Tartalom
- 1 Mikor jelentkezhet az aluszékonyság? Az aluszékonyság kritikus időszaka
- 2 Mi a baj azzal, ha túl sokat alszik a baba?
- 3 Miből tudod, hogy túl sokat alszik a baba? Mik az újszülöttkori aluszékonyság jelei?
- 4 Milyen esetben kell ébreszteni a babát?
- 5 Mi okoz aluszékonyságot? Az aluszékonyság okai
- 6 Mit kerülj az első napokban és hetekben annak érdekében, hogy a babád ne váljon aluszékonnyá és elég tejhez jusson?
- 7 A sárgaság aluszékonyságot okoz és az aluszékonyság miatti kevesebb szopás fokozza a sárgaságot
- 8 Hogyan előzd meg és hogyan kezeld az aluszékonyságot? Mit tegyél, ha túl sokat alszik a baba?
- 9 Tévhitek az aluszékonysággal kapcsolatban
- 10 Ne ragadj bele abba, hogy ébresztgeted a már jól gyarapodó, eleget szopó kisbabádat!
- 11 Elmúlt az aluszékonyság és te mégis szorongsz? Az újszülöttkori aluszékonyság és a későbbi szopási sztrájk közötti összefüggés
Aggódsz, mert a babád hosszan, hirtelen sokat alszik, nehezen ébreszthető vagy nem ébred magától? Félsz, hogy így nem jut elég tejhez? Össze vagy zavarodva, mert nem tudod, hogy kell-e ébreszteni? Szeretnéd tudni, hogy hogyan ismerheted fel és hogyan kezelheted az aluszékonyságot? Hogyan különböztesd meg a baba alvásigényét az aluszékonyságtól?
Ebben az írásban az aluszékonyság okait, tüneteit és kezelését járom körbe. Megnézzük, hogy mikor jelent gondot, ha túl sokat alszik a baba. Mikor szükséges ébresztened és mikor hagyhatod, hogy annyit aludjon, amennyit kedve tartja.
Akkor beszélünk aluszékonyságról, amikor túl sokat alszik a baba, azaz többet alszik, mint amennyire szüksége lenne, emiatt pedig kevesebb tejet vesz magához, mint ami optimális lenne a számára.
Amikor alszik a baba, az legtöbbször megnyugtató a szülő számára, hiszen az alvás azt érezteti veled, hogy az újszülött babád jól van és elégedett. Ezért is nehéz néha az aluszékonyság problémáját felismerni.
Ha azt mondják neked, hogy a babád, akiről eddig azt gondoltad, hogy jókat alszik, valójában nem jut elég tejhez, akkor az sokkoló és ijesztő lehet. De nincs okod nagy ijedtségre. Az aluszékonyság és az ennek következtében kialakult elégtelen tejfogyasztás nagyon gyorsan feloldható. Az esetek legnagyobb részében nem okoz komoly problémát és általában fél-1 nap alatt rendeződik.
Mikor jelentkezhet az aluszékonyság? Az aluszékonyság kritikus időszaka
Az aluszékonyság leginkább újszülött korban, az első 2-3 (4-6) hétben fordul elő. A tejbelövellést megelőző és követő időszakban. Amíg a súlygyarapodás stabilan be nem indul. Ebben az időszakban a baba kalória- és folyadékháztartása fokozottan érzékeny, könnyen felborul, ha kevés tejhez jut és ilyenkor aluszékonnyá válhat. Alapvetően az elégtelen tejmennyiség a legfőbb oka és a következménye is az újszülöttkori aluszékonyságnak.
Az alábbi ábrán láthatod az aluszékonyság kialakulásának kritikus időszakát. Leginkább a 3. naptól a 14-21-ig napig kell fokozottan figyelni. Onnantól, hogy stabilan megindul a babád súlya, pisil és kakil eleget, onnantól már nem kell az aluszékonyság miatt aggódnod.
A későbbi időszakban is találkozhatunk azzal, hogy hirtelen sokat alszik a baba, de a későbbi életkorokban kevésbé okoz problémát és nem feltétlenül jár együtt azzal, hogy kevés tejhez jut a baba.
