Tartalom
- 1 Mikor kezdődjön a hozzátáplálás?
- 2 Ha tápszeres a babám, akkor kezdhetem hamarabb a hozzátáplálást?
- 3 Ha nem gyarapszik megfelelően 4-5 hónapos korban, akkor érdemes megkezdenem a hozzátáplálást?
- 4 A hozzátáplálásra való készülés
- 5 Miből tudod, hogy készen áll a szilárd étel megkóstolására?
- 6 Az önállóság jelentősége a hozzátáplálásban
- 7 A hozzátáplálás nem bonyolult
- 8 A hozzátáplálás kezdete nem a mennyiségekről szól!
- 9 Én, én, én!
- 10 Miért HOZZÁtáplálás? Mi lesz a szoptatással?
- 11 A hozzátáplálás menete
- 12 Kell-e a hozzátáplálási táblázat ahhoz, hogy tudd mikor mit adj neki?
- 13 Mi legyen az allergénekkel?
- 14 Amit érdemes elkerülni
- 15 A BLW, azaz a baba irányította hozzátáplálás
- 16 Milyen irányt kövess a szilárd ételek adásánál?
- 17 Félsz a fulladástól?
- 18 Mikortól kínáld vízzel?
Milyen jelekből tudhatod, hogy a babád készen áll a hozzátáplálásra? Mikor, hogyan és mivel kezdj neki? Mi a menete a szilárd ételek adásának? Hogyan állítsd össze a 6-7-8 hónapos babád étrendjét? Kell-e ehhez hozzátáplálási táblázatokat bújnod és hozzátáplálási recepteket keresgélned? Lehet-e ezt egyszerűen és könnyedén csinálni? Egyáltalán mitől lesz öröm az evés?
Mikor kezdődjön a hozzátáplálás?
A WHO ajánlása szerint a csecsemőknek 0-6 hónap között a kizárólagos szoptatás az optimális táplálás. Ez a biológiai norma. Ez idő alatt sem vízre, sem teára, sem más kiegészítésre nincs szüksége a babádnak. Az anyatej minden szükségletét fedezi az első félévben. Amennyiben igény szerint szoptatod, azaz rendszeresen és elvből nem korlátozod a szopások hosszát és gyakoriságát.
A szilárd ételek evésére tehát 6 hónapos kortól kezd készen állni. Más ajánlások a betöltött 5 hónapos kort jelölik meg. Nincs tidztán kőbe vésett időpont, vannak egyéni különbségek. Ugyanúgy, mint a mozgásfejlődésében. Több vizsgálat és több ajánlás (WHO, UNICEF, AAP) szerint azonban a fél éves kor az alsó határ. A legtöbb csecsemő bélrendszere ennél korábban még nem áll készen arra, hogy mást is emésszen anyatejen kívül. Sőt, ha idejekorán kap egyéb táplálékot, akkor az káros a baba egészségére. Olyan irányba befolyásolhatja a bélflórát, amitől az anyatej felszívódása is romlik, ami akár alultápláltsághoz is vezethet.
Éppen ezért arra a kérdésre, hogy mit ehet a 3-4 hónapos baba egyértelműen az a válasz, hogy anyatejet vagy annak hiányában tápszert. Szilárd ételt biztosan nem. Sem pürésítve, sem hígítva, sem lé formájában nem tesz jót neki.
Ha tápszeres a babám, akkor kezdhetem hamarabb a hozzátáplálást?
Nem. Ha a babád tápszert fogyaszt, akkor sem indokolt a hozzátáplálás megkezdése (5)-6 hónapos kor előtt. Anyatej hiányában a tápszer az, amire kizárólagosan szüksége van az első félévben. A 4 hónapos tápszeres baba sem jár jól azzal, ha elkezdesz vele szilárd ételeket kóstoltatni.
A szilárd táplálék nem tudja fedezni a szükségleteit az első félévben részben sem. A bélrendszerének és a szervezetének még érnie kell. A bébiételek marketingje ezt nem veszi figyelembe. Ezen kívül a korábbi, elavult csecsemőtáplálási tanácsok még sok helyen tartják magukat. Amikor 4 hónapos a babád, leginkább akkor vagy kitéve annak, hogy a hozzátáplálás megkezdését szorgalmazzák. Ez azonban ekkor még korai.
Ha nem gyarapszik megfelelően 4-5 hónapos korban, akkor érdemes megkezdenem a hozzátáplálást?
A válasz általánosságban ebben az esetben is a nem. A nem megfelelő gyarapodásnak sok oka lehet (rejtett fertőzés, allergia, rossz szoptatási gyakorlat, evési vagy szopási sztrájk, cumizavar, csökkent tejmennyiség…). Az idejekorán megkezdett hozzátáplálás az eredeti okot nem oldja fel és a babád éretlen emésztőrendszerét megterheli. Másrészt a hozzátáplálás kezdetben csak kóstolgatás, ismerkedés az ízekkel. Ezért érdemi kalória- és tápanyag bevitelt nem lehet tőle várni.
