Tartalom
- 1 Miért sír és miért nem alszik? Mit tegyél?
- 1.0.1 A kisbabád egészséges! A kólika nem azt jelenti, hogy a babádnak emésztési gondja van!
- 1.0.2 Nincs is szerepe az emésztésnek a kólikában?
- 1.0.3 Milyen egyéb okok állhatnak a kólika szerű tünetek mögött?
- 1.0.4 Tévhitek a kólikával kapcsolatban
- 1.0.5 Vége lesz! Meddig tart a kólika?
- 1.0.6 Nem vagy egyedül! A csecsemők mekkora részét érinti a hasfájás?
- 1.0.7 Mik is a hasfájás / kólika jellemzői?
- 1.1 A tápszeres babák nem hasfájósak?
- 1.2 A kólika ellenszerei
- 1.3 A kólikás csecsemő elaltatása
- 1.4 Mi a helyzet a kólika és hasfájás ellen javasolt gyógyszerekkel?
- 1.5 Amikor tényleg gond lehet
- 2 Miért sír és miért nem alszik? Mit tegyél?
A tehetetlenség a legnehezebb. A csecsemőkori kólika kezelésében is. Szülés után, teljesen kimerülve, a nyűgös csecsemőt a kezedben tartva azt érezheted, hogy a legrosszabb az, ha sír. Te pedig nem tudsz neki segíteni. Azt mondják, hogy a hasfájás az oka. Vagy éhes? Fáj valamije? Ha ez kólika, akkor meddig tart? Van egyáltalán a hasfájásnak ellenszere?
Valójában mit jelent, hogy hasfájós a babád? Mi a hasfájás valódi oka? Bárcsak lehetne biztosra tudni. A bizonytalanság, a megnyugtatásra való sürgető belső készetetéssel együtt nagy belső feszültséget, akár kétségbeesést szülhet Benned.
Minden apró fogódzót igyekszel megragadni. Minden tanácsra figyelsz, hátha épp neki lesz igaza. Minden szert kipróbálsz, amit a hasfájás ellenszereként ajánlanak. Aztán összezavarodsz, hiszen annyi az ellentmondó vélemény. Leginkább az ismeretlen, épp csak most kezdődő anyaságodban bizonytalanodsz el. És a táplálás és szoptatás részleteiben.
Tények a nyugtalanság, az újszülöttkori hasfájás okairól és tüneteiről
Érhető, hiszen a legfőbb anyai feladatod a táplálás. Az első hetek és hónapok a szoptatás, etetés kérdései körül forognak. Amikor a babád nem nyugszik meg, akkor értelemszerűen ezzel hozod összefüggésbe. Ahogy az egész kultúránk ezt teszi.
Talán nem evett eleget? Vagy éppen túlette magát? Nem jó a tejem? Lehet, hogy átment valami az anyatejbe, ami miatt görcsöl és fáj a hasa? Ritkábban vagy gyakrabban szoptassam meg? Sorjáznak a fejedben az aggasztó gondolatok.
Videókurzus
Miért sír és miért nem alszik? Mit tegyél?
A videókurzus válaszokat ad a sírás és alvás kérdéseire 0-1 év között életkor szerint:
✅ gyakran ébred ✅ rövideket alszik
✅ nyugtalan, sír ✅ állandóan szopna
✅ szopással alszik el/nyugszik meg.
Praktikus tippek, hogyan segíthetsz a babádnak és mit tehetsz a saját nehéz érzéseiddel.
Bónusz: a bölcsőhalál kockázatának csökkentése.
A kisbabád egészséges! A kólika nem azt jelenti, hogy a babádnak emésztési gondja van!