Mi a baj azzal, ha túl sokat alszik a baba?
Újszülött korban az aluszékonyság azt jelenti, hogy a baba nem ébred fel az éhségére, ennek következtében nem jut elegendő tejhez. Ettől nem sírni fog, hanem gyengébb lesz, többet alszik, azaz túl sokat alszik, így átalussza az éhségét is. Valójában egy ördögi kör alakulhat ki. Ezt az ördögi kört érdemes megelőzni és ha már kialakult, akkor pedig megszakítani.
Miből tudod, hogy túl sokat alszik a baba? Mik az újszülöttkori aluszékonyság jelei?
- hosszan alszik, nehezen ébreszthető
plusz az alábbi tünetek valamelyike:
- kevés a vizelet és a széklet (az életkorához mérten), sárga és szagos a vizelet
- 4-5. napon vagy azután is mekóniumot, a ragcsos fekete székletet üríti és nem aranysárga anyatejes kakit
- 5. életnap után is csökken / stagnál a súlya vagy nincs meg a 150g/hét gyarapodás a későbbi hetekben
- nem hatékony a szopás
- kevesebb mint 8 alkalommal szopik 24 óra alatt
- a szopások szinte mindegyikénél nagyon hamar elalszik a mellen, nincs legalább 2-3 perces aktív éber szopási fázis alkalmanként, inkább csak tartja a melledet a szájában.
Ha ezeket a jeleket észleled, akkor mindenképp kérj személyes segítséget!!!
Milyen esetben kell ébreszteni a babát?
Ha az aluszékonyság fentebb felsorolt jeleit észleled, akkor az azt jelenti, hogy túl sokat alszik a baba és szüksége van arra, hogy te ébreszd és megszoptasd 2-3 óránként.
Mi okoz aluszékonyságot? Az aluszékonyság okai
Nemcsak attól alszik túl sokat a baba, hogy esetleg kevés tejhez jut, hanem vannak egyéb olyan tényezők, amik miatt hajlamos lesz átaludni az éhségét, nem jelezni a szopási vágyát. Az alább felsorolt dolgokat el lehet kerülni, ha tisztában vagy vele, hogy ezek aluszékonyságot okoznak és megakadályozhatják a babádat abban, hogy ébredjen a szopási vágyára.
- Az elégtelen tejbevitel következtében túl sokat alhat a baba.
- A sárgaság növeli az aluszékonyságot és a kevés tejbevitel fokozza a sárgaságot.
- Ha telítettségérzése van attól mert vizet vagy teát kapott, akkor esélyes, hogy túl sokat alszik a baba:
- cukros víz, tea, víz adása
- túletetés (cumisüvegből a túletetés kockázata nagy)
- A túlmelegedés is aluszékonyságot tud okozni: a túl sok / vastag ruházat, magas hőmérséklet a lakásban, takarók az újszülött még nem tökéletesen működő hőháztartására negatívan hatnak. A túlmelegedéstől aluszékonnyá válhat.
- A bebugyoláltság, a pólya használata okozhat aluszékonyságot.
- A bebugyoláltság az újszülöttnek a körbeöleltség, az ölelésben, testkontaktusban levés érzetéhez hasonló érzetet ad. Részben olyan, mintha az anya testén lenne. Ugyanakkor az élettelen pólya nem biztosítja az újszülött fiziológiai állapotainak szabályozását, azaz nem járul hozzá a pulzus, légzés és testhőmérséklet aktív szabályozásához, amit az anya teste tud adni. Plusz nem érzi az anya illatát, ami szopásra ösztönözné. Ebből kifolyólag a csecsemő hajlamosabb mélyebben vagy hosszabban aludni az anya testének védőfunkciói nélkül. Ez a két tényező együttesen, a mélyebb/hosszabb alvás és légzés/testhő/pulzus szabályozásának hiánya fokozott veszélyt jelenthet számára.