Ha gond van a gyarapodással, akkor kérj személyre szabott segítséget, hogy kiderüljön az ok, amit aztán lehet orvosolni.
A hozzátáplálásra való készülés
A szoptatáson keresztül már ismerkedik a babád az ízekkel, hiszen az anyatej ízét befolyásolja az, amit fogyasztasz. Még mielőtt ő maga enni kezdene, már észleli, hogy a család naponta asztalhoz ül. Megfigyel titeket, érzi a hangulatot az evés körül és kíváncsian nézi, mit csináltok. Ez a legjobb felkészülés a hozzátáplálásra.
Miből tudod, hogy készen áll a szilárd étel megkóstolására?
A gyermeked fejlődésében több olyan mérföldkő van, ami a szilárd ételek fogyasztását segíti, illetve jelzi, hogy készen áll rá:
Ami mindenképp fontos:
- elmúlt (5)-6 hónapos
- megtámasztással tud ülni
- nem tolja ki a nyelvével az ételt – megszűnik a nyelvkilökő reflex
- érdeklődik az étel iránt (nem utasítja el)
Ami nem előfeltétele a kóstoltatás megkezdésének, de segíti azt:
- megmarkolja az ételt és a szájához közelíti
- kijönnek a fogacskái
- megemészti a szilárd ételt
Ezek közül nem kell mindnek teljesülnie ahhoz, hogy elkezd a kóstoltatást. Az életkor, hogy legalább megtámasztással (az öledben) tudjon ülni, valamint a nyelvkilökő reflex megszűnése elengedhetetlen. Ez utóbbi azt jelenti, hogy a baba már nem tolja ki a nyelvével a szájába kerülő ételt, hanem a garat felé továbbítja és lenyeli. Fontos az is, hogy a baba szívesen elfogadja azt, amivel kínálod. Nem mindig és nem mindent, de legalább bizonyos ételekből egy-két kanállal vagy falattal kíváncsian kóstolgasson. Érdeklődve nézze, hogy ti mit esztek és kifejezze, hogy ő is szeretné kipróbálni. Nagyon fontos, hogy a babád érdeklődése vezesse a hozzátáplálást.
Ha rendszeresen és kizárólag tiltakozik az étel ellen, akkor vagy nincs még itt az ideje a hozzátáplálásnak a számára vagy valami érzelmi vagy fizikai probléma van a háttérben. Erről az evészavarokról szóló írásban olvashatsz.
A fogak kibújása nem előfeltétel. Fogak nélkül, ínnyel is tud enni egy baba. Valamint a kezdeti kóstolgatások során egy ideig az is teljesen normális, hogy a pelenkában emésztetlenül látod viszont az ételt. Az pedig, hogy meg tudja markolni és a szájába tudja tenni a falatot fontos azért, mert az önállóságot lehetővé teszi. Pépes étellel kanálból vagy ujjról enélkül is meg lehet kínálni a babádat.
Az önállóság jelentősége a hozzátáplálásban
A babád a táplálkozásban fokozatosan válik le rólad. A hozzátáplálás ezért nemcsak fizikai szinten váltás, hanem a leválásban, az önállósodásban érzelmileg is jelentős mérféldkő. Hiszen innentől már nemcsak te testeden keresztül, hanem közvetlenül a világból, annak egy darabját képes táplálékként magához venni.
A hozzátáplálás nem bonyolult
A hozzátáplálást nem lehet elrontani azzal, ha könnyedén veszed. Sokkal inkább el lehet rontani viszont, ha nagyon sok az aggodalom, ha nagyon precízen és tudományosan akarod csinálni. Miért? Mert a hozzátáplálás lényege az öröm és felfedezés.
A hozzátáplálás kezdete nem a mennyiségekről szól!
Belegondoltál, milyen lenne, ha hónapokon át csak egyfajta lét fogyasztanál és egyszer csak valaki mást próbálna a szádba tenni? Furcsa lenn? Izgalmas? Ijesztő? Te szeretnéd megfogni a kezeddel azt, amivel kínálnak? Szeretnéd alaposan megnézni a szemeddel, hogy mi az? Fontos lenne a színe, az állaga? A kisbabád is hasonlóan van a szilárd ételekkel.
Én, én, én!
Éppen ezért eleinte a hangsúly mindenképpen azon van, hogy a babád kedvet kapjon az új kalandhoz. Hogy felfedezés legyen a számára és semmiképp sem kényszer és stressz. Minden baba elképesztően kíváncsi.. Erre van kódolva. Hogy felfedezze a világot és a saját képességeit. Felfedezni akkor tud, ha ő maga önállóan kísérletezhet. Ha a saját kíváncsisága után mehet. Megnézheti, megfoghatja, kiköpheti, szétkenheti. A te általad szabott keretek között természetesen. És veled osztozva az élményeiben. Ez a kulcsa a sikeres hozzátáplálásnak.