Meglepő lehet a fenti kijelentés. Azonban így van! A kólika diagnózis mögött csupán hipotézisként áll emésztőrendszeri probléma. Az általánosan elterjedt kólika diagnózissal kapcsolatban az 1950-es években végezték az első vizsgálatokat. Azóta megszámlálhatatlan mennyiségű vizsgálat született ebben a témában. Akkor és azóta is az derül ki, hogy a hasfájósnak tekintett csecsemők legnagyobb része nem küzd kimutatható emésztési és egyéb egészségügyi problémákkal.
Sőt a kólikásnak mondott csecsemők és az ezzel nem küzdő csecsemők emésztőrendszerében nem találnak eltérést. A gyakran emlegetett sok gáz mennyiségében sem. Sokkal inkább fordított összefüggést találtak. A sírás során tud a baba több levegőt nyelni és ez fokozhatja a beleiben jelen lévő gázok mennyiségét.
Éppen ezért a ma hivatalosan használt kólika diagnózis meghatározásában régóta nyoma sincs emésztőrendszeri, egészségügyi problémára és táplálási nehézségre való utalásnak.
A kólika definíciója:
0-4 hónapos kor közötti ismeretlen eredetű elhúzódó sírás és nyugtalanság az amúgy egészséges és jól fejlődő csecsemőnél.
Ez azt jelenti, hogy megnyugodhatsz, hogy minden valószínűséggel nincs egészségügyi baja a kisbabádnak! Nyugtalan, sír, de ennek az oka nem egészségügyi baj. Ha egészséges, jól fejlődik, azaz megfelelően gyarapszik, pisil és kakil eleget, akkor minden bizonnyal rendben van a táplálása is. Ez önmagában nem oldja meg a naponta átélt nyűgös időszakok kezelését, mégis adhat némi megnyugvást.
A fentiek alapján a valóságot leginkább hűen tükröző elnevezés sokkal inkább az excesszív sírás, mintsem a kólika.
Nincs is szerepe az emésztésnek a kólikában?
Ezt biztosra nem állíthatjuk. A fenti meghatározás nem azt jelenti, hogy az újszülöttek nem küzdenek az emésztéssel. Joggal gondolhatjuk, hogy az emésztéshez való alkalmazkodási folyamatnak van része az újszülöttkori nyugtalanságban.
Minden valószínűséggel kisebb vagy nagyobb mértékben minden baba el van foglalva az első hónapokban az emésztéshez való alkalmazkodással. Ez nem is meglepő, hiszen magzatkorban nem kellett emésztenie. Születése után éretlen idegrendszere egy sor olyan testi érzettel találkozik, amivel azelőtt soha. Ezek között ott vannak az emésztéssel járó érzetek.
Ahogy a bélrendszerén végighalad a táplálék, ahogy a gázok távozni készülnek a beleiből, ahogy a székletet el kell engednie. A bélrendszer, a bélflóra alakulásának a legintenzívebb időszaka az első pár hónap. Épp az az időszak, amikor a hasfájásnak nevezett jelenséggel találkozunk.
A bélrendszer alkalmazkodása és az éretlen idegrendszer, ami miatt a kisebb ingerek is könnyen kibillentik a babát egyensúlyi állapotából, összeadódhat, és lehet az egyik oka az újszülöttkori nyugtalanságnak. Ez azonban természetes és nem kóros folyamat.
Milyen egyéb okok állhatnak a kólika szerű tünetek mögött?
- Idegrendszeri éretlenség: a csecsemők éretlen idegrendszere a sok új impulzus hatására könnyen túlingerlődik, és ebből az állapotból nehezebben tudnak megnyugodni. Az esti órákra ez fokozottan igaz. Más szempontból pedig az éretlen idegrendszernek rengeteg új ingerre van szüksége a példátlan gyorsaságú fejlődéshez. Egyes vélemények szerint a nyugtalanság és sírás akár egyfajta ingerkeresésnek is tekinthető.
