Tartalom
- 1 A szoptatási pózok és a mellre helyezés
- 2 A bimbófájdalom okai és kezelése
- 3 A szoptatási pózok és a mellre helyezés
- 4 A bimbófájdalom okai és kezelése
A jó mellrehelyezés és a megfelelő szoptatási póz segít abban, hogy kisbabád a lehető legjobb technikával, hatékonyan tudjon szopni és ne okozzon neked fájdalmat. A jól kivitelezett szoptatási testhelyzetek emellett kényelmet és ellazultságot adnak nemcsak a kisbabádnak, hanem neked is.
A jó pozíciók és a jó szopástechnika tehát egymástól elválaszthatatlan. Sőt összefügg a hatékony tejhez jutással, a fájdalom nélküli szoptatással és ezáltal azzal is, hogy megfelelő mennyiségű tej termelődjön.
A szoptatásban a nehézségeket nem lehet egymástól elválasztva kezelni. Minden mindennel összefügg. Ez a gyönyörű benne. Ha megérted a szoptatási testhelyzetek fő szempontjait, akkor azzal a bimbófájdalommal és, a tejmennyiséggel kapcsolatos problémák legnagyobb részét is meg tudod előzni és kezelni tudod.
Hogy helyezkedj el? Hogy tartsd a babádat? Hogy segíts neki abban, hogy jól kapja be a melledet? Milyen egyáltalán a jó szopási technika? Érdemes-e a melledet formázni? Milyen a helyes mellre helyezés? Kell-e párnát használni? Hogyan szoptass fekve? Ezek a kérdések újszülöttkorban a legégetőbbek. Az első időszakban a legfontosabb, hogy néhány alapvető szempontot betarts. Később, a 2-3 hónaposnál idősebb babáddal már könnyedén fog menni a mellrehelyezés, sokkal kevésbé kell már majd odafigyelned a részletekre.
A szoptatási pózok kivitelezésében a baba is segít
A jó mellrehelyezés és a megfelelő szoptatási pózok elsajátítása egyáltalán nem bonyolult. A kisbabád rengeteg olyan képességgel születik, amik a pozícionálást, a mellre tapadást és a jó szopástechnikát segítik. Ösztönös, zsigeri szinten tudja, hogy hogyan kell szopnia. Már méhen belül gyakorolja a szopást, szopja a kezét, a lábát, a zsinórt, a nyelvét és nyeli a magzatvizet. Amikor megszületik, akkor a szopóreflexe készen áll arra, hogy a mellen való szopizásra használja.
Ezen kívül a te testeden képes kúszó-mászó mozdulatokat tenni, képes önállóan orientálódni a melled felé.
Ezeket a képességeit az első szopinál már használja is közvetlenül a születése után, ha háborítatlanul a testeden maradhat és elegendő időt kap a mellrekúszáshoz. Az első szopi alkalmával elkezd alkalmazkodni a te egyedi formájú és méretű melledhez.
A legújabb megfigyelések azt erősítik meg, amit a józan eszünk is diktál, hogy a babák tudják, hogyan kell szopni. Jobban jársz te is és a babád is, ha minél kevésbé kontrollálod a mellrehelyezést. Inkább csak segítesz neki abban, hogy könnyen mellre találjon. Hogy tudod ezt megtenni? A cikkben minderről részletes leírást találsz.
A szoptatási pózok lépésről-lépésre való elsajátításához az alábbi videókurzusban is kapsz segítséget. Egy édesanya a kisbabájával mutatja be az összes szoptatási pozíciót és a mellrehelyezés részleteit. Demonstrációs videókon láthatod a jó szopási technikát is.
Videókurzus
A szoptatási pózok és a mellre helyezés
A bimbófájdalom okai és kezelése
- Bemutató videók: nyugágypóz, oldalt fekvő póz, bölcső-, kereszt-, hónaljtartás
- A jó szopási technikai jelei
- A jó mellrehelyezés 7 fő szempontja
- A bimbó fájdalom és sebesedés okai és kezelése
A szoptatási testhelyzetek kivitelezésének 2 fő szempontja újszülött korban
A szoptatási pózok kivitelezésénél az egyik fő szempont az, hogy olyan testhelyzetet használj, amelyben a babád az ösztönös kereső- és szopóreflexét, a kúszó-mászó mozdulatokat jól tudja használni. Tudatosítsd, hogy a mellrehelyezés nem csak a te dolgod, a kisbabád is aktívan részt vesz benne. Sőt. Az a jó neki, az támogatja az ő jó szopástechnikáját, ha aktív lehet a mellretapadásnál. A te feladatod az, hogy a megfelelő pozícióval erre neki optimális lehetőséget biztosíts. Ha néhány alapvető szempontra figyelsz, akkor ez megvalósul.. Ehhez neked mintára és némi útmutatásra van szükséged a pozíciókhoz.