Az evés erőltetve, stresszben, mennyiségi elvárásokat teljesítve, anélkül, hogy a baba maga kérné az ételt, maga nyúlhatna bele, vagy markolhatná a kanalat, nem szokott hosszú távon jól menni. Ezek a nehezítések sokszor oda vezetnek, hogy a gyerek az evéses helyzetet visszautasítja. Keveset vagy egyáltalán nem eszik. Ilyenkor beszélünk evészavarról.
Miért HOZZÁtáplálás? Mi lesz a szoptatással?
A szoptatások gyakoriságának és az anyatej mennyiségének nem kell csökkennie a hozzátáplálás mellett még jó ideig. Hacsak nem, te ezt kifejezetten szeretnéd. A szilárd étel nem kiváltja a szoptatást, hanem a szoptatáshoz pluszban adódik hozzá. A baba számára jó, ha nagyjából egy éves koráig az anyatej marad a fő táplálék.
A hozzátáplálás menete
A kínálgatást 6 hónapos kor fölött napi egyszeri alkalommal érdemes kezdeni és jobb egyszerre egyféle étellel. Az első alkalmakkor a babák szívesebben fogadják az ujjról kínált ételt vagy azt amit ők maguk vehetnek kézbe. De természetesen kanállal is próbálkozhatsz, ha a babád elfogadja.
Akár darabossal, akár pürével kezdesz az első alkalmak során az ismerkedés a cél. Pár kanálnál, néhány nyalásnál vagy falatnál nem szokott többet elfogadni ilyenkor egy baba és nem is kell neki. Élvezd, ahogy a babád ismerkedik az új élménnyel, ahogy fintorog, ahogy csodálkozik. Az lesz a számára az egyik legfontosabb, hogy te osztozni tudsz-e az ő élményében. Rád néz, és figyeli a te reakciódat. Ha össze tudtok nevetni, ha látja, hogy átéled, amit ő tapasztal, akkor ez biztonságossá teszi számára az evést.
Érdemes napközben és nem este kóstoltatni, azért, hogy ha az emésztését megterheli, akkor ne ez az éjszakátokat nehezítse meg.
1-2 hét elteltével már lehet, hogy egyszerre többet is megeszik. de ha még nem, az is rendben van. Vannak babák, akik 8-9 hónapos korukig csak kis mennyiségekkel ismerkednek.
Ha már egyféle ételt szívesen elfogad és pár napon át adtad és úgy látod, hogy nem okoz emésztési nehézséget, akkor bevezethetsz egy új ételt. Majd ha szívesen eszik a babád, akkor 4-6 hét elteltével elkezdheted naponta kétszer is kínálni.
Nagyjábóll 12 hónapos kor tájékán szokott megfordulni a szilárd étel és az anyatej aránya.
Kell-e a hozzátáplálási táblázat ahhoz, hogy tudd mikor mit adj neki?
Használhatsz táblázatokat, ha neked biztonságot adnak, de nem feltétlen szükséges ahhoz, hogy megfelelően tudd táplálni a babádat. Az ételek bevezetésének sorrendje rugalmas. Kultúránként és kontinensenként különbözik. A WHO és más egészségügyi szervezetek sem írnak elő konkrét sorrendet.
Lehet kezdeni gabonával, züldséggel, gyümölccsel és hússal is.
Mi legyen az allergénekkel?
A kutatások és vizsgálatok a mai napig sem adnak egyértelmű választ. Ami biztos, az az, hogy az allergének bevezetését érdemes akkora időzíteni, amikor még anyatejet is fogyaszt a baba, mert ez csökkenti a későbbi allergia és ételintolerancia kialakulásának kockázatát.
A tehéntej fogyasztására nincs szüksége egy gyereknek az első évben. A tejtermékekkel azonban ismerkedhet a hozzátáplálás megkezdése után 7-8 héttel. Vagyis akkor, amikor a baba már elfogad és szívesen eszik többféle ételt. Általában ez 9-10 hónapos kor körül érkezik el.
Fontos, hogy ha tejfehérje allergiára utaló jel van, akkor a tejtermékek (és általában a tojás) adásával is várni kell.
Amit érdemes elkerülni
- A méz olyan baktériumot tartalmazhat, amely az 1 év alatti babákra veszélyes lehet.
- tehéntej
- erősen sózott és cukrozott ételek
- Az (ultra)feldolgozott ételek, amelyekben magas a só-, a cukortartalom, tartósítószert és egyéb adalékanyagokat tartalmaznak.
