanak, azonban nagyban támogatja a folyamatot, ha mindkét szülő jelen tud lenni minél több alkalommal. A család egyéni igényeinek megfelelően akár a nagymama is jelen lehet.
Miért fontos a gyermek jelenléte a konzultáción?
Az egészen pici csecsemők és az idősebb gyerekek is aktívan részt vesznek a konzultációkban. A felmerülő témák mind olyanok, amiket a gyermek nagyon jól ismer, hiszen a naponta ismétlődő helyzetekben ő is átéli azokat a nehézségeket és a hozzájuk kapcsolódó szülői reakciókat, amikről a konzultáción is szó van. Ezek kimondása a gyermek előtt inkább segítség a gyermeknek, mintsem teher, ahogyan sok szülő ettől fél.
A konzultációs térben lehetősége van a gyereknek a viselkedésével, a játékával, a gesztusaival és érzéseivel reagálni a felmerülő témákra. A gyermek jelzései, viselkedése és az anyával való interakciók mind fontos részét képezik a konzultációs alkalmaknak.
A közös figyelemben és a konzultációs tér biztonságában a nehéz érzések átérezhetővé válhatnak, a gyermek jelzései mélyebb jelentést kaphatnak és az anya és a gyerek közötti kapcsolódás mélyebb rétegei nyilvánulhatnak meg. A nehézség feloldódásának fontos eszköze a gyermek jelenléte.
Mennyi idős gyermekkel lehet jönni a konzultációra?
0 – 3 év közötti gyermekkel várom a szülők jelentkezését.
Az erre kialakított tér otthonos, biztonságos a kisbabával és kisgyermekkel érkezők számára. A gyermekek tudnak játszani.
Hány alkalommal találkozunk?
A konzultáció egy több alkalmas folyamat a család egyéni igényeinek megfelelően. Általában 3-15 alkalommal találkozunk, alkalmanként 75 percben.
Hol tartom a konzultációt?
Budapesten a Batthyány térnél.
Mennyibe kerül egy alkalom?
Alkalmanként 16000Ft/75 perc a személyes konzultáció díja. Az online szülő konzultációé pedig 13000Ft/60 perc.
Van-e lehetőség online konzultációra?
Igen. Online formában a konzultáció a felmerülő nehézségeknek, konfliktusoknak és lehetséges megoldási utaknak az átbeszélésére ad lehetőséget. Nagyobb részt az anya (szülők) megélése van a fókuszban. Az online térben a gyermek viselkedésének megfigyelésére és a szülő-gyerek interakciók bevonására olyan módon nincs lehetőség, ahogyan az a személyes találkozásokban megvalósul.
Az online konzultáció során a szülő-gyerek interakciókra videó felvételek közös elemzésével nézünk rá.