1. Az optimális szoptatási póz – Has a hasnak
Bármilyen testhelyzetet is használsz, a babád a teljes testfelületével forduljon feléd és a teste a te testeden támaszkodjon. Legalább részben. Azaz a hasa és a mellkasa támaszkodhasson a te hasadon és mellkasodon. Ne a szoptatós párnán, ne a karodon, hanem a hasadon és mellkasodon.
Minden pozícióban elengedhetetlen, hogy a baba teljes testével feléd forduljon és az oldalt fekvő póz kivételével minden pozícióban megvalósítható, hogy a testsúlyának legalább egy részét a te hasad és mellkasod tartsa meg. Ez a legfontosabb aranyszabály újszülöttkorban a pozíciókhoz.
Az első képen a helytelen pozícionálás látjuk. A baba nem fordul a testével az anya felé. Ezért a fejét kell elfordítania, ami miatt nem tudja elég mélyen bekapni a mellet.
A második képen helyes a mellrehelyezés. A baba teljes testfelületével az anyukája felé fordul.
2. Az optimális szoptatási póz – Csak kényelmesen
A másik fő szempont a szoptatási pózoknál, hogy mindkettőtöknek kényelmes legyen. Igen, nemcsak a babádnak, hanem neked is. Miért fontos ez? Egyrészt azért, mert újszülött korban nagyjából munkidőnyiti időt töltesz naponta szoptatással. Ha közben nem tudsz pihenni és ellazulni, akkor nagyon ki fogsz merülni.
Másrészt azért, mert a babád a te tested jelzéseit érzékeli, a te izomfeszülésedet és a te légzésedet. Ha neked izommunkát kell végezned ahhoz, hogy a szoptatási pózban megtartsd a babádat, akkor az izmaid feszülni fognak, a légzésed felszínesebb és gyorsabb lesz. Mindez a babádnak azt üzeni, hogy nem lehet teljesen ellazulni, elengedni, nem lehet teljesen megnyugodni.
Ha azonban te ellazítod a testedet, akkor az neked is segít megnyugodni, mélyebben, lassabban lélegezni, ez pedig a babádnak megnyugtató és biztonságos érzés. Márpedig a hatékony és jó szopási technikához (sőt az emésztéshez is) biztonságérzetre van szüksége.
Éppen ezért bármilyen pózban is szoptatsz, mindig támaszd meg a saját testedet! Dőlj hátra, tegyél párnát a hátad és a fejed mögé, a karod alá és ha kell, akkor a lábadat is emeld magasabbra egy sámlival. Ne kelljen izommunkát végezned. Legyen annyira kényelmes a póz, hogy akár el is tudj benne aludni.
A legjobb szoptatási póz újszülöttkorban- a nyugágypóz
A nyugágypóz, más néven az élettani póz a legalkalmasabb arra, hogy az újszülött babádat mellre tedd. Ez a legtermészetesebb testhelyzet, amiben a babád már emlegetett szopási képességei a legjobban működni tudnak. Ez az a testhelyzet, amiben a születése után is mellre tud kúszni. Vizsgálatok szerint ebben a testhelyzetben a sebes, fájdalmas bimbó előfordulási aránya jelentősen kisebb. A babád ösztönösen igazgatni tudja a testét, hogy jól kapja be a melledet.
Mire van szükséged a nyugágypózhoz?
- kényelmes, széles fekvőfelület
- párna a hátad és a fejed mögé, valamint az alá a kezed alá, amelyik oldalon a babádat szoptatod
Hogyan helyezkedj el?
- Helyezkedj el hátra dőlve, félig fekvő helyzetben keresd meg a számodra ideális dőlésszöget. A melled méretétől, a testalkatodtól függően. (Ne feküdj le teljesen vízszintesen).
- Fektesd a babádat a hasadra magaddal szemben úgy, hogy az orra legyen a bimbód magasságában.
- A teste lehet a te testeddel párhuzamosan és lehet keresztben is rajtad.