- Pólyában, bebugyolálva nem lehet optimálisan mellre helyezni egy csecsemőt, teste nem tud a testedhez simulni, így nem fogja tudni mélyen bekapni a mellett, és nem fog tudni hatékonyan szopni.
- A cumi adása aluszékonyságot tud okozni: A baba szopásszükségletet kielégíti, de nem jut tejhez és nem növeli a tejmennyiséget. Szopik, nem jut tejhez, de a szopómozgás miatt visszaalszik.
- Túl sok külső inger (zaj, vizsgálatok) esetén túl sokat alszik a baba. Az újszülöttek nem tudnak más módon védekezni a túl sok, túl erős külső ingerek ellen, minthogy befelé fordulnak és sokat alszanak. Ebben az esetben az alvás védekezés és nem normál szükséglet. Ha túl erős ingerek veszik körül a babát, akkor az alvásba menekülhet előlük. Így nem ébred fel akkor sem, amikor már szopnia kellene. Aluszékonnyá válik.
- Szeparáció – Amikor a baba el van választva tőled, akkor nincs esélyed a korai éhségjeleket, a baba finom jelzéseit észlelni. Az újszülött pedig gyakran visszaalszik szopás nélkül. Ez nemcsak a kórházban fordul elő, hanem otthon a külön légtérben alvó baba esetében is nappal és éjszaka is. Ezen kívül a babának fontos, hogy érezze a felnőtt test hőjét, mozgását, légzését. Ez segít neki abban, hogy ne aludjon el túl mélyen. A bölcsőhalál megelőzésében is fontos, hogy ne legyen tőled külön a baba akkor sem, amikor alszik.
- Gyakori, hogy oltás után sokat alszik a baba, étvágytalan és aluszékony. Ez inkább a 2 hónapos és 3 hónapos babák esetében fordul elő. Ekkor azonban már a kevesebb tej bevitele nem gyengíti le a babát.
- Betegségnél szintén gyakori, hogy a baba alvásigénye megnövekszik, étvágytalan és többet alszik.
Mit kerülj az első napokban és hetekben annak érdekében, hogy a babád ne váljon aluszékonnyá és elég tejhez jusson?
- Ne adj neki cumit!
- Ne adj neki vizet / teát! (ha pótlásra van szüksége, akkor lefejt tejet vagy annak hiányában tápszert adj neki)!
- Ne öltöztesd túl, kerüld el, hogy túlmelegedjen!
- Ne bugyoláld be pólyába!
- Ne altasd külön légtérben! Mindig legyen a babával egy légtérben felnőtt.
- Inkább a hátára fektesd, ne a hasára! Kivéve, ha rajtad alszik. Hason fekve a baba azt ‘hiszi’, hogy testközelben van, ezért a moro reflex nem kapcsol be. A moro reflex segít neki felébredni akkor, amikor érzi, hogy nincs testkontaktusban. Ezzel segíti az elég gyakori szopást.
A sárgaság aluszékonyságot okoz és az aluszékonyság miatti kevesebb szopás fokozza a sárgaságot
Az élettani sárgaság normál jelenség, csupán arra kell odafigyelni fokozottan, hogy a babád naponta legalább 8-12 alkalommal szopizzon, lehetőleg mindkét mellből. A kolosztrum, az előtej kihajtja a baba beleiből a ragacsos fekete székletet, a mekóniumot és ez segíti a sárgaság oldását.
Ha azonban az elégtelen tejbevitel következtében az újszülött nem üríti elég gyakran és elég nagy mennyiségben a mekóniumot, akkor a sárgaságot előidéző és fokozó bilirubin visszaszívódik a beleken keresztül az újszülött vérkeringésébe. Ez pedig növeli a baba aluszékonyságát.
A fokozott aluszékonyság miatt az újszülött nem ébred a saját szükségére, hosszabban alszik, ezért még kevesebb tejhez jut. Ez viszont azt eredményezi, hogy gyengébb lesz az elégtelen kalóriabevitel miatt, a szopás hatékonysága csökken, lassabban üríti a mekóniumot, ami ismét fokozza az aluszékonyság és a sárgaság mértékét. Ez ördögi körré tud alakulni.