- Hormonális okok: a cirkádián ritmus még kialakulatlan csecsemőkorban. Ez azt jelenti, hogy a baba hormonális rendszere még nem követi az éjszaka és a nappal váltakozásait. A melatonin szint a csecsemőknél az este közeledtével nem emelkedik meg vagy nem olyan mértékben, mint későbbi életkorban. Ebből kifolyólag a napközbeni sok inger és a fáradtság mellett nem tudnak könnyen megnyugodni és elaludni. Ennek következtében nyűgösek és sírósabbak lesznek.
- Tejfehérje érzékenység: a tejfehérje érzékenység valóban járhat excesszív sírással. Ha ehhez egyéb tünetek is társulnak, mint például a véres széklet, bőrtünet vagy elhúzódó taknyosság, akkor érdemes a tejfehérjeérzékenység lehetőségét kizárni.
- A kisbabád temperamentuma: egyes kutatások szerint a csecsemők eltérő temperamentuma, ahogyan a belső és külső ingerekre reagálnak, szintén magyarázat lehet a kólika jelenségére.
Tévhitek a kólikával kapcsolatban
- Reflux?
A refluxnak nem jellemző tünete a kólika! Sokszor a sírás okára az amúgy sokat bukó csecsemő esetében azt a diagnózist kapja az édesanya, hogy a baba refluxos. Ez egy ijesztő diagnózis és tovább erősíti azt a képet, hogy a babával van baj. A valódi reflux azonban komoly egészségügyi probléma, a tünetei nem azonosak a normál életkori bukás tüneteivel, biztos megállapítása vizsgálatot igényel. Ráadásul a refluxnak nem erős tünete a vigasztalhatatlan sírás. Tehát a kólika tünetei nem valószínűsítik a reflux betegség jelenlétét!
- Puffadás, gázok a belekben?
Nincs olyan tudományos adat, amely azt igazolja, hogy a szoptató édesanyák számára kerülendőnek ítélt ételek, mint a babfélék, a rostok, egyes bogyós gyümölcsök vagy összességében a K betűs ételek negatív hatással lennének a csecsemő emésztésére. Tény továbbá, hogy azok az összetevői az ételeknek, amik a felnőttnél puffadást okoznak, nem tudnak átjutni az anya vérébe és így az anyatejbe sem.
Ugyanakkor az anyákban és a köztudatban tartja magát az az elképzelés, hogy az anyai diéta hatással van a csecsemőkori kólikára.
Figyelj oda, hogy ne korlátozd magadat feleslegesen az evés terén az amúgy is megterhelő első időszakban! Ha valamilyen ételre gyanakszol, akkor pár napra hagyd el és figyeld meg, hoz-e változást. Ha nem, akkor nyugodtan fogyaszd!
Vége lesz! Meddig tart a kólika?
A fenti meghatározásból kiderül, hogy legkésőbb a 4. hónap körül a hasfájásnak mondott tünetek elmúlnak. A legtöbb csecsemőnél azonban ennél hamarabb, általában a 6-7. hét után érzékelhető a javulás. Kevesebbet sírnak, könnyebben megnyugtathatóak. A 2-3. hónap között pedig szinte teljesen elmaradnak a vigasztalhatatlan sírással töltött időszakok.
Belátható időn belül vége lesz! Nem tart örökké! Ez egy intenzív időszak, ahogyan a gyermekágy egésze sok szempontból a legerősebb átalakulások ideje érzelmileg és fizikailag is. Az anyának és a gyermeknek is. De pár hét, 2-3 hónap után könnyebb lesz!
Azért is olyan nagyon kimerítő és elbizonytalanító a nehezen kezelhető nyugtalanság és sírás, mert az anyai gondoskodásodnak nincs azonnali és egyértelmű eredménye. Mintha nem lenne hatékony. Mintha nem csinálnád elég jól. Ez azonban nem igaz!
A 3 vagy 6 hetes hasfájósnak érzett babáról való anyai gondoskodás érezheted olyannak, mintha feneketlen kútba öntenéd az energiáidat. De nem így van! Sokkal inkább olyan, mint a magvetés vagy a gyümölcs megérése. A kicsírázáshoz vagy az érett gyümölcs élvezetéhez hosszabb időre van szükség.