- Arra a melledre fektesd, amelyik az ágy belső fele felé esik.
- Engedd, hogy keresgéljen és bekapja a melledet.
- Ha szükséges, formázz C alakot az ujjaiddal és a bimbóudvar mögött nyomd össze a babád szájával párhuzamosan a melledet.
- Ha a jobb melledből szoptatod, akkor a jobb karodat polcold alá párnával. Nyújtsd ki a karodat úgy, hogy a felkarodnak és könyökhajlatodnak tudja dönteni a fejecskéjét.
- A póz akkor jó, ha el is tudnál benne aludni. És el is alhatsz természetesen.
A hagyományos szoptatási pózok
A bölcsőtartás, a kereszttartás és a hónaljtartás mind ülő pozíció. Amikor a babád eléri a 7-8 hetes kort, addigra sokkal stabilabban tudja tartani magát. Ügyesebben koordinálja a fej- és nyak mozdulatokat. Innentől kezdve jól tud szopni az ülő pozíciókban is.
Ez nem jelenti azt, hogy az első hetekben nem szoptathatod ülő testhelyzetben. Akkor is használhatod ezeket a pózokat. Csak tudd, hogy a nyugágypózban újszülöttkorban könnyebb neki jól szopiznia. És kevésbé kell neked kontrollálnod a mellrehelyezést a nyugágypózban, mint az ülő testhelyzetekben.
Az ülő pozíciók mesterséges találmányok. Valójában végtelen számú testhelyzet létezik. Bármelyik pózt tudod a magad kedvére variálni a te egyedi igényeidnek megfelelően.
Nézzük meg most a 3 alap ülő pozícióhoz tartozó alapvető szempontokat!
Minden ülő pozícióban fontos:
- has a hasnak
- baba orra a bimbó magasságában
- testével támaszkodjon rád
- Húzd őt a melledre a lapockájánál megtámasztva, ne a melledet told a szájába!
Bölcsőtartás
Bölcsőtartásban kevésbé tudod a babád fejét irányítani. Ha sebes vagy fájdalmas a bimbód, akkor nem ez a megfelelő pozíció a számotokra. Ha minden rendben van a szoptatással, akkor használd bátran ezt a pózt.
- Helyezkedj el kényelmesen, kissé hátra dőlve.
- A hátad legyen megtámasztva.
- Helyezd a babád fejét abba a könyökhajlatodba, amelyik melledből szopizni fog.
- Testével forduljon feléd.
- Érintsd meg a bimbóddal az orrát vagy a felső ajkát.
- Várd meg míg nagyra tát és akkor a lapockájánál megtámasztva húzd őt magadhoz közel.
- Simuljon hozzád a teljes testével. Feje kissé biccenjen hátra.
- Tegyél a babát támasztó karod alá párnát, hogy ne kelljen izomból tartani a kezedet.
- Dőlj annyira hátra, hogy a babád testsúlyának egy része legalább a hasadon legyen.
Kereszttartás
A kereszttartás akkor hasznos, amikor például sebes és fáj a bimbód és ezért fontos, hogy te tudd kontrollálni a mellre helyezést.
- Helyezkedj el kényelmesen, kissé hátra dőlve.
- A hátad legyen megtámasztva.
- Tartsd meg a babád fejét a két füle mögött megtámasztva a hüvelyk és mutató ujjaddal. Ha így tartod, akkor tudod irányítani a buksiját, miközben a homloka hátra tudd biccenni. A háta feküdjön az alkarodon. A posija már ne. Ha a jobb melledből szoptatsz, akkor a bal alkarodra fektesd.
- Testével forduljon feléd.
- Érintsd meg a bimbóddal az orrát vagy a felső ajkát.
- Várd meg míg nagyra tát és akkor a lapockájánál a tenyered alsó részével megtámasztva húzd őt magadhoz közel.
- Simuljon hozzád a teljes testével. Feje kissé biccenjen hátra.
- Tegyél a babát támasztó karod alá párnát, hogy ne kelljen izomból tartani a kezedet.
- Dőlj annyira hátra, hogy a babád testsúlyának egy része legalább a hasadon legyen.
Hónaljtartás
A hónaljtartás ikrek szoptatásánál hasznos póz. Amúgy kevesen szokták szeretni. Akkor szokták még javasolni, amikor a melled hónalj felőli területe csomós, gyulladt. Mert hónaljtartásban a baba alsó állkapcsa efelé a terület felé néz és bizonyos feltételezések szerint így jobban tudja üríteni az érintett területet. A legújabb vizsgálatok azonban ezt nem erősítik meg.