- nyers hús és tojás
- A magok egészben fulladást okozhatnak, ezért egyes javaslatok szerint akár 3-4 éves korig kerülendők. Őrölt vagy magkrém formájában azonban adhatok már 6 hónapos kor felett.
A BLW, azaz a baba irányította hozzátáplálás
A korábbi hozzátáplálási szokásokat jellemző merev szabályok irracionális és életidegen volta hívta életre azt a nagyon is valós igényt, hogy visszatérjünk ahhoz a meggyőződéshez, hogy a babák alapvetően tudják, hogy mire van szükségük. A hozzátáplálásban is.
A BLW alapja a babák életösztönébe, kíváncsiságába vetett bizalom és az a meggyőződés, hogy sokkal szabadabb és egészségesebb viszonyt alakíthatnak ki a gyerekek az evéssel, ha a kezdetektől gyakorolhatják az evésben az önállóságukat.
Pár évtizeddel ezelőtt még szinte minden babát időre szoptattak, időre etettek, korán megkezdték a hozzátáplálást szigorúan kanálból és pürével. A baba nem nyúlhatott az ételbe és az etetés akkor volt sikeres, ha megette az adagját és a konyha makulátlan tiszta maradt. Ez a forgatókönyv nem segíti a gyereket abban, hogy azt tanulja meg, hogy az evés öröm és a saját éhség érzete irányítja, hogy mikor mennyit egyen. Pedig a cél a szoptatásban és a hozzátáplálásban is ez.
A BLW elvei szerint az önállóság fontos a kezdetektől. Felesleges pürésíteni az ételt, már kezdetektől lehet megfelelő méretű, maroknyi darabos ennivalót adni a babának, amivel maga is elboldogul. Amíg nincs (elég) foga, addig a puhára párolt vagy az eleve puhább állagú zöldségekkel és gyümölcsökkel lehet kínálni.
Szívesebben fogja azokat az ételeket megkóstolni, amiket a családtagjai esznek. Ezért érdemes arra figyelni, hogy olyan kerüljön az asztalra, amiből a baba is ehet. A BLW nem tartja fontosnak, hogy egyszerre egy ételféle legyen bevezetve. A kanál használatát pedig akkor támogatja, amikor már a gyerek maga is tud valamelyest kanállal is enni.
A BLW legfontosabb üzenete mindenképpen az, hogy engedd, hogy a babád felfedezze az ételek állagát, színét, a saját kézügyességét, és engedd, hogy ő szabja meg, hogy mennyit eszik meg egyszerre.
Milyen irányt kövess a szilárd ételek adásánál?
Nem a szabályokhoz való merev ragaszkodás fog neked segíteni. Ha blw-ézni szeretnél, akkor sem érdemes magadat mindenáron az irányelvekhez láncolni. Sokkal inkább az a lényeg, hogy megérezd, hogy neked mi komfortos a hozzátáplálásban.
Félsz a fulladástól?
Ha olyan vagy, aki ugyan mindent elolvasott az öklendezés jelentőségéről és tudja, hogy az öklendezés nem fuldoklás, mégis félsz a darabos ételek adásától, akkor inkább adj kezdetben pürét a babádnak. Ha tetszik neki a kanál és szívesen elfogadja, akkor nincs baj a kanállal. Remélhetően, ahogy egyre többször látod enni a gyerekedet, annál inkább megjön majd a bizalmad ahhoz, hogy a darabossal is megkínáld. Ha a félelmed mégsem csökken és ez gátol abban, hogy darabosat adj neki vagy minden evést végigszorongsz, akkor inkább kérj segítséget. Ilyen esetben korábbi feldolgozatlan trauma szokott a háttérben lenni, amit fel lehet oldani.
Ha felszabadultan és biztonságban érzed magad a darabos ételek adásával, akkor nyugodtan adj darabosat. A pürés ételek adása nem egy kihagyhatatlan lépése a hozzátáplálásnak.
Mikortól kínáld vízzel?
Amikor a babád már többet eszik egy-egy falatnál, akkor vízzel is kínálhatod. Nem feltétlen van szükség csőrös pohárra, felfedezheti az ivást rögtön vastag falú üveg pohárból is. Ha látja, hogy te iszol, akkor valószínűleg előbb-utóbb ő is ki akarja próbálni. Az ivás is részben felfedezés, nemcsak a szomj oltására szolgál a babának.
Az igény szerint szoptatott babák jellemzően később kezdenek el mérhető mennyiségű vizet inni. Ez rendben van. Az anyatej víztartalma nagyon magas, a babád folyadékszükségletét sokáig tudja fedezni. A víz esetében is fontos elkerülni az erőltetést és tukmálást.
Örömteli felfedezést kívánok nektek:) Az alábbi videókurzusban a hozzátáplálás alapjait járjuk körbe.