Az a sok gondoskodás, szoptatás, etetés, altatás és ringatás, amit a kisbabádnak a hasfájás ideje alatt adsz, rengeteget számít. Amikor majd 2-3 hónapos kora körül elkezd hosszabban beszélgetni Veled, Rád mosolyog, hamar megnyugszik, ha felveszed, akkor tudhatod, hogy mindez az első időszak fáradtságosnak, végtelennek és eredménytelennek érződő ringatásaiból, szoptatásaiból és babusgatásaiból is születik.
Nem vagy egyedül! A csecsemők mekkora részét érinti a hasfájás?
Vagyis hány százaléka a kisbabáknak nyugtalan és sír sokat látszólag ok nélkül 4 hónapos kor alatt? Nehéz pontos számot mondani, hiszen a felmérések a szülői észlelésen alapulnak. Azt pedig rengeteg tényező befolyásolja. Mindenesetre 14-40% közöttre tehető a 4 hónapos kor alatt kólikásnak érzett csecsemők száma. Közülük csupán 5 %-nál találnak fizikai, szervi problémát.
Nem vagy egyedül! Sok édesanya éli át ugyanazt a nehézséget nap mint nap, mint Te. Az elszigeteltség megnehezíti mindezt. A síró babával egyedül lenni nagymértékben növelheti a frusztrációdat, akár az indulataidat is! A csecsemősírás az egyik legerősebb stresszfaktor.
Ha tudod, hogy nem vagy egyedül a problémával, az segíthet. Ha tudsz más hasonló helyzetben lévő édesanyákkal beszélgetni és megosztani az érzéseidet, az még inkább megkönnyíti ezt az időszakot! Ha pedig aggodalommal töltenek el saját erős negatív érzéseid, akkor fordulj bátran szakemberhez!
Mik is a hasfájás / kólika jellemzői?
A hasfájás tünetei:
- A sírás, nyugtalanság, nyűgösség, aminek biztos okát nem találja a szülő és az orvos. Kizárásos diagnózis.
- A kólika tüneteiként szokták még emlegetni, hogy a csecsemő húzza fel a lábait. Nehéz megállapítani, hogy ez valóban az emésztéssel függ-e össze, hiszen az újszülött alapvető reflexe, hogy a kezeit és lábait magzatpózba húzza. Amikor nyugtalan, akkor főképp ezt teszi.
- Jellemző, hogy a késő délutáni és esti órákban jelentkezik.
Mikor kezdődik a kólika?
Tudjuk, hogy legkésőbb a 4. hónap tájékán lecseng. A hasfájósságnak nevezett jelenség kezdete pedig az 1-2. hét tájára tehető. Gyakori tapasztalat, hogy az első egy-másfél hétben hosszan és nyugodtan alvó csecsemő a 2. hét környékén nyugtalanná válik, különösen a késő délutáni és esti órákban.
A kólika mintázata életkor szerint:
- ideje: az első 2-4. hónap
- mintázata életkor szerint: a 2-6. hét között fokozódik, majd a 6. hét és 3-4. hónap között csökkennek a kólika tünetei
- mintázata napszak szerint: erősödő tünetek a délutáni és esti órákban
Érdekes tény, hogy a fenti mintázat a világ szinte minden táján és minden kultúrájában hasonló. Ez azt erősíti, hogy normál élettani jelenségről van szó és nem olyan jelenségről, ami bajt jelezne.
Vannak megfigyelések, amik szerint az olyan természethez közeli közösségekben és társadalmakban, ahol a nők szinte egész nap a testükön hordozzák a csecsemőjüket és nagyon gyakran szoptatják őket, nem tapasztalható ez a jelenség. Más vizsgálatok szerint ezeken a helyeken is megtalálható az alapvető mintázata a nyugtalanságnak ugyanebben az életkorban ugyanabban a napszakban, csak nem sokkal enyhébb formában és kisebb mértékben.