- Helyezkedj el kényelmesen, kissé hátra dőlve.
- A hátad legyen megtámasztva.
- Tegyél több párnát a hátad mögé, hogy a babád lábának legyen elegendő hely.
- Tartsd meg a babád fejét a két füle mögött megtámasztva a hüvelyk és mutató ujjaddal. Ha így tartod, akkor tudod irányítani a buksiját, miközben a homloka hátra tudd biccenni. A háta feküdjön az alkarodon. A posija már ne. Ha a jobb melledből szoptatsz, akkor a jobb alkarodra fektesd.
- Testével forduljon feléd.
- Érintsd meg a bimbóddal az orrát vagy a felső ajkát.
- Várd meg míg nagyra tát és akkor a lapockájánál a tenyered alsó részével megtámasztva húzd őt magadhoz közel.
- Simuljon hozzád a teljes testével. Feje kissé biccenjen hátra.
- Tegyél a babát támasztó karod alá párnát, hogy ne kelljen izomból tartani a kezedet.
- Dőlj annyira hátra, hogy a babád testsúlyának egy része legalább a hasadon legyen.
Az oldalt fekvő póz
Éjszakai szoptatáshoz és a szoptatás közbeni pihenéshez kifejezetten praktikus az oldalt fekve szoptatás. Arra is jó, hogy ha a babád elalszik, akkor te ki tudsz mellőle kelni anélkül, hogy őt meg kellene mozdítanod. Ha szerencséd van, akkor ő alszik tovább.
- Egy elég széles kényelmes fekvőfelületet használj.
- Feküdj az oldaladra, a fejed alá tegyél párnát.
- A hasadat és a fenekedet vidd hátrébb, mint a melled síkja.
- Fektesd a babádat az oldalára az ágyra (nem kell a fejét megemelned) úgy, hogy a hasa és mellkasa a hasadhoz simuljon, az orra a bimbód magasságában legyen, a homloka biccenjen hátra.
- Érintsd a bimbódat az orrához, és a lapockájánál megtámasztva húzd őt közel magadhoz.
- A nyakától lefelé megtámaszthatod a hátát egy párnával, hogy ne billenjen a hátára.
Ahogy telnek a hetek és hónapok, meglátod, szinte bármilyen szoptatási pozícióban fogsz tudni szoptatni. Akár állva is 🙂
Kényelmes szoptatást kívánok!
Az alábbi videókurzusban a jó szopási technika, a mellrehelyezés, a szoptatási pozíciók minden részletét megtalálod. Bemutató videókkal lépésről lépésre el is sajátíthatod azokat.
Videókurzus
A szoptatási pózok és a mellre helyezés
A bimbófájdalom okai és kezelése
- Bemutató videók: nyugágypóz, oldalt fekvő póz, bölcső-, kereszt-, hónaljtartás
- A jó szopási technikai jelei
- A jó mellrehelyezés 7 fő szempontja
- A bimbó fájdalom és sebesedés okai és kezelése
Amikor a szoptatási póz jó, mégsem oldódik meg a nehézség
Ha úgy érzed, hogy jó a szoptatási testhelyzet, amit használsz és mégis fáj a bimbód vagy nem jut elég tejhez a babád, akkor érdemes máshol keresni az okokat.
A szájpenész, a tejkő is okozhat fájdalmat.
Bizonyos anatómiai adottságok jó mellrehelyezés és jól kivitelezett pozíciók mellett is nehezíthetik azt, hogy fájdalom okozása nélkül szopjon a babád. Ilyen például a hátraeső állkapocs, a rövid nyelv, a rövid nyelvfék, a kicsi száj, a hipertónia. A nagy mell, a lapos vagy befelé forduló bimbó pedig szintén plusz kihívást jelenthet a mellrehelyezésben. Ilyenkor fokozottan érdemes figyelned a fentebb felsorolt fő szempontokra.Ha ez nem elég, akkor pedig kérj segítséget.
A cumizavar a szopási technikát tudja rontani. A baba a cumi alakjához alkalmazkodik a technikájával, ami a mellen rossz szopási technikát eredményez és ezért fájdalmat okoz.
Az elégtelen tejmennyiségnek pedig a nem hatékony szopási technikán túl más okai is lehetnek.