Hogyan előzd meg és hogyan kezeld az aluszékonyságot? Mit tegyél, ha túl sokat alszik a baba?
- Gyakori szoptatásra van szükség az aluszékonyság kezelésére és megelőzésére
- Amikor a baba jelez, illetve min. 8(-10) alkalommal 24 óra alatt fontos megszoptatni alkalmanként lehetőleg mindkét mellből.
- A korai éhségjelekre fokozottan érdemes figyelned. Amikor tátog, forgatja a fejét, nyújtogatja a nyelvét, akkor fontos mellre tenni. nem kell megvárni, hogy sírjon. Az is lehet, hogy ha nem kap választ a korai jelekre, akkor visszaalszik. Ennek nagy a kockázata, ha aluszékony a babád. Ezért legyél közel hozzá, hogy észre tudd venni a korai jelzéseit.
- Fontos az optimális mellrehelyezés, bőrkontaktusban, kényelmes és hatékony pozícióban, hogy a baba elég tejhez tudjon jutni.
- Ébreszteni kell a babát az aluszékonyság kezelésére. Hogyan ébreszd fel az aluszékony babát?
- Minimum 2 – 3 óránként érdemes ébreszteni, akkor amikor amúgy is éberebben alszik (rem alvásfázisban van), mozgatja a szemét, fintorog, mocorog. Éjjel lehet egy hosszabb, kb 4 órás alvást hagyni, nappal inkább 2-2,5 óránként ébreszteni. Az idő az etetés elejétől a következő etetés elejéig értendő.
- Ébresztési technikák:
- bőrkontaktusba tenni a babát,
- nyugágypózban a testedre fektetni
- tenyér, talpak masszírozása,
- gerincén ujjakkal sétálni,
- pelenkázás
- vízszintesből függőlegesbe és vissza helyezés,
- újszülöttet a combra fektetni megemelt helyzetben és beszélni hozzá, fejtető körkörös simogatása
- Tilos durván ébreszteni, fájdalmat okozni neki: nem szabad csipkedni, ütögetni, hideg vízzel lemosni. Az erős ingerektől még inkább befelé fordul.
- Pótlásra lehet szükség az aluszékonyság kezeléséhez. A legtöbben esetben pótlásra nincs szükség az aluszékonyság idején sem. Előfordulhat azonban, hogy annyira aluszékonnyá vált a baba, hogy nem elég erős ahhoz, hogy elég aktívan és hatékonyan szopizzon. Ilyenkor átmenetileg pótlásra lesz szüksége. A pótlás majd fokozatosan csökkenthető és leépíthető, ahogy a baba újra erőre kap. Ez általában fél-1-2 nap alatt megtörténik.
A pótlás adását mindenképp szakemberrel kell megbeszélni! Csak szükséges esetben érdemes pótlást adni. A felesleges pótlást jó elkerülni!
- A pótlás adásának szükségességét a meztelen súly, a vizelet, a széklet alakulása, valamint az ébreszthetőség és a szopás hatékonysága dönti el.
- Érdemes a minimálisan szükséges mennyiségű pótlást adni. Ha a szükségesnél többet kap a baba, az csökkenti a szoptatások számát, ezzel a tejmennyiség növelését nehezíti.
- A pótlást a szoptatás mellett jó adni (kivéve, ha ébreszthetetlen és a mellen 1-2 szívás után elalszik. Ez esetben is fél-egy nappal a pótlás adása után már aktív szopás várható).
- Szükséges lehet fejni, azért hogy anyatejes pótlást tudj adni az aluszékony babának és a tejmennyiséget tudd növelni.
- Mit adj pótlásként? Saját lefejt tejet, ennek hiányában donor tejet, ennek hiányában pedig tápszert. A víz/tea adása nem segíti a mekónium kiürülését, megtölti az újszülött gyomrát anélkül, hogy a megfelelő tápanyagokkal látná el és nem hajtja ki a mekóniumot. Tehát nem segíti az aluszékonyság oldását.