A tápszeres babák nem hasfájósak?
A táplálás módja nem befolyásolja a kólika tüneteit! Ellenben tudjuk, hogy a hasfájás diagnózisa, a sok sírás vezethet a szoptatás abbahagyásához még akkor is, ha valójában minden rendben van a szoptatással!
Gondolj csak bele! Ha azt mondja neked bárki, hogy a babád azért sír, mert fáj a hasa, mi az első, amiben elbizonytalanodsz? A szoptatás! Egy édesanya következő szavaival valószínűleg sokan együtt tudtok érezni: „Amióta azt mondták, hogy a túletetés miatt vagy az általam elfogyasztott ételek miatt sír a babám, azóta szorongva szoptatom meg, ha nyűgös. Látom, hogy ettől megnyugszik, közben mégis félek, hogy rosszat teszek neki a szoptatással!”
A vizsgálatok szerint a csecsemőkori kólika diagnózisa gyakran vezet a szoptatás teljes és korai abbahagyásához teljesen indokolatlanul.
Mi a másik aggodalom, ami eszedbe jut a kólika tünetit észlelve? Hogy éhes és nem elég neki a tejed! Pedig a kevés tejnek a valódi jelei nem azonosak a kólika tüneteivel! Ha mégis kétséged támad, akkor érdemes szakemberrel konzultálni, megnézni a gyarapodás, széklet és vizelet kérdését, valamint a szoptatási gyakorlatotokat, mielőtt a babádnak pótlást adnál!
A kólika ellenszerei
- Ringasd, hordozd, érintsd!
A megnyugtatás módjai között mindenhol a világon a ringatás, testközelség, ritmikus mozgás van.
- Válaszkész gondoskodás
Ha ennél mélyebbre megyünk, akkor azt találjuk, hogy a válaszkész gondoskodás csökkenteni tudja a kólika tüneteit, de a sírás, nyugtalanság és nyűgösség alapvető életkori és napszakhoz kötött mintázatát nem befolyásolja. Azaz nem szűnteti meg teljesen a jelenséget.
A válaszkész gondoskodás, amikor az anya a csecsemő jelzéseit észleli és azokra a csecsemő életkorának, a helyzetnek megfelelően éppen jó időben reagál, nagyban függ az édesanya érzelmi állapotától. Kevésbé az elhatározáson múlik, hogy válaszkészen fogod nevelni a gyermeked. A válaszkészség egy belső érzelmi kapacitás. Segíthet a belátás, de alapvetően a Te belső érzelmi egyensúlyodon és érzelemszabályozási képességeden múlik. Ennek növeléséhez pedig leginkább támogatásra van szükség!
- Gondoskodj magadról! Kérj segítséget!
Az anya érzelmi állapota befolyásolja a sírás anyára gyakorolt hatását és fordítva is. Ha fáradt, kimerült vagy, esetleg depressziós, szorongó, akkor a kisbabád sírása, hasfájása felerősítheti a negatív érzéseidet. Könnyen érezheted magad rossz anyának! Még akkor is, ha tudod, hogy a kólika normál életkori jelenség. A sírás egy stresszfaktor. A vigasztalhatatlan sírást óhatatlanul negatív visszajelzésnek érzékeled!
Ha Te szorongsz és nehéz érzések nyomasztanak, az vissza tud hatni a babád sírására, azaz fokozza azt. Ha ebben az ördögi körben érzed maga, akkor kérj segítséget! Mindannyiunknak szüksége van sok pozitív visszacsatolásra, főképp olyankor, amikor egy új, eddig sosem gyakorolt feladatot látunk el. Az anyaság és a baba ellátása új kihívás. Ha Te gondoskodsz róla és ő sír, akkor könnyen magadban keresed a hibát vagy rá fogsz haragudni. Keress támogató, elfogadó embereket, akik megerősítenek Téged az anyaságodban!
Ha a babád egészséges és jól fejlődik, akkor a cél sokkal inkább az, hogy Te tudj töltődni! Hogy minél több praktikus és érzelmi támogatást kaphass. Ezzel felvértezve, nagyobb lesz az érzelmi és fizikai kapacitásod arra, hogy a nyűgös első időszakot átvészeld.
- Lassíts!
A csecsemők sokkal lassabb belső ritmussal léteznek, mint mi felnőttek. Az itt és mostban vannak, teljesen átélve a bennük zajló folyamatokat. A megnyugvásukat nagyban segíti, ha Te magad is lelassulsz. Ha érzed a saját légzésed, ha jelen vagy minden mozdulatodban. Ha az érintés közben Te magad is érzed, milyen a tenyereddel a kisbabád finom testét megérinteni. Milyen a bőre, milyen a melege. Ezzel össze tudsz vele hangolódni. És ez számára is kapcsolódás és biztonság, azaz a megnyugvás legfőbb forrása.
- Próbáljátok ki a babamasszázst!
A masszázsban, ha Te is élvezed, érintés és figyelem van. A lelassulás és a jelenben és testben levés egy alkalmas formája. Egyes kutatások szerint csökkenti a kólika tüneteit.
- Nyugodtan mellre teheted, amikor nyűgös!
A szoptatás összetett anyai válasz. A megnyugtatás funkciója ugyanolyan fontos, mint a táplálás. A szopómozgás megnyugtatóan hat a csecsemőre és segít beindítani a bélperisztaltikát. Az anyatej összetevői között vannak olyan hormonok, amelyek kifejezetten a megnyugvást segítik elő. A szopómozgás és a saját édesanya teje, a szopással járó intim testkontaktussal együtt fájdalomcsillapító hatással is bír.
Ráadásul az anyatej rendkívül gyorsan emésztődik. A tévhit, miszerint meg kell várni, hogy kiürüljön a csecsemő gyomrából, növelheti a kólika tüneteinek erősségét. Sok édesanya azt tapasztalja, hogy ha a délutáni nyűgös időszakban gyakran szoptatja a babáját, akkor a sírás mennyisége csökken. Az újszülött baba természetes igénye, hogy bármilyen diszkomfort érzete van, akkor azt szopással enyhítse.
- Figyelj a jó mellrehelyezésre!
Ha nagyon gyorsan és erősen jön a tej, akkor a baba könnyen levegőt nyelhet, köhöghet. Segít neki, ha olyan pózban szoptatod, amiben a fejét szabadon elemelheti a melltől, amikor szükségét érzi. Másrészt a feje legyen magasabban, mint a popsija, azaz a függőlegeshez közelítő pozícióban! Az erős tejleadó esetében nő a baba frusztrációja, ami miatt még inkább nyugtalan lehet. Nehezebben tud megnyugodni a mellen, mivel kevésbé tudja kielégíteni a komfortszopás igényét. Idővel ez a helyzet javul majd.
Az első hetekben a mély mellretapadás segíti, hogy a babád hatékonyan és levegő nyelése nélkül tudjon szopizni.
- Kólika tartás
Sok hasfájósnak mondott baba szívesen fekszik a szülei alkarján hassal.
- Válts helyzetet, környezetet, ritmust, bármit!
Az újszülött könnyen alul- és könnyen túlingerlődik. Bármelyik miatt képes nyűgösködni. Ez összefügg az idegrendszeri érésével. Biztosan tapasztalod, hogy olykor kizökkenti a nyugtalanságból, ha ölből leteszed, ha más veszi a karjába, ha bentről kimentek a levegőre. Ami egy ideig megnyugtatja, az egy idő után már nem, ilyenkor ki lehet próbálni a változtatást!