- Mivel add a pótlást? A pótlást a cumizavar elkerülése érdekében alternatív etetési eszközzel érdemes adni: fecskendő, kiskanál, kispohár. Így a baba a szopásszükségletét a mellen elégítheti ki. Az alternatív etetési eszközök használatához szakember segítségét érdemes kérni.
Tévhitek az aluszékonysággal kapcsolatban
Ha az újszülött éhes, akkor mindenképp sír! – TÉVHIT
Az aluszékonyság esetében az elégtelen bevitel jele éppen az alvás. Tehát az újszülött nem sír, hanem egyszerűen alszik, pedig tejre lenne szüksége.
Ha az újszülött alszik a mellen és nem szopik aktívan, az azt jelenti, hogy lusta. – TÉVHIT
Ha a csecsemő nem szopik hatékonyan, akkor annak mindig élettani, mellrehelyezési vagy fizikai oka van! Az evés, a szopás életösztön, ha ez gátolva van, annak nyomós oka van. Ezt kell megtalálni és orvosolni, hogy a baba újra hatékonyan tudjon szopni! A negatív jelzők, mint például az, hogy lusta a baba teljesen indokolatlanok. Téged elbizonytalaníthatnak, nehezítik a babával való kapcsolódást. A kisbabák különböző temperamentummal rendelkeznek, de ez sosem jelent olyasmit, hogy egy babának rossz tulajdonságai lennének. Lehet átmenetileg cumizavaros, aluszékony, gyenge vagy beteg. De nem lusta vagy hisztis.
Ha az újszülött nem akar szopni, akkor nem éhes! – TÉVHIT
A csecsemő szopási szükségletét egy sor külső és belső tényező felülírhatja. A cumizavar, a szopási sztrájk mögött lévő negatív élmények, traumatizáltság, fizikai gyengeség vagy betegség. Ezek kizárása és orvoslása fontos!
Ha az újszülött alszik, az azt jelenti, hogy jól van lakva! – TÉVHIT
Az aluszékony újszülött esetében ez nem igaz. Hiába éhes, mégis alszik.
Ne ragadj bele abba, hogy ébresztgeted a már jól gyarapodó, eleget szopó kisbabádat!
Nem szükséges ébreszteni a csecsemőt, ha már
- jól gyarapszik
- elegendő a vizelet és a széklet
- igény szerint mellre kerül
A nem aluszékony baba:
- saját szükségére ébredni fog
- néha hosszabban alszik (4-5-6 órát)
- néha gyakran szopizni kér
Az aluszékonyság elmúltával rábízhatod a babádra, hogy mikor ébred, mennyit alszik és milyen gyakran kér szopizni.
Elmúlt az aluszékonyság és te mégis szorongsz? Az újszülöttkori aluszékonyság és a későbbi szopási sztrájk közötti összefüggés
Ha váratlanul és hirtelen ért téged az a diagnózis, hogy aluszékony a babád és emiatt átmenetileg nem jutott elég tejhez,, akkor később bűntudatod lehet emiatt. Másrészt a meginoghat a bizalmad abban, hogy jól érzékeled-e a baba állapotát. Hiszen te azt hitted, hogy a baba jól van, közben kiderült, hogy túl sokat alszik és nem vesz magához elég tejet.
Ennek az élménye hosszútávon fokozott kontrolligényt okozhat benned. Hajlamos lehetsz a mérlegre, az órára, külső irányításra támaszkodni a baba jelzései helyett. A kontrollra és ébresztésre az aluszékonyság idején valóban szükség volt. Annak elmúltával azonban, már semmi okod azt feltételezni, hogy a babád nem ébred és nem jelez akkor, amikor éhes. Fontos, hogy az aluszékonyság feloldása után megerősödj a kisbabádba és a magadba vetett bizalomban. Ha a félelem és szorongás továbbra is benned marad, akkor érdemes ennek oldásához segtíséget kérned. A szorongás ugyanis megterhelő a számodra, felesleges kontroll igényt okoz, ami akár a szopás erőltetéséhez, ezen keresztül pedig szopási sztrájkhoz és evészavarhoz is vezethet.