A kólikás csecsemő elaltatása
Talán azt tapasztalod, hogy a babád könnyen felébred, röviden alszik és ennek okát a hasfájásban látod. Az újszülött alvásának nagy részét éber alvásban tölti, amiből minden apró belső és külső inger hatására könnyen megébred. Egy büfi, a kaki vagy akár a szelek is felébreszthetik.
Valójában a legtöbb újszülött szeret függőlegesben, az édesanyja testén aludni. Ilyenkor a büfi, a bukás kevésbé zavarja és ha meg is ébred, a testkontaktus, az édesanyja légzése, szívverése, testének melege és mozgása könnyen visszaaltatja. A kólikás csecsemők altatásánál ez fokozottan nagy segítség lehet.
Mi a helyzet a kólika és hasfájás ellen javasolt gyógyszerekkel?
Az eddigiekből talán Te is látod, hogy a csecsemőkori hasfájás jelensége mögött összetett okok állnak. Normál és általános jelenségről van szó. A kisbaba viselkedése mindig szorosan összefügg az anyukájával való kapcsolattal, a gondozással, az adott anya-baba párost körülvevő tágabb környezettel, a várandósság és szülés élményeivel, az adott kisbaba temperamentumával és azzal, hogy ezt a szülei hogyan fogadják.
Egy egészséges csecsemőnek a szerveztét megterhelheti minden olyan szer, amit az anyatejen kívül kap. A hasfájás elleni szerekkel kapcsolatos vizsgálatok nem adnak egyértelmű bizonyítékot ezek hatásosságára. A legtöbb vizsgálatot a termék gyártója szponzorálta vagy kis számú csecsemőn végezték. Más vizsgálatok pedig nem mutatnak különbséget a hasfájás tüneteinek szempontjából a szerekkel kezelt és a szereket nem kapó kólikás babák között.
Amikor egy szerben keressük a megoldást, akkor az önmagában tévútra vihet. Azt sejteti, hogy a csecsemővel van gond. Ahelyett, hogy a tágabb összefüggések átérzésére és a Te és a kisbabád között ezer finom és érzékeny szálon meglévő kapcsolatra, az anyaság sérülékeny állapotára, az elfogadás és megtartottság élményének fontosságára figyelnénk.
A szervi és fizikai okok kizárása fontos. Ha azonban a kisbabád egészséges és jól fejlődik, akkor érdemes az okok és megoldások tágabb összefüggéseiben gondolkodni.
Egy mélyebb elfogadás és bizalom lehetősége is ez. Hogy az életben nem mindennek tudjuk a pontos okát megtalálni. És nem mindent tudunk orvosolni és megoldani. Sokszor ’csak’ elfogadni tudjuk azt, ami adatik. És együtt lenni az összes olyan érzéssel, amit ez az élmény hoz. Pont azzal a kisbabáddal, aki épp hasfájós, vagy csak sír. Ez önmagában felszabadító és sokszor a feloldást is magával hozza.
Amikor tényleg gond lehet
Ha a kólikás tünetek nem csökkennek a babád legkésőbb 5 hónapos koráig, akkor fontos, hogy keress megfelelő segítséget. Az elhúzódó excesszív sírás a későbbiekben érzelem- és viselkedésszabályozási nehézségekhez vezethet. A legtöbbször segítséggel ez megelőzhető.
Videókurzus
Miért sír és miért nem alszik? Mit tegyél?
A videókurzus válaszokat ad a sírás és alvás kérdéseire 0-1 év között életkor szerint:
✅ gyakran ébred ✅ rövideket alszik
✅ nyugtalan, sír ✅ állandóan szopna
✅ szopással alszik el/nyugszik meg.
Praktikus tippek, hogyan segíthetsz a babádnak és mit tehetsz a saját nehéz érzéseiddel.
Bónusz: a bölcsőhalál kockázatának csökkentése.